A BSZC Arany János Gimnáziuma, Egészségügyi és Közgazdasági Szakgimnáziuma első ízben vesz részt Határtalanul programban. A program célja a magyar és határon túli magyar kapcsolatok ápolása, együttműködés kulturális, oktatási programok terén. 28 diákunkat a Kölcsey Ferenc Főgimnázium látta vendégül Szatmárnémetiben.
2019 februárjában Csarkó Imre néprajzos látogatott el iskolánkba, hogy felkészítse a Romániába készülő osztályt. Megismerkedtünk a romániai magyarok múltjával és jelenlegi helyzetével, Szatmárnémeti történelmével, a térségben betöltött szerepével, a térség néprajzával. A hallott információkat a 10. A osztály tanulói kiállítás formájában tették közzé iskolatársaik számára.
1. nap
2019. március 29-én indultunk Szatmárnémetibe. Fogadó Intézményünk a Kölcsey Ferenc Főgimnázium Szatmár, sőt egész Románia legnagyobb létszámú, tisztán magyar nyelvű iskolája. Viszontagságos történelme ellenére sikerült kivívnia a főgimnázium rangot, amelyet nemzetközileg is elismert eredményeinek és rendkívül kimagasló színvonalú oktatásának köszönhet.
Érkezésünk után az 1050 fős diákságot és 60 fős tanári gárdát számláló iskola igazgatónője bemutatta az iskola múltját és jelenét, a vendéglátó tanulók a diákéletről készítettek képes beszámolót. Szatmárnémeti nevezetességeit akadályverseny keretében ismerhettük meg. Érdekes feladatokat kellett megoldani, pl. kezet kellett fogni a Szatmári béke aláírásának helyszínén, a Vécsey-házban. Fotózkodni kellett egy pappal, egy maffiózóval, megkeresni a fehér házat, a városházát. Megnéztük a református Láncos-templomot, a program zárásaként megkoszorúztuk Kölcsey szobrát.
Délután Elvis koncert és táncház várt ránk. Morvai és szatmári táncot tanított nekünk egy végzős diák. Este elfoglaltuk a szállásunkat. Tartalmas napot hagytunk magunk mögött.
2. nap
A második nap fő programja Nagybánya városának megismerése volt. Erre a napra kulturális programot és sportprogramot szerveztünk. Délelőtt a Néprajzi Múzeumot tekintettük meg. A csupán négy teremből álló múzeum részletesen bemutatta a szatmári emberek hétköznapjait, életük vidám és szomorú mérföldköveit, a születéstől a menyegzőn át a halotti szertartásig. A közelben lévő szabadtéri falumúzeum nádtetős, fazsindelyes házai pedig építkezési sajátosságaikba engedtek betekintést.
Délután egy kis túra várt ránk a Bódi-tóhoz. A hegyre felfelé kapaszkodva egyre több havat láttunk, mikor a tavat is megközelítettük, meglepő látvány fogadott minket. A tó még be volt fagyva, így vízi biciklizési tervünk füstbe ment, de kárpótolt bennünket a tiszta levegő és a sok Kárpáti Sáfrány látványa.
Estefelé Nagybánya belvárosát jártuk be, majd Szatmárnémeti felé vettük az irányt. Ez a nap is jól sikerült.
3. nap
A harmadik napon a romániai diákokat szállásunkon fogadtuk és délelőtt kutató munkát végeztünk. Az első nap kialakított csapatok újra összeültek és ismereteket, képeket gyűjtöttel a Kárpát-medence védett növényeiről. Az információhalmazból kiszűrték a leglényegesebbeket, képbeillesztéssel és szövegdoboz használatával kis kártyákat készítettek belőle. Minden csoport hatékonyan működött és rövid idő alatt elkészült a 25 kártyalap, igaz még csak digitálisan, de júniusban már kézbe is vehetik majd a diákok.
A délelőttbe még belefért egy utolsó séta a vasárnap csendes városban. A patináns épületek után, most a nagy közösségi programok szervezésére alkalmas szocreál tereket és az azokat körülvevő szürke, monumentális épületeket néztük meg. Majd következett a búcsú, és egy utolsó csoportkép.
Hazafelé még két helyen megszakítottuk az utunkat, Érmindszenten megnéztük az Ady emlékházat, Nagykárolyban pedig beiktattunk egy sétát a kastélyparkban.
Az első utazás ezzel véget ért, de az együttműködés folytatódik. Júniusban a romániai diákok tesznek nálunk látogatást. Bízunk benne, hogy mi is hasonlóan izgalmas programokkal tesszük emlékezetessé az itt töltött napokat.