artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

A Curtin University kutatócsapata az univerzum rádióhullámait tanulmányozta, amikor észlelték az égbolt egyik legfényesebb rádióforrását, egy új típusú, villogó sugárzást. Felfedezésük részleteiről a Nature című tudományos lapban számoltak be - írja a The Guardian.

Hogy nézhetett ki Déva, Huszt vára, milyen volt az élet a tatai, a tokaji vagy a sárvári várban? Most megnézhetitek!

Január 1-jén elkezdődött az új év. Kérdés, hogy mindenkinek új év kezdődik? Az asztrológia és a számmisztika azt mondja, hogy mindenkinek a születésnapján zárul le egy 1 éves ciklus, és kezdődik egy új 1 éves ciklus. Hasznos, ha tudjuk, hogy az a ciklus, amiben épp benne vagyunk, mire alkalmas és mire nem. Anno az ókorban és a középkorban pontosan tudták az emberek, hogy a jó időzítés a siker kulcsa. A mai kor embere is sejti, hogy jó lenne jól időzíteni. De hogyan?

A téli napforduló ünnepe a keleti pusztai népeknél, így őseinknél is, a legkiemelkedőbb örömnap lehetett. A kínai krónikák már a hunok esetében is feljegyezték a sötétség fordulójának megünneplését. A turáni népek hitvilágában ez a nap a megújulást az újjászületést is jelképezte. A sötétség átfordulását a világosságba: kara csun (azaz karácsony) ünnepe.

A téli napforduló az északi féltekén idén december 21-én, egészen pontosan 17:11-kor következett be. Ez az a pillanat, amikor a Föld forgástengelye a legnagyobb szögben hajlik el a Nap sugarainak irányától. Az északi féltekén ezen a napon a legrövidebb a nappal – Budapesten körülbelül 8 és fél órás – és a leghosszabb az éjszaka.

Valamikor régen az új év karácsonykor kezdődött. Tudjátok, hogy került január elsejére? Elmeséljük!