A „Jobbra át”- politikai radikalizálódás és hangulatképek a jobbratolódás éveiben Biharban és a Hajdúságban című moderált kerekasztal-beszélgetéssel vette kezdetét városunkban a Trianon-emlékév 2020. február 13-án, a Nadányi Zoltán Művelődési Házban. Az egy évig tartó, Trianon témáját minden lehetséges nézőpontból bemutató előadássorozat nyitó részében Bagdi László, Godzsák Attila és Csarkó Imre történészek beszélgettek a '30-as években hazánkban is végbement, napjaink társadalmában is éles vitákat generáló híres-hírhedt folyamatról, a jobbratolódásról. KÉPGALÉRIA
Megtudhattuk, milyen lenyomatot hagyott a jelenség szűkebb hazánkban, Biharban, a Hajdúságba kitekintve pedig hogyan változott Debrecen városa a Gömbös-Bethlen háború egyik epizódjaként fajvédő-konzervatív csatatérré.
Bemutatásra került továbbá egy ezidáig méltatlanul parlagon hevert téma, az elszakított országrészekről anyaországba menekültek helyzete. Megismerhettük, hogy "partvonalon kívülre" helyezésük és a húszas évek sorozatos társadalmi-politikai konfliktusai ellenére milyen fontos szerepet játszottak többek között Berettyóújfalu vármegye székhellyé alakulásában, vagy milyen meglepő mértékben vették ki részüket mind a helyi, mind az országos politika alakításában.
Mindezek mellett az előadók Trianon előzményeiről, valódi és látszólagos okairól is beszéltek, valamint a jelenséget körülvevő tévhiteket és mítoszokat is górcső alá vették.