2016 májusában alakult a Rengő Néptánc Egyesület, mely azóta egyre több sikert ért el. Már az első megmérettetésen is arany minősítést, míg a gyermek csoport bronz minősítést kapott.
Rengeteg felkérés érkezik hozzátok, tavasztól-őszig szinte hetente, kéthetente lehet látni benneteket Hajdú-Bihar megye egész területén, fesztiválokon, város-és falunapokon. Hogy értétek el ilyen hamar az ismertséget?
Bár 2016-ban alakult az Egyesület, többen közülünk már gyermekkorunk óta táncolunk. Több fesztiválon és sok település rendezvényein megfordultunk már, ahova a szervezők visszavártak bennünket. Mind Berettyóújfaluban, mind a környező településeken az ismerősök összekötik a nevünket a néptánccal. Ha bármilyen rendezvény van, számítanak a részvételünkre. 2016-tól ezeknek a felkéréseknek a Rengő Néptánc Egyesület tesz eleget.
Az első megmérettetés sikerei pedig a rengeteg munkának és a kiváló csapatszellemnek köszönhetőek.
Biztos nagyon nehéz volt a legelején és nem lehet könnyű napjainkban sem a ,,fennmaradás”. Városunkban több néptánccsoport is működik. Titeket szponzorál, támogat valaki, vagy teljesen önerőből kell, hogy talpon maradjatok?
Nagyon tartottunk a kezdeti nehézségektől. Május elején kezdtük el az Egyesület megalapítását. Május 24-el bejegyzett egyesület lettünk. Lisztes Gyula vállalkozó támogatása által pedig a Széchenyi utca 8. szám alatt a próbáink helyszíne is biztosított lett. Nem tétlenkedtünk, azonnal pályáztunk a Berettyóújfalu Város Önkormányzata által kiírt kulturális pályázatra is, amelyet már két alkalommal is elnyertünk.
De a legnagyobb építő erő a fennmaradáshoz az a csapat által beleadott végtelen energia és idő.
Mint más civil szervezetnek, természetesen nekünk is nagy szükségünk lenne még több anyagi, vagy bármilyen nemű támogatásra, a még magasabb színvonalon történő működéshez.
Olyanok vagytok, mint egy óriási nagy család. Három csoporttal is dolgozol, hogy lehet az óvodáskorúaktól a középkorúakig a fegyelmet, az odafigyelést biztosítani, ösztönzőleg hatni erre a sok generációra?
Úgy gondolom, a kulcsszó a tisztelet. Valóban, mindenkinek a Rengő a második családja. A három hónapostól az 50 évesig mindenki szeretettel és tisztelettel fordul a másikhoz.
Van egy nagyon jó idézet, amely tökéletesen megfogalmazza az én hozzáállásomat a csapatunkhoz, ebből idéznék két kulcsmondatot:
"Vezetőnek lenni nem azt jelenti, hogy osztod az észt, elvársz, dirigálsz, és kiéled a középszerűséged… A vezető a csapatért dolgozik, a csapat a vezetőért, ez tartja mozgásban az egészet."
A báli szezont is ti nyitottátok meg szó szerint decemberben, a 6. BMSE bálon, már akkor is hatalmas sikert aratva az új, formabontó örkői cigánytáncotokkal. Szinte fel sem ocsúdott a város, s már a Gróf Tisza István Kórház 12. Jótékonysági Bálja került megrendezésre, ahol szintén ti voltatok a fellépők, illetve Kmecz Anna és zenekara. Ancsáékkal ,,szövetkezve”, a szilágysági táncok lépéseit Ancsa gyönyörű dalára, mesés hangjára roptátok, ami szintén ámulatba ejtette a közönséget, a nagyiváni és örkői táncok mellett. Hogyan tudtok ilyen rövid idő alatt folyamatosan megújulni?
Hozzánk mindenki jó kedvvel jön próbára, és a csapatnak folyamatosan igénye van az új dolgok tanulására. Ezért senki sem rest hetente akár több alkalommal is gyakorolni. Ilyenkor áthatja az egész csapatot a tenni akarás.
Ancsával közösen szerettünk volna egy új színt vinni Berettyóújfalu életébe, olyan műsorral álltunk a közönség elé, ami városunkban még nem volt. Bár különböző műfajt képviselünk, nagyon élveztük a közös munkát és a visszajelzések alapján a közös produkció sikeresnek bizonyult.
Nagyon sikeres gyermektáborokat tudhattok magatok mögött, a 2018-as esztendőben már harmadik alkalommal kerül megszervezésre ez a nyári programotok. Mindig színvonalas, élményekkel teli napok várnak a fiatalságra. Miből merítesz ennyi energiát, hogy napról-napra mosolyogva várod a gyerkőcöket, arról nem is beszélve, hogy hatalmas kreativitást, türelmet és nagyfokú felelősséget igényel ennek a tábornak a szervezése? Vannak-e segítőid?
Nincsenek kiosztva a feladatok, mindenki örömmel vállalja a segítő szerepét és így tudunk egy egységként működni. A megrendezett taggyűléseken és a próbákon megbeszéljük a teendőket, bárki elmondhatja gondját-baját, ötletit. Úgy gondolom, hogy a tagok közti megfelelő kommunikáció a kulcs egy sikeres csapat működéséhez.
A napi 8 óra munka után sokszor fáradtan indulok el próbát tartani, de amikor ide érek és látom a gyerekeket, akkor átragasztják rám azt a hihetetlen mértékű, kifogyhatatlan energiát. Imádom őket, feltöltenek szeretettel és jókedvvel.
Milyen terveid/terveitek vannak a jövővel kapcsolatban?
Céljaink közt szerepel olyan koreográfiák színpadra állítása, amelyekben a gyerekek együtt szerepelhetnek szüleikkel/felnőttekkel. Hiszen mi adhat egy gyereknek nagyobb pluszt, minthogy a nagyokkal táncolhat?
Továbbra is szervezni fogunk kézműves foglalkozásokat, amelyek szinte már hagyománnyá váltak nálunk.
Készülünk egy nagyobb volumenű rendezvény megszervezésére is, de egyelőre ez maradjon a mi titkunk. ;)