Berettyóújfalu Város Önkormányzata egyik legnagyobb projektjét „Berettyóújfalu, az egészséges zöld város” címmel az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból valósította meg. A helyszínek ünnepélyes átadására 2020. január 31-én 13 órától került sor a József Attila lakótelep díszkutas parkjában. KÉPGALÉRIA
A projekt beruházásait Pajna Zoltán, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés elnöke, Dr. Vitányi István országgyűlési képviselő, Muraközi István, Berettyóújfalu Város polgármestere, Bónácz János alpolgármester, valamint Kiss Tamás önkormányzati képviselő ünnepélyes szalagátvágással adták át.
Az átadást követően Pajna Zoltán, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés elnöke, Dr. Vitányi István országgyűlési képviselő, Muraközi István, Berettyóújfalu Város polgármestere és Lisztes Éva, a Berettyó Kulturális Központ igazgatóhelyettese köszöntötte a rendezvény résztvevőit a Járási Hivatal Fráter László termében. Demény Zsolt pályázati referens bemutatta a „Berettyóújfalu, az egészséges zöld város” projekt elkészült beruházásait.
Jelen projekt Berettyóújfalu város életében a III. városrehabilitációs fejlesztés.
A projekt átfogó célja Berettyóújfaluban a közösségi élet fejlesztése a helyi értékek megerősítésével, a város központjában a közösségi és kulturális terek megújítása az aktív használat ösztönzése érdekében.
A fejlesztés kiemelt területe a városközpont zöldövezeteinek rekonstrukciója volt, továbbá aktív rekreációs területek kialakítása és fejlesztése, többek között tanösvények, futópálya, szabadtéri kondipark, játszóterek, sétány, illetve kerékpártároló kialakításával.
A tervezett beavatkozások megvalósulása révén, Berettyóújfalu lakossága, az idelátogatók és a vállalkozások számára is vonzó, ugyanakkor környezetileg fenntartható városi környezet, valamint települési arculat jött létre. Továbbá, kiemelten fontos volt a belvárosi akcióterület zöldfelületeinek, köztereinek megújítása is.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében 700 millió Ft-os támogatással valósult meg.
A fejlesztés Berettyóújfalu belvárosát, a következő utcákkal határolt területeket érintette: Kossuth u., Árpád u., Bessenyei u., Eötvös u., Nagy S. u., Lehel u., Madách u., Hunyadi u., Rákóczi u., Bocskai u., Petőfi u., Bercsényi u., Csokonai u., Mártírok u., Kálvin tér, Toldi u., Millennium u., Népliget., Bajcsy-Zs. u., Móricz Zs. u., József A. u., Oláh Zs. u., Váci Mihály u., Dózsa Gy. u., Kádár Vitéz u., Szent I., Vörösmarty tér, József A.-ltp., Bessenyei-ltp.
A projekt a 2015-ben elkészült ITS (Integrált Településfejlesztési Stratégiához) és a rendezési tervhez is illeszkedik, igényfelmérés és kihasználtsági terv útmutató alapján, partnerségi együttműködésekkel került kidolgozásra.
Ezen helyszínek alkalmassá váltak környezettudatosságot és települési identitást erősítő helyi programok lebonyolítására is.
A biztonság növelése érdekében a parkokban térfigyelő rendszer lett kiépítve, továbbá megújult a sportcsarnok közvetlen környezete, az utak, a parkolók.
A zöldfelületek létrehozása olyan befektetés, amely gazdasági, társadalmi és környezeti hasznot is jelent.
A mindennapi életünkben is jelentős szerepet játszik ezeknek a területeknek a fejlődése és fejlesztése. A növényzet kiemelten fontos az emberi és társadalmi jólétben. A fák és növények javítják a levegőminőséget és a városklímát.
A fejlesztés elősegíti a parkok és felújítandó területek megközelítését, valamint a város élhetőbbé tételét.
A projekt tervezésénél fontos volt, hogy a beavatkozások területe alkalmas legyen a családok és fiatalok számára szabadidejük hasznos eltöltéséhez. A fejlesztések a környezeti fenntarthatóság követelményeit is szolgálják. Továbbá járuljanak hozzá a városi zöld környezet megteremtéséhez, ezek gazdaságos fenntartásához.
