artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

2024. április 24. szerda

Katalin Motel és Étterem

Berettyóújfalu, Király-Hágó u. 22.

06 (54) 401-537

06 (20) 421-9411

"A" menü:

Vaníliás almaleves

Szezámmagos rántott jércemell zelleres burgonyapürével, balzsamos jégsalátával

"B" menü:

Húsleves csigatésztával

Rántott szelet vegyes körettel

Heti desszert (800 Ft):

Túrós palacsinta

HETI MENÜ ÉS ÉTLAP

A mezőgazdaságban megkezdődtek a betakarítási munkák, melyek közül a legtűzveszélyesebb az aratás. Ezt bizonyítja a ma délelőtt Kismarja határában lángra kapott bálázó gép is, amihez a létavértesi, a berettyóújfalui és a debreceni tűzoltókat riasztották. A tűz a munkagépben jelentős kárt okozott, átterjedt 15 nagybálára, és 2 hektáron a tarló is leégett.


A tűzesetek a legtöbb esetben megelőzhetőek lennének a vonatkozó tűzvédelmi előírások betartásával. Az aratási tevékenységre vonatkozó tűzvédelmi előírásokat az Országos Tűzvédelmi Szabályzat kiadásáról szóló 28/2011. (IX. 6.) BM rendelet tartalmazza, az alábbi tájékoztató az alapján lett összeállítva. A teljesség igénye nélkül kiemelve, a legfontosabb aratáskor betartandó előírások:

  • Az aratást lehetőleg a közút, illetve vasút mentén kell először megkezdeni.
  • A learatott kalászos terményt, szalmát a vasútvonal szélső vágányától és a vasútállomástól legalább 100 méter, a közúttól legalább 25 méter távolságra szabad elhelyezni. Ha a távolságok nem tarthatók, akkor a kalászos terményt, a szalmát az aratással egyidejűleg, a szálas takarmányt, pedig kiszáradáskor azonnal el kell szállítani. A vasút és a közút mentén az aratást követően legalább 3 méter széles védőszántást kell alkalmazni.
  • Az aratás idejére a gabonatáblától legalább 15 méterre éghető anyagtól és növényzettől mentes dohányzóhelyet lehet kijelölni. A dohányzóhelyen a dohánynemű gyűjtéséhez és eloltásához megfelelő mennyiségű vizet tartalmazó edényt kell elhelyezni.
  • Gabonatáblán dohányozni még a járművek, erő- és munkagépek vezető fülkéiben sem szabad.
  • A kalászos termény betakarítási, kazalozási, szalma-összehúzási és bálázási munkáiban csak az a tűzvédelmi követelményeknek megfelelő, legalább egy, az érvényben lévő hatályos szabványoknak és jogszabályoknak megfelelő, 21A és 113B vizsgálati egységtűz oltására alkalmas (általában min. 6 kg-os ABC porral oltó) tűzoltó készülékkel is ellátott erő- és munkagép, valamint egyéb jármű vehet részt, amelynek tűzvédelmi felülvizsgálatát, a betakarítást megelőzően az üzemeltető elvégezte. A jármű megfelelősségéről az üzemeltetőnek szemle keretében kell meggyőződnie, amelynek tervezett időpontját 8 nappal előbb írásban az illetékes katasztrófavédelmi kirendeltségre be kell jelentenie. A szemléről jegyzőkönyvet kell készíteni, aminek egy példányát a szemlét követő 8 napon belül az illetékes katasztrófavédelmi kirendeltség részére meg kell küldeni, egy példányát pedig a járművön kell tartani.
  • A tartalék üzem- és kenőanyagot az erő- és munkagéptől, a kazaltól és a gabonatáblától legalább 20 méter távolságra kell elhelyezni éghető hulladéktól, növényzettől mentes területen.
  • Az üzemelő erő- és munkagép kezelője szükség szerint, de legalább naponta egyszer köteles a kipufogó-vezeték és dob valamint a szikratörő műszaki állapotát felülvizsgálni és a rárakódott éghető anyagtól szükség esetén megtisztítani.
  • Az arató- és cséplőgépet hajlékony földelővezetékkel, akkumulátorát pedig legalább nehezen éghető, villamosságot nem vezető anyagú védőburkolattal kell ellátni.
  • A vezetőfülke alatti területen a hidraulikaolaj folyását, szivárgását meg kell akadályozni, hiszen tűz esetén a továbbterjedést nagyban elősegítheti.

Kérjük, fokozottan figyeljenek a fentiek betartására; égő cigarettacsikket, gyufát ne dobjanak el a tüzek keletkezésének elkerülése érdekében.

Dr. Kiss Szilvia
Megyei szóvivő

You have no rights to post comments