artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

A szélsőséges, tartósan hidegre fordult időjárás idején a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság állománya kellő szociális érzékenységgel segíti a megyénkben élő rászorulókat, elesetteket, magányosan élőket, valamint a hajléktalanokat, akiket fenyeget a kihűlés veszélye. 

 
Az intézkedő rendőri állomány nagy figyelmet fordít a közterületen az időjárási viszontagságok elől menedéket kereső, valamint egyéb okból rászorult személyek megsegítésére, segítik az időjárási viszonyokból eredő megpróbáltatások elviselésében a fedél nélkül élő hajléktalanokat, és minden más arra rászoruló személyt! 
 
A rendőrség felkészült a veszélyeztetett emberek gyors krízisellátásának segítésére, amelynek érdekében együttműködik a társ-rendvédelmi szervek dolgozóival, a Közterület Felügyelet, Mezőőri Szolgálat és a Polgárőrség, munkatársaival, illetve a hajléktalanokat ellátó intézményekkel, Refomix Kht.-val. A szolgálatot teljesítő rendőr haladéktalanul gondoskodik a sérült, illetve a krízishelyzetben lévő hajléktalanok mentővel történő elszállíttatásáról, illetve felvilágosítást ad a karitatív szervezetek szolgáltatásairól, amennyiben ilyen kérdéssel fordulnak hozzá.
 
A héten egy 56 éves hölgyet mentettek ki a rendőrök egy nyíracsádi lakóházból, akinek a házában nem volt fűtés, és magatehetetlenül feküdt az ágyában, ezért egészségi állapotára tekintettel mentőt hívtak hozzá és beszállíttatták a debreceni Kenézy Gyula Kórházba. 
 
Létavértes - Cserekertben a szolgálatos járőrök észlelték, hogy az ott lakó 62 éves idős hölgy nem rendelkezett elegendő tűzifával, ezért az önkormányzatnál kezdeményezték részére a tűzifa beszerzését.   
 
A püspökladányi rendőrök az Árpád utcán a földön fekve találtak egy erősen ittas állapotban lévő férfi, akit először a rendőrkapitányságra, majd józanodását és orvosi ellátását követően a lakására szállítottak. 
 
A 35-ös számú főút Hajdúböszörmény és Bodaszőlői elágazás közötti szakaszán hóátfúvás volt, minek következtében a hó kb. 30-40cm magasságúra halmozódott, amiben egy férfi személygépkocsijával elakadt. Míg a rendőrök a tűzoltók segítségével a gépkocsit kiszabadították a hó fogságából, mely félig az úttesten félig az útpadkán akadt el, addig a férfit beültettek a járőr autóba, hogy melegedjen. 
 
Hencida és Nagykereki települések között ugyancsak a hóátfúvás miatt egy betegszállító jármű akadt el, melyben édesanyjával együtt egy kisgyermek is utazott. A rendőrök azonnal intézkedtek, majd értesítették a közút kezelőt, hogy hótolójuk segítségével szabadítsák ki a járművet, így az a néhány kilométerre lévő célját elérte, veszélyben nem volt senki. 
 
A tavalyi évben Hajdú-Bihar megyében, 16 személy vesztette életét kihűlés miatt, ez év eddig eltelt időszakában fagyhalál miatt ketten hunytak el. A sajnálatos esetek azt mutatják, hogy nemcsak a hajléktalanokat érinti a kihűlés veszélye. A különböző egyedi esetek vizsgálata során a rendőrség azt tapasztalta, hogy míg korábban és jellemzően közterületen fordultak elő ilyen jellegű elhalálozások, addig az elmúlt év téli hónapjaiban ingatlanokban történt kihűlések is előfordultak. 
 
A Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság kéri az állampolgárok segítségét, hogy amennyiben úgy értékelik, hogy kihűlés veszélyeztethet valakit, akkor értesítsék a hatóságokat. Szakemberek szerint hidegben az ember nagyon gyorsan – akár percek alatt - kihűlés áldozata lehet, ezért különösen indokolt, hogy odafigyeljünk egymásra. Sajnos az emberek egy része előítéletes a fedél nélkül élőkkel szemben, hajlamosak arra, hogy rögtön alkoholos állapotra gondoljanak, amikor a földön, a padon, vagy bárhol a közterületen fekvő emberrel találkoznak. 
 
Ha orvosi ellátásra nem szoruló fedél nélkül élő személyt találnak bárhol, hívják a Refomix Kht-t a 06302061377-es telefonszámon, hogy a megfelelő segítséget meg tudják adni részükre. Előfordulhat azonban, hogy komolyabb probléma, rosszullét miatt az illető nincs abban a helyzetben, hogy segítséget kérjen, ezért kérjük, ilyen esetekben hívják a mentőszolgálatot a 104-es ingyenesen hívható telefonszámon. 
 
A téli kemény fagyok idején fordítsanak nagyobb figyelmet azon embertársainkra, akik elsősorban az utcán élik mindennapjaikat, sőt éjszakáikat is ott töltik. A hidegben az utcán magatehetetlennek tűnő embert ne hagyjanak sorsára. Elsősorban az utcán élők vannak kitéve a kihűlés veszélyének, de a lakókörnyezetben előfordulhatnak olyanok is, akik nehéz anyagi körülmények között élnek és nincs pénzük tüzelőre. Ne feledkezzünk meg idős, egyedül élő szomszédokról, ismerősökről, rokonokról se, látogassák őket gyakrabban, hiszen egy-egy nem megfelelően fűtött, kihűlt lakásban is történhet tragédia. 
 
A kihűlés veszélye nem csak a fedél nélkül élő embereket fenyegeti. A rendőrség fokozott figyelmet fordít a nehezen megközelíthető kistelepüléseken, tanyákon élő főként az egyedül élő idős emberekre, akik a hideg csapadékos- fagyos idő beálltával nem mindig jutnak tüzelőhöz. A Debreceni Rendőrkapitányság lovas- járőrszolgálatának munkatársai a téli időszakban folyamatosan, visszatérően ellenőrzik, hogy a veszélyeztetett helyeken élőknek van-e mivel fűteniük. Amennyiben tüzelőre van szükségük, azt jelzik az illetékes önkormányzatoknak, családsegítő szolgálatnak. 
 
Vigyázzanak magukra, és embertársaikra!!! 
Kelemen Éva r. hadnagy 
sajtószóvivő
 
Berettyóújfaluban  eddig több, mint 110 rászoruló családot  segített az önkormányzat  téli tüzelővel.
A városban a családsegítő szolgálat (06/54 402-163) illetve a népjóléti csoport (06/54 505-456) telefonszámát hívhatják a segítségre szorulók.
 
A Hajdú-Bihar megyei szociális intézmények listáját tekintheti meg.
A szociális intézményeken kívül  rendkívüli melegedőként szolgál a Kabos Endre Városi Sportcsarnok, az Arany János Kollégium, illetve a Nadányi Zoltán Művelődési Központ.
 
 
 

You have no rights to post comments