artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

2024. március 28. csütörtök

Katalin Motel és Étterem

Berettyóújfalu, Király-Hágó u. 22.

06 (54) 401-537

06 (20) 421-9411

"A" menü:

Májgombócleves

Csáki tarja párolt rizzsel

"B" menü:

Húsleves csigatésztával

Rántott szelet vegyes körettel

"C" menü:

Rakott káposzta

Heti desszert (800 Ft):

Somlói galuska

HETI MENÜ ÉS ÉTLAP

Ötnapos elméleti és gyakorlati képzésen vettek részt szeptember harmadikától a HUNOR hivatásos, illetve a HUSZÁR önkéntes katasztrófavédelmi mentőszervezet vezetői és beosztott állománya. A mentőcsapatok a küszöbön álló ENSZ minősítés előtt az ún. INSARAG (Nemzetközi Kutató-Mentő Tanácsadó Testület) képzés második fázisát teljesítették.


Amint már korábbi részletesen beszámoltunk, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság égisze alatt alakult meg 2012. július 15-én a speciális helyzetekben bevethető HUNOR (Hungarian National Organisation For Rescue Services) hivatásos nehéz kutató-mentő mentőszervezet, melynek a Berettyóújfalui Tűzoltóság parancsnoka, Ökrös Árpád is tagja, és a szervezeten belül a II. csoport vezetője.

A kétnapos elméleti oktatást a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ péceli intézetében tartották.

A nap első előadásában Dr. Tóth Ferenc tű. dandártábornok, országos polgári védelmi főfelügyelő adott áttekintést a katasztrófavédelem megújult rendszeréről és a különböző mentőszervezetek abban elfoglalt helyéről, betöltött szerepéről.

Ezt követően Jackovics Péter tű. alezredes, a HUNOR Mentőszervezet parancsnoka ismertette a csapatok nemzetközi minősítésének folyamatát, képet adott az eddig teljesített feladatokról, illetve az októberben tartandó minősítő gyakorlatig még elvégzendő munkáról.

Per-Anders Berthlin, a minősítési folyamat során mentori feladatokat ellátó ENSZ szakértő előadásaiban kiemelte: a magyar csapatok felkészültsége imponáló, a minősítési folyamatot a BM OKF igen jól szervezi és koordinálja. Nemzetközi szinten a feladatok magas szintű elvégzése már természetesnek számít, az adott kárterületen a magyar csapattal dolgozók a későbbiekben a munka során tanúsított helytállásra, az empátiára és az együttműködési készségre fognak emlékezni.

Az ezt követő előadások már a praktikum oldaláról mutatták be a földrengés sújtotta területen történő műszaki mentési tevékenységet. Elekes Gábor a romok alóli mentés fogásait mutatta be igen sok kézzel fogható példán keresztül, éles bevetések során készített képek felhasználásával. Előadása után a külföldön végzett beavatkozásokkal kapcsolatos biztonsági tudnivalókról esett szó: Dr. Hábermayer Tamás tű. őrnagy bemutatta azokat az alapvető biztonsági tudnivalókat, amelyek garantálhatják egy mentőcsapat biztonságos külföldi tartózkodását, illetve azokat a dokumentumokat, amelyek ismerete elengedhetetlen a nemzetközi segítségnyújtás során. A továbbiakban Horváth Richárd a műszaki mentés, illetve a magasból vagy éppen mélyből történő személymentés során alkalmazott kötéltechnikákról ejtett szót, majd Dr. Balázs László ismertette a különböző kutatási és mentési eljárásokat, különös tekintettel a kutyás keresésre.

Az előadások után a két mentőcsapat megkezdte felkészülését a 42 órás terepgyakorlatra, amely Zsámbék térségében a szerda reggeli órákban vette kezdetét.

A csapatok megkezdték a tábor felállítását, illetve a kárterület felderítését. Míg a felderítők a kárhelyszínen dolgoztak, a pihenőidejét töltő állomány megkezdte a sátortábor helyszínének tereprendezési munkálatait. Tizenegy darab nyolcszor ötméteres lakósátor elhelyezését kellett megoldani a lehető legrövidebb idő alatt.A munkálatok idején is folyamatosan zajlottak a szükséges eligazítások, illetve a munkavédelmi és a biztonsági oktatás. A táborban összeállították a kárhelyszíni műveletek koordinációs központját (OSOCC), innen koordinálják éles helyzetben a nemzetközi segítségnyújtást, illetve a helyi hatóságokkal is a központ tartja a kapcsolatot.

A zsámbéki volt rakétabázison tartott terepgyakorlaton a romkutatás, mentés különböző fázisait gyakorolták a HUNOR hivatásos, illetve a HUSZÁR önkéntes katasztrófavédelmi mentőszervezet vezetői és beosztottjai. A cél amellett, hogy a mentőcsapatok minél jobban elsajátítsák a szakfeladatok nemzetközileg elfogadott végrehajtását, a csapatépítés és a tapasztalatok szerzése is.

Az alábbi feltételezett alaphelyzetre építették azokat a konkrét feladatokat, amelyeket a két országos mentőszervezet különböző alegységeinek meg kellett oldani a kétnapos terepgyakorlaton:

Zsámbék külvárosi területén több kisebb földrengés volt, a település összközműves, vegyes épületszerkezetű lakóépületeiben károk keletkeztek, több robbanás is történt. A detonációk következtében tüzek gyulladtak, épületek omlottak össze, sokan megsérültek, számosan a romok alatt rekedtek. A külváros hegyoldali felében a meredek partfalak meglazultak, omlásveszélyessé váltak. Az elsődleges beavatkozásokat a hivatásos szervek megkezdték, a gázvezetékek sérülése következtében keletkezett tüzeket oltják, vagy a kiszakaszolás után a leürülésig felügyelet alatt tartják. Az elsődleges felderítés zajlik, de a kárhelyszín nagysága és a speciális helyzetek megoldása miatt mozgósítani kellett a HUNOR mentőszervezetet. A nagy területen, szétszórtan elhelyezkedő sérült épületek felderítése során olyan információk érkeztek, hogy feltételezhetően további eltűnt személyekkel kell számolni, ezért a HUSZÁR mentőszervezetet is mozgósítani kellett.

A zsámbéki terepen nem steril körülményekkel találkoztak a mentőcsapatok, valós időben végezték el a szükséges beavatkozásokat, minden feladatot ténylegesen végrehajtottak.

A HUNOR az ENSZ INSARAG minősítési rendszerében a nehéz (tizenkét ország mentőcsapata rendelkezik jelenleg ilyennel), a HUSZÁR pedig a közepes kategóriájú városi kutató-mentő csapat besorolásra pályázik. A minősítő gyakorlat októberben, Hajdúszoboszlón lesz.

 

A cikk forrásául a hírei szolgáltak.

 

You have no rights to post comments