Hadnagy Jolán, a Farkaslakai Tamási Áron Művelődési Egyesület elnöke tartott ma előadást Családmodell és gyermekvállalás a magyar népmesékben címmel a Bodorka NépmesePontban. Az előadássorozat - amely bejárta az egész Kárpát-medencét, és amelynek a 23. állomása volt Berettyóújfalu - egy határon átnyúló pályázat keretében, a Magyar Kormány támogatásával valósulhat meg.
Sajátságos perspektívából ismerhettük meg a magyar népmeséket Hadnagy Jolán előadásában, aki "civilben" óvónő, négy gyermek édesanyja és friss nagymama. Mondandóját Tamási Áron szavaival kezdte:
„Mese kell nekünk! Szépségét zuhogtató, végtelenbe áradó, csodálatos mese, ahol rajongó, hősi magyar lelkünk nagy világosságú tüzek mellett táborozhatik.”
Az előadótól megtudtuk, a magyar népmese nem azt közvetíti, hogy minden rendben van, hanem abban erősít meg, hogy minden rendbe hozható, de ehhez utakat kell bejárni. Ilyen utak, példák, kódok vannak a világ egyik legnagyobb mesekincsében, ezért fontos, hogy minél többet meséljünk. Mert a mese a gyermeknek is jó, de a felnőttnek sem árt.
- Szolgálatot teljesítek - fogalmazott a farkaslakai óvónéni - a feladatom minél több emberhez eljutni, a szavak erejével életre kelteni a csodát, melyhez természetesen a magyar népmeséinkben is tisztán és érthetően megfogalmazott erkölcsi törvények betartására is szükség van, például az alázatra, a szolgálatra, az áldozatvállalásra és -hozatalra, a küzdelemre és az igazi értékek meglátására.
Példát mutatnak a magyar npmeséink abban is, hogy a kis és nagy család (köz-ős-ség, nemzet) áldás, melyet megszerezni és megtartani kihívás, feladat.
- Merjünk elindulni az úton! - bátorított az előadó - Merjünk világot látni, fényt keresni, majd újra hazatérni! Merjük a társunkat, párunkat, felünket megkeresni és fogadjuk az Isten áldását, a gyermeket!
Az inspiráló előadás hallható lesz még néhány magyarországi, felvidéki, erdélyi és székelyföldi helyszínen is.