Szombaton rendezte meg a Bihar megyei Cserkész Ifjúsági Szövetség (BICSISZ) második éves cserkésztalálkozóját. Az elsőre tavaly ősszel került sor Érsemjénben. Az úgynevezett jamboree-nak idén Szalacs adott otthont.
Nemzeti gyásznapunk, október 6-a hűvös reggelén, Bihar megye valamennyi magyar cserkésze, körülbelül kettőszáz személy gyülekezett az Érmellék peremén fekvő község központjában. A szervezők forró teával várták a Belényesújlakról, Köröstárkányból, Érbogyoszlóból, Érkörtvélyesről, Érsemjénből, Margittáról, Ottományból, Paptamásiból és Szentjobbról érkezőket. A találkozó falujáró portyával egybekötött vetélkedővel vette kezdetét, amely a világháborús emlékműtől indult.
A helyi 2-es számú Andrássy Ernő Cserkészcsapat felfedezőútra indította a jelenlévő csapatokat. A felfedezők megtudták a kiindulópontot, amelyet egy kék szalag jelzett. Ennek tíz méteres körzetében egy elrejtett borítékot kellett megkeresniük, amelyben néhány fealadatot kaptak, s amelyből megtudhatták a következő feladatot tartalmazó boríték rejtekhelyét. A csapatoknak több logikai kérdésre kellett választ adniuk, szemetet kellett gyűjteniük, ügyességi feladatokat kellett végrehajtaniuk, valamint rímfaragó képességüket is kipróbálhatták a csapat saját indulójának megfogalmazásával. A feladatok között szerepelt két személy minnél több ruhával való felöltöztetése, amely feladat, köszönhetően az őszi nap sugarainak igencsak megizzasztotta a két kiválasztottat. Egy pohár vizet valaki a fején kellett egyensúlyozzon egészen a célig. Ennél a feladatnál voltak szemfülesek, mivel a szabály nem írta elő, hogy segédeszközöket nem lehet bevetni az ügy érdekében, s könnyítve a feladaton, cserkészkalapjukra téve, annak zsinórjával rögzítve egyensúlyozták be a pohár vizet a célig. Itt meglátszott, hogy a cserkészjelszóhoz híven, melyik cserkész van résen. Az összekötözött cipőfűzővel való menetelés már csak hab volt a tortán. A felfedező vetélkedő végállomása a falu tájháza volt, ahol a beérkező csapatoknak be kellett mutassák a megoldásokat, amelyekre pontokat kaptak. Miután valamennyi csapat megérkezett a célhoz, megtekintették a Dr. Kéri Gáspár által létrehozott egyedi tájházat, amely a múlt értékes darabjait, korhű berendezését mutatja be. Innen menetelve, cserkészindulót énekelve tértek vissza a falu kultúrotthonába, ahol terített asztal várta valamennyi résztvevőt. A finom bográcsos és a meleg házi fánk elfogyasztása után, került sor a hivatalos megnyitóra.
Elsőként Horváth Béla, a község polgármestere, a szalacsi 2-es számú Andrássy Ernő Cserkészcsapat parancsnoka köszöntötte a jelenlévőket, gratulált a kitartó portyázhoz, valamint a fegyelmezett viselkedéshez. Őt követően Szabó Zsolt református lelkipásztor tartott rövid áhítatot, Máté evangéliuma, 7. fejezetének 16. és 17. versei alapján. A tiszteletes beszédében kiemelte, hogy kétféle ember van a világon: jók és rosszak, akik hasznosak vagy kártékonyak tudnak lenni. „Cserkészek vagytok, ha megfogadjátok a cserkésztörvényt, akkor szeretve fogtok munkálkodni Istenért, a hazáért és embertársaitokért. A ti küldetésetek jót cselekedni, de ezt ne muszályból tegyétek, hanem önszántatokból, jókedvűen” – zárta beszédét a tiszteletes. Az egyházi áhítat után Borsi Imre Lóránt főparancsnok, a BICSISZ elnöke szólt a cserkészekhez, kiemelve a család, a cserkészek nagy családjának fontosságát, utalva ezzel a cserkészek világtestvériségének elvére. Zárásként Pitó Lajos római katolikus plébános köszöntötte a találkozóra érkezőket, kiemelve a cserkészek kötelességeit. Az üdvözlőbeszédek után a helyi csapat néhány cserkésze tartott bemutatót Szalacs község történetéről, amely által megismerhettük vendéglátóink otthonának eredetét, fejlődését.
A megnyitó után, sportvetélkedőkre került sor a helyi Balaskó Nándor I-VIII osztályos iskola udvarán. Települések közötti focimeccs, lányok közti foci rangadó és kötélhúzó verseny is szerepelt a programban. A focibajnokságot ezúttal is, akárcsak a nyári szövetségi tábor ideje alatt, az Érsemjén-Margitta alkotta csapat nyerte meg. A sportvetélkedőket követően, immár késő délután a cserkészek az iskola előtti parkban sorakoztak fel egy csoportkép erejéig, majd Horváth Béla házigazda cserkészparancsnok hirdette ki a falujáró vetélkedő eredményeit. Valamennyi eredmény kihirdetését egy-egy cserkésztaps követett, majd kiosztásra kerültek a találkozó emlékjelvényei. Végezetül a jelenlévők a Cserkészinduló eléneklésével vettek búcsút egymástól, s a csapatok autóbuszai elindultak hazafelé, s talán gondolatban már a jövő évi találkozóra készültek, amikoris, az alakulási sorrendet követve, Érkörtélyes fogja megrendezni a Bihar megyei magyar cserkészek jamboree-ját.
Tőtős Norbert
a margittai 8-as számú Pálffy Károly Cserkészcsapat parancsnoka