Fotó: Perecsenyi Róbert
A nemdohányzók védelméről szóló törvény szigorítása értelmében 2012. január 1-jétől tilos a dohányzás közforgalmú intézményekben – így a szórakozó- és vendéglátóhelyeken, a munkahelyeken, a közösségi közlekedési eszközökön és a megállókban, az aluljárókban, a játszótereken, valamint a megállóhelyek és a játszóterek ötméteres környezetében.
A helyi önkormányzatok további közterületeken is megtilthatják a dohányzást.
A dohányzási tilalom betartását a kormányhivatalok népegészségügyi szakigazgatási szerveinek kistérségi intézetei ellenőrzik, annak megsértése esetén egészségvédelmi bírságot szabnak ki. A bírságolás három hónap türelmi idő után 2012 áprilisában kezdődik. Ekkortól a népegészségügyi szakigazgatási szervek magánszemélyek esetében 50 ezer forintig, intézmények esetében 2,5 millió forintig terjedő bírságot is kiszabhatnak szabályszegés esetén.
Mivel azt tapasztaltuk, városunkban elég nagy a tanácstalanság az érintettek körében, megkerestük Dr. Pásti Gabriella kistérségi tisztifőorvost, segítsen tisztán látni az ügyben.
A helyi vendéglátóegységek üzemeltetőiben a leginkább megfogalmazódott kérdés: lesz-e előzetes figyelmeztetés, vagy azonnal, már az első szabálysértésnél bírságolnak?
Most még csak figyelmeztetünk, áprilistól fogunk bírságolni.
Mennyire kell szigorúan venni azt a bizonyos 5 métert? Vonatkozik-e a tilalom például az egység nyitott teraszára, ha az belül van az 5 méteren?
A jelenlegi törvényi előírás alapján a terasz az egység része, így vonatkozik rá a dohányzási tilalom.
Ha az üzembentartó felszólítása ellenére a vendég megsérti a szabályt, de a hatóság előtt tagadja azt, hogyan döntik el ki a vétkes?
Reméljük, ilyen szituációval nem fogunk találkozni, mert mi nem vagyunk „nyomozó hatóság”. Az adott helyzetben fogjuk a döntést meghozni, lehet, hogy szükségünk lesz pl. tanukra.
Súlyosabb büntetésre számíthatnak-e a visszaesők?
Nem.
Tudjuk, sajnos nagyon sok középiskolás dohányzik. Ha az iskola területén belül sérti meg a szabályt a diák, kit bírságolnak: az iskolát vagy a szülőt?
Az iskolát csak abban az esetben bírságoljuk, ha a tv. előírásait nem tartatja be. Pl. Az iskola igazgatója észrevette, hogy a diák dohányzik az iskola területén, de nem tesz ellene semmit.(Ilyen esetben az igazgató kezdeményezhet fegyelmi eljárás lefolytatását a 14 évet betöltött tanulóval szemben). Az igazgató a tv. előírása értelmében un. rendelkezésre jogosult.
Mennyiben jelent ez többletmunkát a kistérségi intézet apparátusának, igényel-e plusz munkaerő-igénybevételt?
Mindenképpen többlet feladat, ahhoz, hogy mindenhova eljussunk nem vagyunk elegen. Egy ellenőrzési ütemtervet készítettünk, ennek alapján igyekszünk mindenféle intézménybe eljutni.
Tud-e ajánlani hivatalos online hírforrást, ahol részletes információt kaphatnak az érdeklődők?
a linken a jogszabály magyarázata olvasható közérthető formában!