artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

Éves szövetségi sátortáborát tartotta augusztus 30. és szeptember 2. között a Bihar Megyei Cserkész Ifjúsági Szövetség (BICSISZ).

 

 

 

Belényesújlak, Köröstárkány, Érbogyoszló, Érkörtvélyes, Érsemjén, Margitta, Ottomány, Paptamási, Szentjobb és Szalacs több, mint kettőszász cserkésze érkezett múlt csütörtök reggel a közigazgatásilag Köröstárkányhoz tartozó Kistárkány mellett. A táborban részt vett a margittai 8-as számú Pálffy Károly Cserkészcsapat 15 tagja is. Táborépítés és uzsonnázás után a cserkészek őrsbe szerveződve hallgatták meg Borsi Lóránt a BICSISZ szövetségi elnökének köszöntőjét, aki bevezető beszéde után ismertette a tervezett programot és a tábori szabályokat, végezetül pedig jó munkát és szórakozást kívánt a cserkészeknek. Horváth Béla, a BICSISZ alelnöke a cserkészekhez méltó fegyelmezett viselkedésre hívta fel a figyelmet, minekután az első nap délutánja ismerkedős játékokkal telt, hogy a több településről érkezett gyerekek és fiatalok megismerkedhessenek egymással. A vidám és szórakoztató játék után jólesett az ízletes vacsora, melynek elfogyasztása után közös esti ima következett, majd lángra lobbant a tábortűz, melynek melegítő lángjai mellett vidám dalokat és nútákat énekeltek a táborlakók. A tábortüzet egész éjjel, óránkénti őrségváltással őrizték az éber cserkészek.

A másnap reggeli ébresztő után a szokásos reggeli tornával indult a nap, mely után sátorszemle következett, majd reggeli közös ima következett. A délelőtti szabadidős foglalkozás és az ebéd elfogyasztása után a cserkészek őrsbe verődve begyalaogoltak Köröstárkányba, ahol az első és második világháborúban elesett áldozatok valamint az 1919 nagyszombatján a román félkatonai alakulatok által kivégzett magyarok emlékművénél tartott ünnepségen vettek részt. A vidám menetelőket éneklő kettőszáz cserkész igen látványos lehetett, hiszen nagyon sokan kivonultak az utcára megnézni a cserkészek menetelését, nagyon sokan mosolyogva, integetve üdvözölték őket. Kicsik és nagyobbak egyaránt, probléma nélkül, fegyelmezetten tették meg a nyolc km-es utat. Az emlékműnél elsőként Egyed Csaba köröstárkányi cserkészparancsnok köszöntötte a jelenlévőket, majd Borsi Lóránt a megyei cserkészszövetség parancsnoka szólt a jelenlévőkhöz. Végezetül Szakács Zoltán helybéli lelkipásztor egy igével üdvözölte a vendégeket, majd a cserkészszövetség vezetői, a cserkészek tisztelgése mellett megkoszorúzták az emlékművet. Zárásként a jelenlévők elénekelték nemzeti imánkat, a Himnuszt. Az ünnepség után a helybéliek az iskola udvarán vendégelték meg a cserkészeket, ahol frissítőt és finom házikalácsot fogyaszthattak.

A táborba való visszatérés után jólesett a finom vacsora, minekután a tábortűz fényénél egybegyűlve mondták el az esti imádásgot, majd kötetlen beszélgetéssel, énekléssel ütötték el az estét. A péntek esti takarodó kissé elhúzódott, hiszen ekkorra volt kitűzve a zászlórablás, amikoris az őrsök tagjai egymás kitűzött őrsi zászlait rabolhatják el, tesztelve azt, hogy mennyire vannak résen a cserkészek. Volt aki éber volt, és meg tudta akadályozni, hogy elvehessék őrsének zászlaját, de volt aki elbóbiskolt, s már csak hűlt helyét találta az őrsi kincsnek. Másnap reggel minden zászló visszakerült eredeti helyére.

