Fotók: Kari Sándor
2021. szeptember 02-án hatalmas érdeklődés kíséretében "Hazai tájakon" címmel nyílt kiállítás Dr. Kiss Kálmán festményeiből a Szentpéterszegi Faluházban. A kiállítást Dr. Szénási György nyitotta meg, közreműködött Herczegfalvi Zoltán hegedűművész. A kiállítás szeptember 20-áig, 9-15 óra között látogatható a Faluházban. KÉPGALÉRIA
Dr. Szénási György az alábbi gondolatokkal nyitotta meg a kiállítást:
"Szeretettel köszöntöm a nagyszámú közönséget Dr. Kiss Kálmán főorvos úr festménykiállításán!
Engem ért az a megtiszteltetés, hogy megnyissam a 32 db olajfestményből álló tárlatot, és néhány mondattal érzékeltessem, hogyan is jött létre ez a nagyszerű esemény.
A kiállítás helyszíne is arra motiválta a képek alkotóját, hogy minél szélesebb körben megmutathassa a nagyközönségnek, nem csak az orvoslással, hanem a festészettel is aktívan foglalkozik. Ahhoz, hogy a látogatókhoz minél közelebb kerüljenek a főleg tájfestészeti témájú művek, szükséges egy tájékoztató a művész életrajzi előzményeiről, iskoláiról, tanárairól.
Dr. Kiss Kálmán 1951. december 12-én született Marosvásárhelyen. Apja Maros megyei tanfelügyelő, édesanyja tanítónő volt, a kishúga szintén az orvosi pályát választotta. Az általános iskolát szülőhelyén, a középiskolát a Papiu Lyceum magyar tannyelvű szakán végezte el. Érdekességképpen megemlítem, hogy az iskola névadója az 1827-ben született Alexandru Papiu Ilarian - történész, jogász, forradalmár - volt, aki aktívan részt vett az 1848-as forradalom és szabadságharcban.
Fontos megemlítenem, hogy két kiváló művésztanár is volt az oktatóközösségben, akik nagy hatással bírtak Dr. Kiss Kálmán érdeklődési irányának kialakulására. Az egyik Bordi András (1905-1989), aki a Budapesti Képzőművészeti Főiskola növendéke volt, és olyan tanárok tanították, mint Réti István festő és grafikus, a nagybányai művésztelep egyik alapító tagja, valamint Rudnay Gyula festőművész. Bordi András hamar felismerte Dr. Kiss Kálmán rajz és festészet iránti tehetségét.
A másik tanár Bálint Károly (1935- ), aki szobrászművész és rajztanár is volt egyben, művei között számos plasztika és köztéri szobor is megtalálható, mint például Wass Albert szobra Zalaegerszegen, vagy Szent Istváné Csíkszeredán.
A 32 olajkép közül az egyik legmegragadóbb a reneszánsz stílusban épült Marosvécsi Kemény kastélyt ábrázoló festmény, amely előtt a Maros folyó folyik. A kastély mögött egy csodálatos park található, amely Wass Albert sírhelyét őrzi. Ebben az épületben - amely a történelem során több erdélyi fejedelem tulajdonában is állt - dolgozott Dr. Kiss Kálmán nagybátyja, mint orvos, ugyanis akkoriban az épület 150 ágyas egészségügyi intézményként funkcionált. Az alkotó itt szívta magába a környező táj szépségeit, miközben az egészségügyi pálya irányába történő elköteleződését erősítette, hiszen itt kezdett el injekciózni.
A festészet mellett zenével is foglalkozott, 8 évig tanult hegedülni, majd 2 évig gitározott. Az orvostudományi egyetemet is Marosvásárhelyen végezte el - summa cum laude minősítéssel, majd eredményes szakvizsgát tett Bukarestben. Ezt követően osztályvezetői állást kapott a Bixad-fürdői szanatóriumban.
1987. május 17-én települt át családjával Berettyóújfaluba, és a területi kórház tüdőosztályán kezdett el dolgozni, ahol osztályvezetői kinevezést kapott. A hivatása mellett a festészet is fontos szerepet játszott az életében, és alkotásaiban a korábbi kedvelt témái mellett (Nagybánya, Felső-Maros mente, Nyáradmente, Marosvécs, Isten széke, Galonya) megjelentek Berettyóújfalu környékének szép természeti adottságai is ( Berettyó folyó, Keleti-főcsatorna), illetve távolabbi vidékek, például a Hársas-tó. Ezek a tájak mind gazdagították festészeti témáit.
Dr. Kiss Kálmán elmondása szerint a befogadó alföldi tájak gazdag színvilága, a naplementék, a fák, a vizek fontosak és meghatározóak a festményein.
Ezen godolatok jegyében szeretném megköszönni hogy meghallgattak, kellemes tárlatszemlélődést kívánok Önöknek, és fogadják a kiállított képeket olyan szeretettel, mint amilyen szeretettel azok készültek. "
Szentpéterszeg, 2021. szeptember 02.
Fotók: Kari Sándor