A „Tanterem kivitelezése Mikepércsen” című beruházás keretén belül, közel 740 millió forintból megújuló Mikepércsi Hunyadi János Általános Iskola épületének átadó ünnepségére 2024. május 21-én került sor. A beruházás Magyarország Kormányának az 1082/2022. (II. 23.) számú kormányhatározata alapján valósult meg. KÉPGALÉRIA
A rendezvényen részt vett Ágh Péter, az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára, Dr. Vitányi István, a térség országgyűlési képviselője, Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke, Pajna Zoltán, Hajdú-Bihar Vármegyei Közgyűlés elnöke, Szabó István Attila, az Építési és Közlekedési Minisztérium részéről az iskolafelújítás projektmenedzsere, Majosi Pálma, a Berettyóújfalui Tankerületi Központ igazgatója, Tímár Zoltán, Mikepércs nagyközség polgármestere, Feketéné Győrfi Erika, a Mikepércsi Hunyadi János Általános Iskola igazgatója, Struba Péter kivitelező, a Berettyóújfalui Tankerületi Központ illetékességi területén működő intézmények főigazgatói, igazgatói, a társintézmények vezetői, az iskola pedagógusai és a diákok szülei.
A Himnusz közös eléneklését követően Ágh Péter, az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára köszöntötte a megjelenteket. Beszédében kiemelte: ha egy oktatási intézmény megújul, az azt jelenti, hogy egy településnek van jövője és épít is erre. Ha bővíteni kell egy iskolát, az arra utal, hogy az a jövő, amely a gyermekekben testesül meg, már jelen van. Ők a jövő letéteményesei. A Magyar Kormány és a Minisztérium minden segítséget megadnak ott, ahol ez szükséges. Legyen szó új intézményről, felújításról, bővítésről, vagy energetikai korszerűsítésről. Az államtitkár elmondta: a mikepércsi iskolában a fejlesztés beruházója az Építési és Közlekedési Minisztérium volt. A tanterem fejlesztés teljes egészében központi költségvetési forrásból valósult meg. A Kormány által indított Nemzeti Köznevelési Infrastruktúra Fejlesztési Program célja, hogy európai színvonalú tornatermek, tantermek, tanuszodák épüljenek, amelyek hosszú távon szolgálják a fiatalok fejlődését, az adott település köznevelési feladatainak ellátását.
Dr. Vitányi István országgyűlési képviselőtől megtudtuk, a beruházás során 6 tanteremmel bővült az iskola, 740 millió forint beruházási értékben. Az ideköltöző családok megérdemlik, hogy gyermekeik modern körülmények között tanulhassanak. Mint elmondta: „Szeretném, hogy azzal küszködjenek a települések, hogy kicsi az iskola, mert sok a gyerek, sajnos Hajdú-Bihar vármegyében nem ez a jellemző.” A Mikepércsi Hunyadi János Általános Iskola és AMI szeptemberben két első osztályt is indíthat, így közel háromszáz gyerek jár majd a most már összesen tizenhat tantermébe. Képviselő úr azt kívánta az intézmény tanulóinak és dolgozóinak, hogy érezzék jól magukat és kérte, vigyázzanak a most átadott fejlesztésre, hogy minél tovább szolgálhassa a település gyermekeinek színvonalas oktatását. Következő cél egy tornaterem létesítése, melynek megvalósulásához szükséges feltételek megteremtésére is felajánlotta segítségét Dr. Vitányi István.
Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke hangsúlyozta: mindig nagy öröm számára, ha egy olyan eseményen vehet részt, ahol egy iskola megújulhat. Több mint hét éve vezeti a Klebelsberg Központot, ezen idő alatt mintegy 100 helyszínen adhatott át személyesen új, vagy felújított iskolát. Ez töredéke a megvalósult beruházásoknak, hiszen hét év alatt a központ közel 1.000 intézménye újulhatott meg és ez több száz milliárd forintot jelent. Mikepércsen a hat új tanterem kialakítása mellett felújították a homlokzatot, kicserélték a nyílászárókat, de többek között épült új tanári szoba, foglalkoztató szoba és csoportszoba is. Elnök asszony szerint három pillérre van szükség a jól működő oktatáshoz: infrastruktúrára, eszközrendszerre és szakmaiságra. A szakmaiság fontosságára egy szemléletes adat: A Berettyóújfalui Tankerületi Központ 900 millió forint támogatást nyújtott az elmúlt időszakban kimondottan szakmai programok megvalósulására. A beruházás átadásával Mikepércsen minden adott ahhoz, hogy 21. századi oktatás folyhasson.