Szombaton a szokásos reggeli és délelőtti programot követően vendégek érkeztek a táborba. A Pusztai Farkasok Hagyományörző. Íjjászegyesület tagjai látogattak el a cserkészekhez, bemutatva őseink szokásait, ruházatát, fegyverzetét. Az íjjászok gyakorlati bemutatót is tartottak íjjal való célbalövésből, harci lövészetből. A cserkészek szemrevételezték a fegyvereket, magukra ölthették a korhű ruházatokat. Ugyancsak e nap reggelén vette kezdetét a települések közötti foci-, és röplabdabajnokság. A focibajnokságot az Érsemjén-Margitta alkotta csapat nyerte meg. Délután került sor a Cserkészválogatott - Cserkészparancsnokok közötti összecsapásra, amelyen igen szoros volt a küzdelem, a cserkészválogatott szerezte meg a vezetést s már-már úgy látszott, hogy a cserkészek felülkerekednek vezetőiken, ám a második félidőben sikerült egyenlíteni, s nem sokkal a meccs vége előtt a parancsnokok csapata átvette a vezetést, s megnyerte a meccsett 5-4 arányban. A fársztó labdapasszolgatás után a megszokott esti időtöltés mellett esti portyát is szerveztek a tábor melletti hegyen, amelyet Egyed Csaba tárkányi cserkészparancsnok vezetett.

Vasárnap reggel a reggeli imádkozás elmondása és a reggeli elfogyasztása után Borsi Lóránt, a BICSISZ elnöke tartott kiértékelőt. Megköszönte a cserkészek fegyelmezettségét, valamint külön kiemelte és köszönetet mondott azoknak, akik saját szabadidejüket feláldozva ingyen, vagy akár önköltségen segtették a tábort. Ők voltak azok az asszonyok, akik a négy nap alatt több, mint kettőszáz személyre késztették a reggelit, ebédet vacsorát. Nem kis munkájukba került. A szövetség parancsnoka megköszönte azon cserkészparancsnokok munkáját, akik vezették a települések csapatait. Nem kis felelősséggel jár ugyanis ennyi gyerekkel, kisebbekkel és nagyobbakkal útra kelni, vigyázni testi-lelki éppségükre, s egészségesen hazatérni velük. Ezen cserkészvezetők megérdemlik, hogy név szerint megemlítsük őket. Belényesújlakot Balogh Emőke és Szabó Anita, Érkörtvélyest Lep Enikő, Érsemjént Munkácsi Zsombor, Ottományt Mező Ildikó, Paptamásit Major Lóránt, Szentjobbot Seres Miklós és Ibolya, Szalacsot Horváth Béla polgármester, Margittát és Érbogyoszlót pedig alulírott vezette. Külön kiemelhetjük Egyed Csaba köröstárkányi cserkészparancsnok önzetlen és önfeláldozó munkáját, aki nemcsak vezette saját csapatát, hanem helybéliként előkészítette és kitakarította a táborhelyet. Hasonló köszönet illeti azon tárkányi és más településekről érkező szülőket is, akik bármily módon hozzájárultak ahhoz, hogy a tábor zökkenőmentesen teljen. A táborlakó cserkészek egy cserkész-tapssal köszönték meg az ő munkájukat.

A hétvégét a táborozó cserkészekkel együtt töltötte Molnár József szentjobbi polgármester és felesége is, akik ajándékokkal kedveskedtek valamennyi cserkésznek. A tábor különösebb probléma nélkül ért véget, mindenki jó hangulatban, új barátságokat kötve, tapasztalatokat szerezve búcsúzott egymástól. A tábor célja a cserkész életmód népszerűsítésén kívül az önállóságra, becsületességre nevelés volt, valamint elhinteni a cserkészekben az önzetlen segítség, a helyes életvitel örömét. Táborbontás után a cserkészinduló eléneklésével vettek búcsút egymástól a cserkészek, s jó hangulatban keltek útra hazafelé. Cserkészek figyelem! Ne felejtsétek a cserkészek kötelezettségeit, amelyekkel Istennek, hazátoknak és embertársaitoknak tartoztok. Légy résen!

 
 

You have no rights to post comments