A Berettyóújfalui SzC Arany János Gimnáziuma, Egészségügyi és Közgazdasági Szakgimnáziumának biológia-kémia tagozatos diákjai és az emelt biológiát tanuló diákok, három szaktanár kíséretével, 2017. október 05-én ellátogattunk a Bükki Nemzeti Park területére, ahol szakvezető segítségével a hazai fás társulásokat vizsgálhattuk meg. - Erdélyi Nóra 11. b osztályos tanuló beszámolója
A gyakorlati ismeretinket egy-két vízvizsgálattal kezdtük, megmértük a víz keménységét, a vas-, nitrit- és nitrát- tartalmát, kémhatását, illetve kisebb élőlényeket úgynevezett álkérészeket figyelhettünk meg Bisel-vizsgálat keretében a vízben. Ezután elindultunk megtenni az Olasz-kapu tanösvényen tervezett utunkat. Itt sokféle felszíni formával ismerkedhettünk meg, például dolinával és víznyelővel is, illetve a Bükkre jellemző különféle növényzettel: bükkösökkel és tölgyesekkel, sziklagyepekkel, hegyi rétekkel, telepített fenyvesekkel.
Az út sokán beléphettünk az őserdő területére, amiről tudniillik, hogy 100-150 éve emberi gazdálkodástól mentes. A túrázásunk legszebb része mégis a Tar-kő tetejéről látható kilátás volt. Miután leérkeztünk a hegyről, visszaérkezve a kiindulási pontba még egy kőzetvizsgálatot is elvégeztünk: a nemzeti parkot felépítő kőzetre sósavat csepegtettünk a kísérletet kísérő gázfejlődés igazolta, hogy a vizsgált kőzet mészkő. A nap végére mindenki kellemesen elfáradt és hasznos ismeretekkel gazdagodott. Ezúton szeretnénk megköszönni ezt a hasznos lehetőséget a Berettyóújfalui Szakképzési Centrum vezetőinek, akik lehetővé tették és támogatták terepgyakorlatunkat.