artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

2024. április 29. hétfő

Katalin Motel és Étterem

Berettyóújfalu, Király-Hágó u. 22.

06 (54) 401-537

06 (20) 421-9411

"A" menü:

Sóska krémleves

Cigánypecsenye hasábburgonyával, savanyúság

"B" menü:

Húsleves csigatésztával

Rántott szelet vegyes körettel

Heti desszert (800 Ft):

Somlói galuska

HETI MENÜ ÉS ÉTLAP

Egy héttel a Bihari Múzeum és a KLIK Berettyóújfalui Tankerülete közös rendezvénye, a VI. Bihari Múzeumpedagógiai Évnyitó után újra a bihari pedagógusokat várták a múzeum előadótermébe.

 

 

 

2013. október 11-én 17 órától 15 bihari ének-zene tanár, népdalokkal foglalkozó tanító és pedagógus Berettyóújfaluból és környékéről (Sáp, Sáránd, illetve a határon túli Nagyváradról) jött el a Tanárok éjszakája rendezvényre.

Az NÉPDALOK AZ ÉNEKTANÁROK ÉJSZAKÁJÁN című programot mintegy játékos továbbképzésként szervezték meg, ahol a pedagógusok ízelítőt kaptak a Bihari „múzeumi tanoda” (TÁMOP 3.2.8 pályázat keretében kidolgozott Múzeumi daloló – daloló múzeum című foglalkozássorozatról. A 6 alkalmas múzeumióra-sorozat azt tűzte ki célul, hogy a gyerekek néhány, alsó tagozatban tanult népdalnak megismerjék a néprajzi hátterét.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A NAT-ban az ének-zene műveltségi részterület nevelési feladatai között szerepel a népdalok élményéből kiinduló, szövegtartalmat kifejező megszólaltatása, illetve az éneklési öröm felkeltése. A magyar népdalok szövegében előforduló kifejezéseket a múzeumban tartalommal tudják feltölteni: a diákok nem csupán eredetiben láthatják itt az orsót vagy a szűrt, hanem műtárgymásolatok segítségével kézbe vehetik, vagy magukra ölthetik azt.

A mostani programra ellátogató pedagógusok ízelítőt kaphattak a múzeumi énekórák hangulatából: részt vettek játékos formájú daltanulásban, vvalamint ismeretelmélyítő játékban dr. Krajczárné Sándor Mária múzeumpedagógussal, a múzeumióra-sorozat kidolgozójával. A programon közreműködött a foglalkozások szakmai hátterét biztosító állandó segítőtárs, a múzeum egyik legaktívabb önkéntese, az ének-zene szakos tanár Sándor Zeréndné is.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az este folyamán szó esett még egy aktualitásról, az idén 80. születésnapját ünneplő Bencze Lászlóné dr. Mező Juditról és az ő bihari népdalgyűjtéséről is. A népzenekutató 1974–80 között 21 bihari településen gyűjtött népdalokat, ezekből egy válogatást a múzeum a Bihari Dolgozatok sorozatában jelentett meg 30 évvel ezelőtt. A kötetet azóta is sokan keresik, de már nem kapható. 2008-ban a Dialekton Kiadó a gyűjtés hanganyagának egy részét egy CD-n tette közzé, amelyet 2009-ben és idén egy-egy újabb követett. A 2013-as CD melléklete a Vetettem violát című kötetnek, melyben mindhárom korong népdalanyaga szerepel kottával. (A legfrissebb lemez és a kötet bemutatóján hamarosan találkozhatnak a kiadó munkatársaival és a gyűjtővel is október 19-én, szombaton 11 órakor a Bihari Múzeumban a Múzeumok Őszi Fesztiválja program keretében.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az énektanárok éjszakáján közösen megtanulták, és együtt énekelték a Berettyószentmártonban gyűjtött Zsírral kenem… kezdetű népdalt.

A program végén felhívták még a figyelmet az Aki dudás akar lenni c. „népzenei karaoke” CD-re (az 5. osztályosoknak szóló lemezt az Apáczai Kiadó énekkönyvének mellékleteként kapták meg a tanulók ebben a tanévben), amelybe bele is hallgattak, sőt énektanárokról és nótás kedvű pedagógusokról lévén szó, estébe nyúlóan most (is) valóban „dalolt a múzeum”!

 

Sajtóközlemény

2013. október 11.

„A lámpás én vagyok!”

Tanárok éjszakája a múzeumokban

A múzeumokat évtizedeken keresztül leginkább osztálykirándulások alkalmával keresték fel az iskolák. A hazai pályázati lehetőségeket megsokszorozva 2008-tól az uniós pályázatok azonban hatalmas lendületet adtak a múzeumok fejlődésének. Ezekből a forrásokból a múzeumok komoly infrastrukturális és múzeumpedagógiai tartalmi, módszertani fejlesztéseket valósítottak meg. A TÁMOP és TIOP pályázatok egyaránt azt a célt szolgálták, hogy a múzeumok az iskolán kívüli oktatás szerves részévé váljanak, hogy bekapcsolódjanak az iskolák mindennapi vérkeringésébe.