Pajna Zoltán, Hajdú-Bihar Vármegyei Közgyűlés elnöke kiemelte, egy gondos közösség, önkormányzat, kormányzat a családok otthonteremtése mellett fontosnak tartja, hogy a következő generáció számára olyan infrastruktúrát építsen, ahol a gyerekek valóban ki tudnak teljesedni. Elnök úr azt kívánta, hogy a diákok azzal a lelkesedéssel menjenek a nyári szünetre, mint amikor először érkeztek ide. Ehhez a pedagógusok csodálatos, nem könnyű munkája szükséges, amivel meg tudják őrizni és fent tudják tartani a gyermekek érdeklődését, tudásvágyát. Elnök úr elmondta: idén márciusban elindult az az együttműködés Hajdú-Bihar Vármegye három tankerülete között, amely keretében a humánerőforrás fejlesztését megcélzó projektekben való részvételt kívánják elősegíteni konzorciumi formában. Ez a kezdeményezés a tehetséggondozást és a hátrányos helyzetű diákok oktatását is fókuszba helyezi. Őszre készülhet el az a stratégiai terv, amelyben meghatározásra kerül, hogy milyen programokat szeretnének a következő 3-4 évben megvalósítani.
„Katasztrofális balhit, hogy elég törvényt alkotni, elég a részleteket rendelettel szabályozni… Szakszerűen képzett, ügyszerető emberekre van szükség; ez az élő leltár a lényeg, mert e nélkül a törvény és rendelet csak sajtpapír.” – Klebelsberg Kunot idézve köszöntötte az ünnepélyes átadó résztvevőit Tímár Zoltán, Mikepércs nagyközség polgármestere. Mint elmondta: a település elmúlt két évtizedes fejlődésének mértéke a születések számában is megmutatkozik. 2002-es polgármesteri kinevezésekor évente negyven gyerek született Mikepércsen, mára ez a szám nyolcvan lett. Az iskola közel másfél évig tartó bővítése alatt egyéb helyi, önkormányzati intézményekben történt az oktatás a Klebelsberg Központnak köszönhetően, akik támogatták a bérleti díjakat. Polgármester úr hisz abban, hogy a helyiekért a helyiekkel érdemes dolgozni.
Majosi Pálma, a Berettyóújfalui Tankerületi Központ igazgatója köszöntőjében a pedagógusok munkájának jelentőségét hangsúlyozta. Visszaemlékezett 2016-ra, amikor azzal szembesült, hogy osztályoknak kell helyet biztosítani, ahol tudják folytatni a tanévet. Az idő szorítását 2023-ban már erősen lehetett érezni, amikor elérkezett a költözés ideje is. A bontás, az építkezés és a szakmai munka együtt folyt. A szakmai munka semmi hátrányát nem szenvedte annak, hogy közben épült és szépült az iskola Mikepércsen. Így is megvalósultak az eredmények. - Bátor, ügyes, talpraesett gyermekekkel büszkélkedhetünk, ez a legjobb bizonyítéka, hogy jól dolgoznak a kollégák. Köszönet illet mindenkit, akik segítették a beruházás megvalósulását, ezzel lehetővé tették, hogy ebben az új épületben tanulhassanak és ballaghassanak diákjaink - hangsúlyozta az igazgatónő.
A szalagot az ünnepségen felszólalók vágták át Feketéné Győrfi Erika iskolaigazgatóval és Struba Péterrel, aki a kivitelező képviselte az eseményen. A szalagátvágás után az iskola tanulóinak színvonalas produkcióival folytatódott az ünnepség, majd az épület bejárása után állófogadás várta a vendégeket.