artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

2024. március 29. péntek

Katalin Motel és Étterem

Berettyóújfalu, Király-Hágó u. 22.

06 (54) 401-537

06 (20) 421-9411

HETI MENÜ ÉS ÉTLAP

A Berettyó-menti város magyarsága vasárnap emlékezett meg az 1848-as forradalom kitöréséről.

Délelőtt ünnepi istentisztelet és szentmise volt a református illetve római katolikus templomokban. A református istenházában jelen volt Cseke Attila, a Bihar megyei magyarság szenátora is, aki az istentisztelet végén egy egyedi ajándékkal lepte meg szülővárosa kálvinista közösségét. Egy úrasztali ónkannát adományozott a gyülekezetnek, amelyik a felirat szerint 1697-ben készült Margittán. Hogy miként került el a kanna a városból, és hová, azt nem lehet tudni, de amint a szenátor elmondta, megtalálója, látván a margittai feliratot, úgy gondolta, hogy visszajuttatja azt eredeti tulajdonosának, Cseke Attila szenátoron keresztül.
 
Az istentisztelet után, a református műemlék templom kertjében található Petőfi-szobornál gyülekeztek az emlékezni vágyók. Farkas Cecilia magyartanárnő köszöntötte az egybegyűlteket, majd a Talpra magyar elszavalásához mikrofonhoz szólította Szőke Ferencet.
 
Ünnepi beszédet elsőként Árkosi Antal, a margittai RMDSZ helyi elnöke mondott, majd Cseke Attila szenátor szólt az ünneplő magyarsághoz. Bradács Alíz, a margittai RMDSZ körzeti elnöke örömmel jelentette ki: „Tavaly március 15-én azt mondtam, hogy idén köszönteni fogom az önálló magyar iskola diákjait és tanárait. Most itt vannak.” – mondta az elnök asszony, utalva arra, hogy a Horváth János Iskolacsoport megalakulása óta ez az első nemzeti ünnepünk. A köszöntők sorát Pocsaly Zoltán, a város alpolgármestere zárta, majd koszorúzás következett, mialatt a helybéli Baptista gyülekezet fúvószenekara zenélt. Petőfi szobránál elhelyezték a megemlékezés koszorúit Cseke Attila szenátor, a helyi intézmények, egyházaink vezetői, a Horváth János Iskolacsoport, érdekvédelmi szervezetünk, az RMDSZ képviselői, valamint a civil szervezetek, úgy mint a Margittai Ifjak Köre, a Horváth János Társaság, a Gyöngyvetők néptánccsoport, valamint a nemrég megalakult margittai Pálffy Károly Cserkészcsapat vezetői is.
 
Az ünnepség színvonalát emelte Puskás Miklós zenetanár és Szűcs Lenke vallástanár kórusainak előadása, valamint Veszprémi Boglárka szavalata. Zenés összeállítást adott elő Bódiss Beáta és Bődi Boglárka tanítónők negyedikes osztálya, akiket Tatár Attila kísért gitáron. Zárásként Kovács Gyula lelkipásztor mondott áldást, majd nemzeti imánk, a Himnusz eléneklésével zárult az ünnepség.

You have no rights to post comments