A múzeumok számára az is világossá vált, hogy a hatalmas fejlesztés csak akkor éri el a célját, ha arról minél szélesebb körben és megfelelő tájékoztatást kap az iskola, a pedagógus. A múzeumok tehát kiléptek az „osztálykirándulási célpont” szerepkörből, és nyugat-európai színvonalú, a kompetencia alapú oktatást segítő helyszínekké váltak. 

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Képzési Központja, – a MOKK – 2008-ban kiemelt projektként elnyert egy öt évre szóló európai uniós pályázatot. A „Múzeumok Mindenkinek” Program – Múzeumok oktatási és képzési szerepének erősítése – Központi módszertani fejlesztés (TÁMOP-3.2.8/A-08-2008-0002) projekt kiemelt feladata többek között a múzeumok és iskolák közötti együttműködések fejlesztése, valamint annak elősegítése, hogy a pedagógusok egyre többet használják a múzeumokat, mint az iskolán kívüli oktatás legfontosabb helyszínét.

Az erőfeszítések hatására egyre több pedagógus ismeri meg a múzeumok kínálatát, de szép számmal vannak még olyanok, akik eddig még nem fedezték fel a múzeumokban a lehetőséget, hogy milyen segítséget jelenthet számukra a tananyag élvezetesebb feldolgozásában.

Ezért döntött úgy a Múzeumok Őszi Fesztiválja szervezője, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Képzési Központja, hogy az egy hónapon át tartó rendezvénysorozat részeként felkéri a múzeumokat, hogy országszerte egy időben, október 11-én este tárják ki kapuikat a pedagógusok előtt, és vonzó, szórakoztató, szakmai programokkal fűszerezett estét szervezzenek számukra. A rendezvény célja, hogy a pedagógusok saját maguk tapasztalják meg, milyen nagy élményt jelenthet a diákoknak szórakozva tanulni, illetve hogyan tudnak a múzeumok szórakoztatva tanítani.

A Lámpás én vagyok – Tanárok Éjszakája rendezvény keretében országszerte 93 féle programmal készülnek a múzeumok.

A múzeumok ötlettára kifogyhatatlan. Sokan szerveznek „fordított” napot, amikor a pedagógusok a diákok bőrébe bújva részt vesznek egy különleges múzeumpedagógiai foglalkozáson (Duna Múzeum Esztergom, Hajósi Barokk Kastély, Hajós, Bihari Múzeum Berettyóújfalu, Szépművészeti Múzeum Budapest, Petőfi Irodalmi Múzeum Budapest, Hetedhét Játékmúzeum Székesfehérvár, Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szentendre, stb.)

Többen kihasználják az alkalmat arra, hogy megismerjék a pedagógusok igényeit, elvárásait a múzeumokkal szemben, remélve, hogy ez a párbeszéd egy hosszútávú együttműködés kezdetét jelentheti. Sokan szakmai oldalról próbálják a pedagógusok érdeklődését felkelteni: neves szakemberek közreműködésével érdekes előadásokat tartanak – ezzel mintegy konferencia jelleget adva az eseménynek. (HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, Néprajzi Múzeum, Holokauszt Emlékközpont Budapest, Palóc Múzeum Balassagyarmat, stb.)

Vannak múzeumok, akik a mából kilépve a jövő felé tekintenek. Az OFI Pedagógiai Könyvtár és Múzeum a jövő pedagógusait szólítja meg a „Tanárjelöltek éjszakájával” az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karával együttműködve. A létavértesi Rozsnyai Gyűjtemény is a jövő felé kacsingat, de más megközelítésben, mint a Pedagógiai Múzeum. Ők a múltat próbálják átmenteni a jövő generációja számára. Közös nosztalgiázásra hívják a lakosságot, hogy mindenki megoszthassa a régi tanítókról őrzött emlékeit. A visszaemlékezéseket rögzítik, majd archiválják. A felgyűjtött adatokból "Tanárportrék" címen ismeretterjesztő cikksorozat készül, megemlékezve a régi nagy tanáregyéniségekről.

Arra is vannak törekvések, hogy bemutassák, a múzeumot olyan tantárgyak oktatásához is lehet használni, amelyekre eddig kevesen gondoltak: ilyen az idegen nyelv oktatása (pl. Szépművészeti Múzeum - angol tanárok), vagy az ének (Bihari Múzeum, Berettyóújfalu: Énektanárok Éjszakája).

Elindultak olyan kezdeményezések is, ahol a helyi civil szervezetekkel, egyesületekkel, önkormányzattal, helyi iskolákkal összefogva szervezték meg a programot, ezzel is aláhúzva a rendezvény fontosságát (Csabagyöngye Kulturális Központ Munkácsy Emlékháza Békéscsaba, Bányászati Kiállítóhely Salgótarján).

A programok részletes leírása a oldalon található.

You have no rights to post comments