Régóta áhított mérföldkőhöz érkezett városunk oktatása: négy évvel a Csoda-Tár Gyógypedagógiai Óvoda indulása után megnyitotta kapuit a Csoda-Vár Általános és Fejlesztő Nevelést-Oktatást Végző Iskola. Hogy mekkora hiánypótlást jelent egy ilyen intézmény megléte, azt leginkább az a széles körű “kritika” mutatta, ami évek óta hiányként fogalmazta meg az óvoda mellé egy ugyanilyen küldetésű iskola jelenlétét is Berettyóújfaluban. A Tardy u. 8 sz. alatti épületben a tervek szerint 29 tanulóval induló iskola az óvoda mintájára egy olyan szolgáltatási központtá szeretne fejlődni, ahol a sajátos nevelési igényű gyermekek számára is minden feltétel elérhető lesz, hogy ők is teljes értékű életet élhessenek. KÉPGALÉRIA
Az új intézmény működésének legfőbb célja a térségben egyedülálló prevenciós szolgáltatások biztosításával a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségek megelőzése, a már meglévő nehézségek kezelése, a sajátos nevelési igényű gyermekek hátrányainak csökkentése, a gyermekek beszédjavítása, a tehetséges tanulók azonosítása és gazdagítása, speciális egészségügyi célú gyógytestnevelés biztosítása.
“A fejlesztés csodavárának újabb bástyája épült itt meg, és be is fogják lakni” – Így sommázta az ünnepélyes megnyitón Dr. Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke az egyház és a város közös eredményét, külön elismerését fejezve ki az igényes alkotó fantáziát mutató “Csoda-Vár” elnevezésért. Lényegretörő értékelését folytatva a püspök elmondta, az iskola létrejöttével pontosan azon szülők előtt nyílt most ki az ajtó, akik korábban csalódtak a csodában - utalva arra, milyen hatalmas feladat a családban egy sajátos nevelési igényű gyermek gondozása, felnevelése. A püspök szerint az iskola megnyitása magát a kereszténység lényegét tükrözi vissza, hiszen Krisztus legfőbb tanítása a segítségnyújtás, az, hogy senkit nem hagyhatunk magára.
Ez az esemény nem csupán a református egyház, de a berettyóújfalui közösségnek is mérföldkő - jelentette ki Siteri Erika, a Református EGYMI főigazgatója, aki szerint az iskola létrejötte az összefogás és az elkötelezettség példájaként értékelhető. A vezető szerint az intézmény megnyitásával az eltérő nevelést igénylő gyermekek számára is adott lesz a lehetőség, hogy képességeiket kibontakoztatva jussanak teljes értékű élethez.
Az iskola születésének előzményeit és gyakorlati kihívásait mutatta be Kovács Szilvia, a Református EGYMI gazdasági igazgatója. Visszaemlékezésében méltatta a berettyóújfalui tagintézmény igazgató-helyettesét, Bíróné Sándor Csillát - aki nem csupán az ötletgazda volt, de pontos érvekkel és tényekkel győzte meg az illetékeseket, hogy a városnak az óvoda után igenis szüksége van egy ilyen hiánypótló intézményre. A tervezés 2023 októberében indult el, a pontos koncepció kialakulása után pedig idén júniusban a gyakorlati munka is elkezdődhetett. Költségoldalról megvilágítva a gazdasági vezető elmondta, az épület átalakítása és korszerűsítése összesen 144 millió, míg a berendezése 13 millió forintot tett ki, ezt az összeget a Református EGYMI teljes egészében saját költségvetéséből finanszírozta.
“Amit eggyel a legkisebbek közül tesztek, velem teszitek azt”- idézett Máté evangéliumából Muraközi István, Berettyóújfalu város polgármestere, aki visszaemlékezett arra, amikor szinte napra pontosan négy évvel ezelőtt megkezdte működését a Csoda-Tár óvoda városunkban. Az óvoda 2020-as elindulása után láthatták meg csak igazán a hétköznapi valóságban, mit is jelent a mondás: a csoda mindenkinek mást jelent. Ami másoknak természetes, az megint másoknak kimagasló eredmény - legyen szó írásról, olvasásról, vagy bármilyen más készségről. Ezért is vagyok büszke, hogy egyhangú döntés született a képviselő-testület részéről, amikor arról szavaztunk, hogy az épületet átadjuk a Református EGYMI részére. Ma is azt látom, hogy nagyon jó döntés hoztunk, hatalmas segítséget adtunk ezáltal azoknak a szülőknek, akik sajátos nevelési igényű gyermeket nevelnek. Már önmagában csodának számít az is, hogy az összefogás eredményeként létrejött egy olyan iskola, ahol egymásra talál a város, a fenntartó, a pedagógus és persze a gyermek- akinek megadatik az esély, hogy kibontakozzon.
