artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

2024. május 21. kedd

Katalin Motel és Étterem

Berettyóújfalu, Király-Hágó u. 22.

06 (54) 401-537

06 (20) 421-9411

"A" menü:

Sárgaborsóleves

Barbecue csirkés tortilla tekercs hasábburgonyával

"B" menü:

Húsleves csigatésztával

Rántott szelet vegyes körettel

Heti desszert (800 Ft):

Oreo krémes palacsinta

HETI MENÜ ÉS ÉTLAP

A magyar költészet napját Magyarországon 1964 óta, József Attila születésnapján, április 11-én tartják, melyet városunkba két napon, két helyszínen ünnepeltük. Április 8-án Pilinszky János verseit Jelenits István piarista szerzetes-tanár, városunk díszpolgárának előadásában hallhattuk, április 11-én pedig Orbán János Dénes volt a költészet napi műsor vendége. KÉPGALÉRIA

Első programelemként április 8-án városunk díszpolgára, Jelenits István piarista szerzetes-tanár előadását hallhattuk Pilinszky Jánosról. Előadásában Pilinszky költészetével, verseivel is megismerkedhettünk, majd – egy sétát követően – Nadányi Zoltán egykori lakóházán lévő emléktábla megkoszorúzása következett. Jelenits István egykori lakóhelyére folytattunk utunkat – ma az Alkotóháznak otthont adó épülethez –, ahol a piarista szerzetes egykori gyermekéveiről mesélt nekünk történeteket.

 A költészet napja 2017 01A költészet napja 2017 17

Koszorúzással vette kezdetét az április 11-én megrendezett költészet napi rendezvény a Járási Hivatal Fráter László termében, melyet a Körömvirág együttes zenés műsora és közönségtalálkozó követett. Az eseményen egy József Attila díjjal is kitüntetett kortárs költővel, Orbán János Dénessel ismerkedhettünk meg.

A költészet és az irodalom kitüntetett szerepet kap a magyar kultúrtörténetben – mondta köszöntőjében Muraközi István polgármester. József Attila egy emblematikus szereplője volt a magyar költészetnek, akinek az élete során nem adatott meg, hogy olyan ismert és olyan híres költő legyen, mint halálát követően. Igazi hungarikum, hogy a költészetnek külön ünnepnapja van, de ez egyben jelzi azt a felelősséget is a mindenkori közélet szereplőinek, hogy bizony-bizony óvni és gondozni kell a magyar költészetnek a jelenét, közelmúltját és jövőjét is, mondta a városvezető. Záró gondolataiban jókívánságait osztotta meg az olvasóknak, hogy mindig legyen kortárs megújuló magyar költészet, a költőknek pedig olyan kiadókat, akik kiadják könyveiket és olvasókat, akik nap mint nap forgatják a könyveiket.

 A költészet napja 2017 28A költészet napja 2017 32

A megnyitót követően megzenésítetett versek dallamai zengték be a Fráter László termet, ezzel is még ünnepélyesebbé téve a költészet napi műsort. A Körömvirág együttes, vidám és fülbemászó dallamai jó hangulatot teremtettek, melyet hegedű, gitár és dobkísérettel is színesítettek. A trió tagjai: Szászné Ökrös Beáta, Kocsis Csaba, ifj. Miczura Károly. A zenés keretbe foglalt előadáson Kocsis Csaba beszélgetett az íróval. Néhány gondolat erejéig ismerjék meg a délután vendégének munkásságát.

 A költészet napja 2017 33A költészet napja 2017 26

Orbán János Dénes Brassóban született, Kolozsváron szerzett magyar-angol szakos diplomát, majd bölcsésztanulmányait Szegeden és Bécsben egészítette ki. 1994–1998 között a Bretter György Irodalmi Kör elnöki tisztségét töltötte be. Egyetemi oktatói munkája mellett az Előretolt Helyőrség főszerkesztője (1995–2000), az Erdélyi Híradó Kiadó szerkesztője és ügyvezetője (1995–1998), 1998-2014 között igazgatója. 2003–2008 között az Irodalmi Jelen szerkesztője, 2006-2012 között az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke. A kolozsvári Bulgakov Irodalmi Kávézó alapítója (2002) és tulajdonosa 2014-ig. 1992 óta publikál, több műfajban: vers, próza, paródia, kritika, esszé, tanulmány, szín- és bábdarab, műfordítás (angol, spanyol és román nyelvből), publicisztika.

 A rendezvény végén a József Attila díjas költő dedikálta a könyveit, melyet a helyszínen meg is lehetett vásárolni.

You have no rights to post comments