Megvalósítási helyszínek:
- Népliget
- Bajcsy-Zsilinszky-lakótelep parkja
- József Attila-lakótelep játszótéri parkja
- József Attila-lakótelep díszkutas parkja
- Bessenyei-lakótelep 1. területe
- Bessenyei-lakótelep 2. területe
- Vörösmarty tér
- Szerelempark
- Kabos Endre Városi Sportcsarnok környéke – Lehel utca – Madách utca felújítása
- A Kabos Endre Városi Sportcsarnok épületének megújítása
1. NÉPLIGET
A város legcsendesebb és legnagyobb kiterjedésű parkja a Népliget és környéke. A kiserdő helyileg védett természetvédelmi terület, melyet a Szillér csatorna kanyarulata és a Népliget utca határol. A Csónakázó tó építését 1960 őszén kezdték el társadalmi munkában.
Megvalósult elemek: A beruházás részeként futókört és fitnessparkot hoztak létre a tó körül, kerékpártárolókat, lámpás és kamerás kandelábereket helyeztek ki padokkal, napozóágyakkal együtt. A tóban lévő szigetre függőhídon keresztül lehet átjutni, ahol sétány vezet az úszó stéghez. Sportpálya is épült kosárpalánkkal, futballkapuval. A parkot május 23-án, Berettyóújfalu Város Napján adták át.
2. BAJCSY-ZSILINSZKY-LAKÓTELEP PARKJA
Megvalósult elemek között szerepel számos pad, továbbá hulladékgyűjtők elhelyezése a különböző pihenőkben és a gyalogutak mentén. A központi téren sakkasztalok is helyet kaptak. A meglévő játszótéri eszközök áthelyezésre kerültek az újonnan épült játszótérre. Továbbá új eszközök is helyet kaptak: egy mászókocka, hinta, libikóka, rugós játékok és új homokozó. Emellett kiselemes térkő burkolat és öntött gumiburkolat került lerakásra vízáteresztő burkolattal. A park növényállománya 5 nagy lombkoronát nevelő honos és várostűrő fával, valamint a helyi adottságoknak megfelelő cserje kiültetéssel gazdagodott.
3. JÓZSEF ATTILA-LAKÓTELEP JÁTSZÓTÉRI PARKJA
Megvalósult elemek: elsősorban a meglévő játszótér fejlesztése és környezetének rendezése volt a cél. Ezáltal a játszótér egy ivókúttal, új padokkal és gyalogúttal bővült, valamint akadálymentesen megközelíthetővé vált a kiselemes burkolatnak köszönhetően. A sétányok a meglévő vonalvezetést követik némi módosítással. A belső sétány mentén helyenként kisebb pihenők lettek kialakítva. A játszótér részleges árnyékolását új fák telepítése biztosítja; a park növényállománya három nagy lombkoronát nevelő honos és várostűrő fával, valamint a helyi adottságoknak megfelelő cserje kiültetéssel gazdagodott, ezeken felül fenyőkéreg terítés, talajtakarók és gyep felülvetés is megvalósult.
4. JÓZSEF ATTILA-LAKÓTELEP DÍSZKUTAS PARKJA
A József Attila-lakótelep előtt álló díszkút Gáti Gábor és Szabó Márton közös műve.
Megvalósult elemek között szerepelt a szökőkút felújítása, támlás padok, hulladéktárolók, kerékpártárolók elhelyezése, valamint új vízgépház kialakítása, ami biztosítja a vízforgatást és a víz folyamatos tisztítását is. Továbbá a járdák és a szökőkút környékéhez magas minőségű térkő burkolat került, a belső sétány mentén helyenként kisebb pihenők lettek kialakítva. A sétányok a meglévő vonalvezetést követik némi módosítással. A növényállomány cserjék telepítésével bővült, emellett fenyőkéreg terítés, talajtakarók és gyep felülvetés is megvalósult.
4. BESSENYEI-LAKÓTELEP 1. TERÜLETE
Játszóteret épített az önkormányzat a Bessenyei-lakótelep 11-23. szám által határolt területen. A játszótér ifj. Szabó Márton Munkácsy-díjas szobrászművész, id. Szabó István Kossuth-díjas szobrászművész és Szabó Márton építész alkotásai, illetve terve alapján valósult meg. 1994. április 29-én adták át.