13 évvel ezelőtt egy pár szobányi szervezet voltunk 5 munkatárssal, néhány tucat gyermekkel. Jelenleg négy megyét felölelve, 54 településen vagyunk jelen, mintegy 270 kollégával, a néhány tucat gyermekből pedig több, mint 14 ezer lett. De most mégsem erről szeretnék beszélni- vezette be kissé formabontó módon köszöntőjét Abuczki Péter, a Református EGYMI Debreceni Tagintézményének igazgatója. A vezető a debreceni tagintézmény elmúlt évekbeli működését illetően olyan csodákról beszélt, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Az első ilyen a Tiszafüredi Csillagösvény fejlesztőház, amelynek a mintájára megnyithatott a Berettyóújfalui Csoda-Tár óvoda, ami 2020-óta működik városunkban, és sokkal több mint egy óvoda. Felidézte, megalakulásuk után 14 gyermekkel indultak, ma viszont már várólistájuk van, mindezek mellett pedig egy olyan értékes szolgáltatási központtá tudtak fejlődni, ahol a korai fejlesztéstől a logopédián át a pszichológiai tanácsadás, gyógytestnevelés- és mozgásfejlesztésig komplex támogatást tudnak nyújtani a gyermekek számára. Nem győznek eléggé hálásak lenni Berettyóújfalu városának, amiért megkaphatták a volt kórházi bölcsőde épületét. A vezető szerint működésük leginkább pontos visszaigazolása az a kritika volt, amely a gyógypedagógiai óvoda mellett egy ugyanilyen küldetésű iskola létrejöttét szorgalmazta Berettyóújfaluban. Pontosan ezért számít óriási hiánypótlásnak, egyúttal pedig megkönnyebbülésnek, hogy ezt az adósságot sikerült ”törleszteni”, a tervek szerint 29 sajátos nevelési igényű gyermekkel indulva - mondta el az igazgató.
Rengeteg ember összefogásának és odaadó munkájának köszönhető, hogy most itt állhatunk, ebben a csodálatosan felújított, barátságos, esztétikus környezetben - mondta Bíróné Sándor Csilla, a berettyóújfalui tagintézmény igazgató-helyettese, a Csoda-Tár óvoda vezetője. Rendkívül nehéz és fáradtságos időszaka volt közösségünknek a 2024-es év nyara, szeretnék köszönetet mondani mindenkinek, aki ebben az időszakban velünk és értünk dolgozott. Köszönöm Berettyóújfalu Város Önkormányzatának és fenntartónknak, a Magyar Református Egyház Zsinatának az elhatározását és együttműködését, melynek nyomán megszületett a döntés, a Csoda-Tár Gyógypedagógiai Óvoda indulása után létrejöhetett a Csoda-Vár Általános és Fejlesztő Nevelést-Oktatást Végző Iskolánk is.
Az alábbi kisfilm az átalakulás mozzanait mutatja be:
Igazgató-helyettes asszony ezek után név szerint megköszönte minden közreműködő szakember, szervezet és önkéntes munkáját, majd az intézmény átadása következett. Dr. Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke megáldotta az épületet, majd a szalagátvágás után Bíróné Sándor Csilla, a Református EGYMI Debreceni Tagintézményének igazgató-helyettese vezette körbe az érdeklődőket az épületben. Az esemény kötetlen beszélgetéssel és állófogadással zárult.
A meghitt ünnepséget a Csoda-Tár Óvoda, a Csoda-Vár Iskola, a Szivárvány Református Óvoda és a Diószegi Kis István Református Általános Iskola gyermekeinek műsora színesítette.