A Nadányi Zoltán Művelődési Ház Bihar Vármegye Galériájában nyitotta meg kapuit a Bihari Népművészeti Egyesület által rendezett „Fiatal alkotók Biharban” című kiállítás. A rendezvényen olyan 35 év alatti alkotók munkái kerültek bemutatásra, akik tevékenységükkel rendszeresen hozzájárulnak az egyesület küldetéséhez. Az esemény egyúttal egy jubileumi programsorozat első állomásának is számított, hiszen a népművészeti egyesület idén érkezik megalakulásának 30. évfordulójához. KÉPGALÉRIA
Egy fiatal egyesületet, és annak fiatal tagjait köszönthetjük - világított rá mindjárt köszöntője elején az esemény lényegére Kolozsvári István, a Bihari Népművészeti Egyesület elnöke.
Elmondta, a fennállásának 30 éves jubileumát idén ünneplő népművészeti egyesület egyik legfontosabb prioritása a megfelelő utánpótlásról való gondoskodás, éppen ezért tűzték ki célul olyan alkalmak megrendezését, ahol a fiatal alkotók bemutatkozhatnak, megismerheti őket a nagyérdemű.
Kolozsvári István köszönetet mondott a rendezvény támogatóinak: Berettyóújfalu Város Önkormányzatának, valamint a Berettyó Kulturális Központnak, akik segítségükkel hosszú ideje járulnak hozzá a népművészeti egyesület munkájához.
A programsorozat fővédnöke Muraközi István, Berettyóújfalu város polgármestere hangsúlyozta, azért vállalta örömmel a patrónus szerepet, mert a népművészeti egyesület működése nem pusztán Berettyóújfalu, hanem egész Bihar identitását ápolja.
Ennek megfelelően - legyen valaki helybeli vagy sem - elsősorban Bihari alkotókat ünneplünk, hiszen az egységes azonosságtudat, a „Biharicum” megélése olyan összetartó kapocs a települések között, ami itt és most mindennél előrébb való.
Muraközi István elmondta, számára is jeles dátum volt 1993 októbere, amikor a Bihari Népművészeti Egyesület megalakult, az a tény pedig, hogy most szép számú ifjú alkotót köszönthetünk, a leginkább sokatmondó bizonyítéka az egyesület tovább élésének.
Mint mondta, egy népművészeti egyesület működésében az utánpótlás kiváltképp kulcskérdés, ezen áll vagy bukik a küldetésük, ezért is nagy öröm, hogy Biharban ez sikeresen megoldott.
Külön elismeréssel szólt a jubileumi év színes és gazdag programtervéről. Véleménye szerint a Bihari Népművészeti Egyesület 40 településről való több mint 200 tagja méltóképpen foglalja keretbe az elmúlt harminc év munkáját.
A kiállítást Sütő Brigitta, a Népművészeti Egyesületek Szövetségének Ifjúsági Bizottságának elnöke, népi iparművész nyitotta meg, aki hangsúlyozta, elsősorban alkotóként tekint magára, ezért is kellemes teher számára a „másik oldalon” állni. Ugyanakkor a terembe belépve izgatottsága nyomban szertefoszlott: az alkotásokat, valamint a lelkes, csillogó szemű fiatal alkotókat megpillantva örömmel konstatálta: nyugtató, hogy van jövő.
Sütő Brigitta kiemelte: ez az alkalom több mint egy kiállítás, ez az alkalom bizony többszörösen is egy ünnep. Egyfelől ünnepelhetjük a lélek sokszínűségét, ami az alkotásokban ölt testet. Másfelől ünnepelhetjük az alkotás örömét, és legfőképpen magát az alkotókat, akik mindezt megteremtették.
A kiállításon megjelenteket arra biztatta, beszélgessenek az alkotókkal, ismerjék meg őket, hiszen ezzel nem csupán a munkájukhoz, egyúttal a helybeli népművészethez is közelebb kerülhetnek.
A megnyitó után az ifjú bihari alkotók név szerinti bemutatása és jutalmazása következett:
Alibán-Puskár Liza - gyöngyfűző (Debrecen)
Baranyó Bálint - fazekas (Berettyóújfalu)
Fegyver Norbert - faműves (Berettyóújfalu)
Fegyverné Marczin Vanda - viselet- és szűrkészítő (Berettyóújfalu)
Irimiás László - ostorkészítő, a népművészet ifjú mestere (Körösnagyharsány)
Kádár Orsolya - gyöngyfűző (Nagyvárad)
Lazarcius Iván - bőrműves (Nagyvárad)
Petrovics Nikolett - szövő, a népművészet ifjú mestere (Balmazújváros)
Pénzes Rebeka - bőrműves, szarufaragó (Berettyóújfalu)
Porkoláb Benedek - Junior Prima-díjas bőrműves (Nádudvar)
Sós Bianka - szövő (Püspökladány)
Szabó Enikő - gyöngyfűző (Berettyóújfalu)
Tóth Anna Kyra - gyöngyfűző (Nagyvárad)
Valló Sára - szövő, viseletkészítő (Nádudvar)
A megnyitó elején és végén pedig a népművészeti egyesülethez is kötődő Borozna Zenekartól hallhattak kalotaszegi dallamokat.
A kiállítás megtekinthető 2023. május 5-ig, hétköznapokon 9-17 óra között.