A kellemes téli időjárás a jövő héten zordra fordul. A hideg idő, majd a tél beálltával menetrendszerűen érkező probléma a vízmérők, a vízvezetékek szétfagyása. A tartós hideg komoly károkat okozhat az aknákban vagy a fűtetlen pincékben lévő vízmérőkben. Emellett szükséges odafigyelni az ingatlanon belüli vízvezeték-hálózatra is, hiszen a fűtetlen, vagy a tél folyamán folyamatosan szellőző, hideg helységekben akár a vízvezetékek is elfagyhatnak. A fagy kiengedésekor elfolyt vizet, a mérőcsere költségeit és a szétfagyott, nem javítható vízmérőt a jogszabályok szerint a felhasználónak kell megfizetnie, hiszen a vízmérőakna a felhasználó kezelésében van. Ezek a tavasszal jelentkező rendkívül bosszantó, fölösleges többletterhek egyszerű, gondos felkészüléssel elkerülhetőek. A fagykárok elleni védekezésben az alábbi összefoglalóval kívánunk Önöknek segítséget nyújtani.
A vízmérők fagy elleni védelme
A vízmérők elfagyása sajnos igen gyakori jelenség. Minden télen országos szinten százával, hidegebb években ezrével mennek tönkre a vízmérők emiatt. A fagy kiengedésekor elfolyt vizet, a mérőcsere költségeit és a szétfagyott, nem javítható vízmérőt a jogszabályok szerint a felhasználónak kell megfizetnie, hiszen a vízmérőakna a felhasználó kezelésében van.
Vízmérőaknák fagy elleni védelme
Nagyon fontos, a vízmérő akna tetejét fedje be fóliával, hogy ne fújhasson be a szél a réseken keresztül az aknába. Ezután borítsa be a vízmérőaknát valamilyen hőszigetelésre alkalmas anyaggal (pl.: hungarocell, nikecell, polifom, nádpalló). Vigyázzon arra, hogy ez a hőszigetelés a vízmérő leolvasásakor károsodás nélkül eltávolítható, majd visszahelyezhető legyen. A vízmérőaknák fentiek szerinti védelme különösen fontos ott, ahol a vizet nem használják rendszeresen. Abban az esetben, ha a vízmérő talajvízzel érintett aknában, vagy fagyveszélyes helyiségben van, magát a mérőt és a szabadon lévő csöveket is ajánlatos hőszigetelő anyaggal körbetekerni úgy, hogy a vízmérő számlapja szabadon maradjon.
Udvari kifolyó fagy elleni védelme
Ha az ingatlan udvarán kifolyó van, annak víztelenítő földalatti csapját az első fagy bekövetkezése előtt el kell zárni. Az elzárást követően mindig győződjön meg arról, hogy a föld alatti csapot teljesen - ütközésig - elzárta-e, mivel ha az nincs rendesen elzárva, a víz a víztelenítő nyíláson elfolyhat. A földalatti csap rendes elzárását ellenőrizhetjük a vízmérőn is úgy, hogy - természetesen erre az időre megszüntetve a többi fogyasztást - a mérő számlapján a számok vagy a csillagkerék mozdulatlanságáról meggyőződünk. A föld alatti csap elzárását követően a kifolyó szelepet ki kell nyitni, ekkor történik meg a víztelenítés, melynek során jellegzetes hangot hallatva levegő kerül a kerti csap föld feletti részébe. Amennyiben ezt a hangot nem halljuk, a földalatti csap nem működik, ebben az esetben mindenképpen kérjünk szakembertől segítséget, és szükség esetén cseréltessük ki. A földalatti csapot körülvevő védőcsövet lássuk el eltávolítható ún. szigetelő dugóval. A csapszár és a védőcső közötti részt tömködjük be szigetelőanyaggal (pl. rongycsík, szivacs) oly módon, hogy tavasszal az kiszedhető legyen.
Házi vízhálózat víztelenítése
Ha tartósan nincs az ingatlanon vízfelhasználás (pl. üdülők, hétvégi házak, garázsok, zártkertek, lakatlan ingatlanok) vagy a vízmérő nem aknában, hanem fűtetlen helyiségben van, a fagyást csak úgy akadályozhatjuk meg teljes biztonsággal, ha az ingatlan belső vízhálózatának, szennyvízhálózatának (bűzelzárók) víztelenítését szakemberrel elvégeztetjük. Ennek során ügyeljünk arra, hogy a vízmérő plombája és a műanyag záró-bilincs ne sérüljön meg.