A 2014-2020 időszak Interreg V-A Románia-Magyarország Együttműködési Program keretében megvalósuló CCC_MB ROHU 283 számú „Fenntartható, határokon átnyúló együttműködés Margitta és Berettyóújfalu települések között" elnevezésű pályázat záró rendezvényére 2020. augusztus 18-án került sor a Makk Kálmán Moziban.
A záró konferencián Muraközi István, Berettyóújfalu város polgármestere köszöntötte a jelenlévőket. Polgármester úr elmondta, a mai nap azt bizonyítja, hogy egy nagyon szép és tartalmas projektet az élet hogyan tud átírni. A pályázat kezdetekor Margitta város vezetésével örömmel vágtak bele annak megvalósításába, a közös programok megszervezésébe. Ahogy Muraközi István fogalmazott, sajnos időközben a COVID-19 „szereplő” elvitte a show-t a projekt utolsó rendezvényei elől.
Fontos kiemelni, hogy egy évtizedek óta meglévő testvérvárosi kapcsolathoz, ami Margitta és Berettyóújfalu között van, számos közös hivatalos esemény kötődik, de a cél az, hogy a lakosság minél több rendezvényen közvetlenül vehessen részt, magáénak érezve azt, valamint megismerjék egymást és azt a kultúrát, amit képviselünk. A közművelődési intézmények közös munkája révén valósulhatnak meg ezek a célkitűzések. Muraközi István köszönetet mondott a projektben résztvevőknek és bízik abban, hogy újabb közös pályázatokra is lehetőség nyílik a közeljövőben. Margittával együttműködve valósulhatott meg a Polgármesteri Hivatal nagytermének felújítása és folyamatban van egy közös projekt, melynek során a piac további fejlesztése fog megvalósulni.
A projektet Kállai Irén, a Berettyó Kulturális Központ igazgatója mutatta be. Igazgató asszony kiemelte, ez volt az első olyan nemzetközi projekt, amelybe külső menedzsmentet nem vontak be, annak érdekében, hogy a legtöbb elérhető forrást „házon belül” tudják felhasználni. Köszönetét fejezte ki minden dolgozónak, hogy elhivatott hozzáállásuk és munkájuk révén minőségi és értékes eredmény születhetett.
Teljes költségvetés: 80.000,00 euró, amelyből ERFA támogatás 68.000,00 euró.
A Berettyó Kulturális Központ projektrésze 32.000 euró melyből:
- 27.200 euró Európai Uniós támogatás
- 3199,68 euró hazai társfinanszírozás
- 1600,32 euró saját forrás
A „Fenntartható határon átnyúló együttműködés Margitta és Berettyóújfalu települések között” projekt fő célja a Margitta és Berettyóújfalu intézményeinek és közösségeinek fenntartható együttműködésének fokozása volt.
A projekt berettyóújfalui eredményeit, kapcsolódó rendezvényeket Lisztes Éva, a Nadányi Zoltán Művelődési Ház vezetője ismertette. Fő projektelem a meglévő színpadunkra (8x10 m) színpadfedés beszerzése, valamint 2 nemzetközi rendezvény megszervezése volt, 2019. augusztus 19-én néptáncos témában és 2019. szeptember 14-én kulturális rendezvényként, kiemelt gasztronómiai programokkal. A zárórendezvényre eredetileg 2020.május 23-án került volna sor. A fél éves hosszabbítás miatt ez 2020. augusztus 18-án, a 3 napos Művészeti Fesztiválunk keretében valósulhatott meg.
Botos Sándor, Margitta Város Önkormányzatának hivatalos képviselője - aki online kapcsolódott be a konferenciába - a projekt margittai eredményeiről számolt be. Mint azt megtudtuk, pályázat keretén belül sikerült megtartani tavaly a Margittai Ősz elnevezésű rendezvénysorozatot, ahol naponta 700 résztvevő volt jelen. A tavaszi rendezvény megvalósítását a járványhelyzet nem tette lehetővé. Ezt szeptemberben szeretnék pótolni, a kötelező korlátozó intézkedések betartásával. A projekt keretén belül sikerül beszerezni egy 48 nm-es színpadot, színpadfedéssel együtt. Botos Sándor Margitta város nevében megköszönte a partnerséget és bízik abban, hogy a korábban említett harmadik közös pályázatuk is heteken belül aláírásra kerül.
