artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

 

Hajdú-Bihar mindig is igazi sportfellegvár volt, világ- és Európa-bajnok sportolók, sikeres olimpikonok öregbítették megyénk hírnevét. Bihari Büszkeségeink névre keresztelt rovatunkban mostantól heti rendszerességgel egy-egy,  megyénkhez kötődő sportoló pályafutását elevenítjük fel;
 A harmadik részben Veres Győzőnek, az idén elhunyt súlyemelőnek állítunk emléket.
 
Veres Győző 1936. június 13-án született Berekböszörményben, ám a súlyemeléssel csak Debrecenben kezdett komolyabb szinten foglalkozni. Az ’50-es években a Debreceni Református Kollégium tanulója volt; a jó felépítésű ifjú hamar felismerte, fényes jövő várhat rá a súlyemelésben.
 
A Debreceni Honvéd tornaterme szinte második otthona lett, tehetsége szorgalommal is párosult, ráadásul édesapja korai halála miatt hamar családfenntartóvá vált. Mindössze négy hónap gyakorlás után már hivatalos versenyen indult – nyomásban és szakításban 70, lökésben 90 kilogrammot teljesített. 1954-ben ifjúsági bajnok lett, egy évvel később már a felnőttek között sem volt nála jobb!
 
Súlycsoportja eleinte a váltósúly (75 kg) volt, később – megerősödve - középsúlyban (82.5 kg) ért el figyelemre méltó sikereket. 1957-ben az ország legerősebb klubjába, a Csepel SC-be igazolt, később az FC Tatabánya igazolt sportolója volt. Pályafutását 1970-ben fejezte be, utána három évig edzősködött.
 
Három olimpián (1960, 1964, 1968) képviselte a piros-fehér-zöld színeket, három bronzérem és egy pontszerzést érő negyedik hely az összesített mérlege. Nevéhez fűződik a magyar súlyemelés történetének két mérföldköve – ő volt az első magyar súlyemelő, aki olimpiai érmet szerzett, s ő állhatott föl először a világbajnoki dobogó legmagasabb fokára (1962) is.
 
1961 és 1966 között sorra döntötte meg a világbajnoki csúcsokat, összesen tizennyolc rekordot adott át a múltnak ebben az időszakban. 1963-ban volt a csúcson – második világbajnoki aranyérme mellé megszerezte az Európa-bajnoki címet is, nem mellesleg megválasztották az év legjobb magyar sportolójának. Úttörőnek számított más szempontból is: ő foglalkozott először a súlyemelés edzéselméletével, gondolatait papírra is vetette, feljegyzéseiből generációk tanulhattak.
 
Volt a Magyar Súlyemelő-szövetség főtitkára is, de 1973-ban elhagyta az országot. Előbb Törökországban dolgozott, majd immár végleg, Melbourne-ben telepedett le, nyugdíjazásáig egy autókereskedésben dolgozott.
 
Búcsúztatása február 7-én volt Melbourne-ben. A család az MTI-nek elmondta, Veres Győző hamvait idén nyáron hazahozták, mert a korábbi kiváló sportoló kérése az volt, hogy magyar földben lelhessen végső nyugalomra.
 

You have no rights to post comments