Megvalósult elemek többek között a lakosság igényeinek megfelelően a terület déli részén, a már meglévő gyepes sportpálya mögött egy streetball pálya kialakítása vízáteresztő gumi burkolattal, továbbá megújult burkolat vízáteresztő szórt burkolattal. A lakótelep növényállománya számos honos és várostűrő fával, valamint a helyi adottságoknak megfelelő cserjével és talajtakaróval, gyepesítéssel gazdagodott. A tervezett terület két feltáró sétánya egy központi térben fut össze, a találkozási pontnál támlás padok, hulladéktárolók lettek kialakítva. A sportpályán kosárpalánk került elhelyezésre.
5. BESSENYEI-LAKÓTELEP 2. TERÜLETE
Olimpiai ligetet alakítottak ki a Berettyóújfalunak dicsőséget szerzett sportolók tiszteletére a Bessenyei-lakótelep, a Rákóczi utca és a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola közti területen. 1994. augusztus 20-án, Szondy István és Bujdosó Imre olimpiai bajnokok elültették a tölgyfáikat olimpiai aranyérmük szimbólumaként.
Megvalósult elemek között szerepel egy fitness park az iskola hátsó, sportpálya melletti kapuja közelében, a sportszerek gumiburkolattal lettek körülvéve. A meglévő játszótér is tovább fejlődött, nagyobb helyen, több játszóelemmel kiegészítve, valamint gumiburkolattal lett körülvéve. A park közepén egy nagyobb burkolt tér került kialakításra a közlekedési útvonalak találkozásánál. A tér mind szabadidős tevékenységre, mind rendezvény tartására alkalmassá vált. A sétányok egy része vízáteresztő térkő burkolattal lett ellátva, valamint stabilizált szórt burkolattal is épültek szakaszok. Virágágyások, cserjesávok, gyep felülvetés, valamint 15 új fa telepítése is megvalósult. A közterület biztonsága is növekedett a lámpás és kamerás kandeláberek kihelyezésével, amely önerőből lett megvalósítva.
6. VÖRÖSMARTY TÉR
Évtizedeken át a piac a Víztorony körül a Vörösmarty téren volt, zöldségesbódékkal, betonasztalokkal. 1995-től az új piac kialakításával parkosítva lett a terület. 2008. május 23-án leplezték le Báthory Gábor szobrát, amely Kurucz Imre helyi szobrászművész alkotása.
Megvalósult elemek között számos pad és hulladékgyűjtő került elhelyezésre, 5 db kerékpártároló, valamint új pergola került kialakításra. A meglévő és elhasználódott állapotú burkolat is kicserélésre került. A növényállomány 3 db várostűrő fával, cserjékkel és évelőkkel gazdagodott.
7. SZERELEMPARK
A régi postaparkban található a Szerelempark. Birizdó Gabriella beretótyóújfalui születésű, Budapesten élő képzőművész alkotásait 2003. május 23-án, a Város napján adták át a nagyközönségnek. A park ma is a fiatalok kedvelt találkozóhelye.
Megvalósult elemek között szerepel új lépcsősor kialakítása látszóbeton felülettel és korláttal, továbbá a meglévő és elhasználódott állapotú burkolat felújítása, új burkolatok építése. Emellett a rézsü talajtakarása is megvalósult, a növényállomány pedig 3 db várostűrő fával és cserjékkel gazdagodott.
8. KABOS ENDRE VÁROSI SPORTCSARNOK KÖRNYÉKE: LEHEL U. – MADÁCH U. FELÚJÍTÁSA
A Spotcsarnok környékének felújítása is szerepelt a tervek között, ez a Madách-Lehel utcákat foglalja magába.
9. A KABOS ENDRE VÁROSI SPORTCSARNOK ÉPÜLETÉNEK MEGÚJÍTÁSA
A sportcsarnok az 1936-os berlini olimpián bajnok címet szerzett Kabos Endréről lett elnevezve, emléktáblája az épület falán található, Kurucz Imre szobrászművész alkotása. Az épületet 1993. október 23-án adták át. A sportcsarnok a település meghatározó sport-, kulturális-, és szabadidős létesítményévé vált az évek során.
Megvalósult elemek: A Kabos Endre Városi Sportcsarnok épületének felújítása között szerepelt a homlokzat hőszigetelése, tetőfedés cseréje, nyílászárók cseréje, napelemes rendszer kialakítása, továbbá projektarányos akadálymentesítés és a sportpadló cseréje.
Kiegészítő tevékenységek – Soft elemek
A közlekedésbiztonság és a közbiztonság javítását segítő-, egészségtudatosságra ösztönző rendezvények, sportnapok, versenyek szervezése.