A konferenciát állófogadás zárta.
A pályázat részeként 18 órától ingyenes Blues est várta a szórakozni vágyókat, melyen koncertet adott a Simple Blues Band, valamint az AG Weinberger 4th zenekar.
A PROGRAMRÓL
Interreg V-A Románia-Magyarország Program, amely megvalósítására a 2014-2020 közötti időszakban kerül sor, folytatja a román-magyar határmenti övezet együttműködésének támogatását. A programot az Európai Regionális Fejlesztési Alap finanszírozza, amelyet a programban résztvevő két tagállam nemzeti társfinanszírozással egészíti ki. A programon belül nyílt pályázati felhívások (pályázati kiírás) során vissza nem térítendő támogatásban részesülnek olyan közös, határmenti együttműködési projekt javaslatok, amelyek a következő prioritási tengelyeket célozzák meg:
- Közös védekezés valamint a közös értékek és források hatékony felhasználása (Együttműködés a közös értékek és források mentén) – 48,50 millió euró
- A fenntartható határon átnyúló mobilitás fejlesztése és a szűk keresztmetszetek megszüntetése (Együttműködés a hozzáférhetőséget illetően) – 34,99 millió euró
- A foglalkoztatás fejlesztése és a határon átnyúló munkaerő-mobilitás támogatása (Együttműködés a foglalkoztatás terén) – 55,07 millió euró
- Az egészségügyi szolgáltatások fejlesztése (Együttműködés az egészségügyi ellátás és a megelőzés tekintetében) – 57,03 millió euró
- A kockázat-megelőzés és katasztrófakezelés (Együttműködés a kockázat megelőzés és a katasztrófakezelés tekintetében) – 9,55 millió euró
- Határon átnyúló együttműködés támogatása intézmények és állampolgárok között (Intézmények és közösségek együttműködése) – 4,01 millió euró
A program teljes költségvetése, amely tartalmazza a nemzeti társfinanszírozásokat is, kb. 232 millió euró. Ebből az összegből kb. 189 millió euró az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA) származik. A projektek finanszírozása három forrásból valósul meg:
- ERFA (legfeljebb 85%),
- A román állam társfinanszírozása (13%) / a magyar állam társfinanszírozása (10% vagy 15% a kedvezményezett típusától függően),
- A román partnerek önereje (minimum 2%) és/vagy a magyar partnerek önereje (0 vagy minimum 5%).
A határmenti jellegből adódóan, a program pár egyedi jellemzővel rendelkezik:
Kedvezményezettek
A pályázók székhelye vagy kirendeltsége/regionális/helyi intézménye a célterületen kell legyen (Satu Mare, Bihor, Arad és Timiş megyék Romániában, ill. Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Békés és Csongrád megyék Magyarországon).
A program néhány kivételt is megenged olyan közjogi intézmények esetében, melyeknek a székhelye nem a támogatható területen található, azonban illetékesek a programterületen intézkedéseket folytatni.
Vezető kedvezményezett
Valamennyi projekt esetében, az egyik partner intézmény vagy szervezet vezető kedvezményezettnek lesz kinevezve, magára vállalva a projekt megvalósításának felelősségét. Egy partnerség legalább két partnerből áll, mindkét résztvevő országból minimum egy partner részt kell hogy vegyen benne. Valamennyi partner a támogatható programterületen kell folytassa tevékenységeit.
Együttműködés
A projekt partnerek a projekt kidolgozásában és megvalósításában együtt fognak működni. Továbbá, a partnerek a személyzet és/vagy finanszírozás terén is együttműködhetnek.
Határon átnyúló jelleg és hatás
A program keretein belül megvalósítandó intézkedések erős határon átnyúló jelleggel fognak rendelkezni, a határmenti övezet számára relevánsak lesznek és mind két állam érdekeit fogják tükrözni. A kidolgozott projektek a jogosult terület közös szükségleteire fognak választ adni és az azonosított problémákat határon átnyúló szemszögből fogják megoldani.