Rengeteg lakásbiztosítás kalkulátorral találkozhatsz, már az is nagy kihívás, hogy az ember melyiket is válassza? De van számos kérdés, amelyre érdemes figyelni, amikor online lakásbiztosítás kalkulátort használsz.
A legtöbben ott rontják el, hogy megnyugtatják magukat azzal, hogy van lakásbiztosításuk, tehát nem történhet baj a család legfontosabb vagyontárgyával. Pedig az ördög a részletekben lakozik – szokták mondani és erre a helyzetre ez különösen igaz.
Gondolj csak bele, hogy a lakásárak nagy általánosságban is legalább a két-háromszorosukra emelkedtek az elmúlt tíz év alatt (elhelyezkedéstől függően), tehát a biztosítást már csak azért is át kell alakítani legalább kétévente, mert a legfontosabb paraméter (mekkora értéket biztosítasz) ilyen gyorsan tud változni.
A statisztika szerint a lakások kétharmadára van kötve lakásbiztosítás, ami önmagában nem néz ki rosszul, de egy gond azért van ezekkel a biztosításokkal: 75 százalékuk régi, elavult biztosítás. Tehát a helyzet egyáltalán nem megnyugtató.
A lakásbiztosítások nem csak azért lehetnek elavultak, frissítésre szorulók, mert a lakások értéke nő, és erre a többletértékre nem terjed ki a biztosítás, hanem azért is, mert az életünkben -és így a lakásunkban is- változások történnek. Ékszerek, amelyek nincsenek biztosítva, értékes elektronikai eszközők, bútorok, bármi, ami új beszerzés és nem került bele a régi biztosításba vagy nem megfelelő értékben és részletességgel.
Készülj fel a lakásbiztosítási kalkulátor használatára
Furán hangzik, de valóban érdemes egy kis időt szánnod arra, hogy átgondold mit is szeretnél: mit biztosítanál és mit nem és mihez milyen értéket társítasz? Igen, át kell gondolnod, hogy mire ne terjedjen ki a biztosítás, mert például ma már a használt bútoroknak alig van értékük, ha nem valami értékes bútorokkal van felszerelve a lakásod, akkor erre talán nem érdemes nagyobb értéket megjelölni, hiszen a magasabb érték magasabb biztosítási díjat von maga után.
Viszont ha van egy értékes lemez, könyv vagy bármilyen „műtárgy” gyűjteményed, akkor arra érdemes gondolnod a biztosítás megkötésekor.
Sokan az üvegkár biztosítást alapvető fontosságúnak tartják, de csak gondolj bele, hogy mikor volt legutóbb üvegkár a lakásodban? Ez ma már elég ritka egyszerűen az ablakokban lévő vastag, gyakran többrétegű, vákumos üvegnek köszönhetően. Amikor elterjedt volt a két ablak, ablakonként egy vékonyka üveggel, akkoriban valóban gyakori volt az üvegkár – már egy kis szél és huzat esetén is.
Tehát járd körbe a lakást és jegyzetelj, gondold végig a szokásaitokat, mennyi készpénzt, devizát, értéket szoktatok otthon tartani?
De az is fontos, hogy egy ilyen felkészülés során azzal is tisztába légy, hogy milyen káresetekre terjedhet ki a lakásbiztosítás:
- robbanás, villámcsapás, tűz, viharkár, árvíz, felhőszakadás
- kő és földomlás, üregbeomlás, földrengés és földcsuszamlás
- hónyomás, jégverés, idegen jármű ütközése
- villámcsapás másodlagos hatása, családi balesetbiztosítás, családi életbiztosítás, felelősségbiztosítás
- csőtörés és vezetékes vízkár, üvegtörés
- rablás, betöréses lopás, kerti bútorok ellopása
- ezen kívül biztosítóként eltérő plusz szolgáltatások is léteznek, úgymint hűtött élelmiszerek megromlása, indokolt zárcsere költségének a viselése, kisállat biztosítás stb.
Ha végig nézed a fenti listát, azonnal láthatod, hogy ha nem magánházban laksz, akkor egy sor kérdés rád eleve nem vonatkozik vagy érdemes a társasház közös biztosításába belenézned, hogy az mire terjed ki!
Át kell gondolnod, hogy életbiztosításotok van-e már vagy ebbe a biztosításba illeszted bele. A felelősségbiztosítás is fontos lehet, ha valami kárt okozol másik lakónak, ez többnyire beázás, csőtörés miatt történik. Ebből is kétfélét köthetsz, van biztosító, ahol van külön épülethasználói és magánemberi felelősségbiztosítás.
Tudnod kell azt is, hogy ha jelzáloghiteled van vagy hitel segítségével vásárolsz ingatlant, akkor a bank előírja, hogy lakásbiztosítást kell kötnöd és azt a bankra kell engedményezned. Ez azt jelenti, hogy a lakásbiztosítás kedvezményezettje a bank lesz, és nagyobb káresemény esetén a biztosító elsőként a bank követelését fizeti majd ki. Természetesen ez csak az ingatlanban bekövetkezett károk esetében érvényes, az ingóságokat ez nem érintheti!
Lakásbiztosítás váltás
A meglévő lakásbiztosítási szerződésedet évente egy alkalommal, az évforduló közeledtével le is cserélheted – pontosan ez a cél a lakáskalkulátor használatával! Sok apróságra kell figyelned a kalkulátor által kidobott összehasonlítás során is, hiszen lesz olyan pont az ajánlatban, ami neked nem fontos, és olyan is, ami esetleg kimaradt.
A biztosítás díja sem csak a szolgáltatásoktól és a megadott értékektől függ, hanem fontos figyelned az éppen futó akciókra is. Ilyen lehet az online kötés esetén kapott kedvezmény, vagy az önrész vállalása, amely további csökkenést jelenthet a költségekben.
Ha nem értesz valamit vagy bizonytalan vagy, és szívesen kérdeznél, akkor szakembereink állnak a rendelkezésedre.