A beszélgetésben megismerkedhetünk Daróczi Lajos mézlovaggal, az Y-FOOD Kft. igazgatójával, aki 1998-ban megalapította városunk első mézüzemét. Munkássága révén fellendült Berettyóújfaluban a mézek csomagolása, feldolgozása, új innovatív méhészeti és méztermékek előállításával öregbíti a méz és városunk hírnevét. Berettyóújfalu Város képviselő testülete 2017-ben Csorba György díjjal jutalmazta munkáját.
Mikor kerültél kapcsolatba a méhészettel?
A méhészettel gyerekkoromban kerültem kapcsolatba, hiszen édesapám a 70-es évek óta, közel 50 éve méhészkedik. Önálló méhészetem nincs, mivel munkám ezt nem teszi lehetővé, de a családi méhészetbe rendszeresen besegítek.
Miért fontos a mézfogyasztás?
A méz nem egyszerűen édesítőszer, mint ahogyan azt sokan gondolják, hanem rendkívül sok ásványi anyagot, bioaktív anyagokat hordozó természetes táplálék, melyet az emberiség több mint 10.000 éve fogyaszt. A mindennapi táplálkozásban betöltött jelentősége alig 200 éve, a kristálycukor iparszerű gyártásával csökkent le, de ma már ismét egyre többen ismerik fel a méz jótékony hatását. A jótékony hatások egy önálló óriási témakör, mely gyakorlatilag azt jelenti, hogy szinte minden külső és belső panaszra ajánlhatunk egy-egy mézfajtát.
Hogyan „készül” a méz? Meddig nyúlik vissza a méz története?
A mézet a méhek készítik, amely egy bonyolult biokémiai folyamat. A lényege, hogy a természetes úton begyűjtött cukor tartalmú anyagot (nektárt) a méhek enzimes úton lebontják, átalakítják és így készül a méz. A mézhez a Magyar Élelmiszerkönyv előírása szerint semmit nem raknak hozzá és nem vonnak ki a pergetés után. Az emberiség a mézet civilizációja kezdete óta, azaz több 10.000 év óta fogyasztja, a méhek 40 millió éve léteznek.
Mely tényezők nehezíthetik a méztermelést? Az időjárás mellett milyen körülmények okozhatnak kárt egy kaptárban, a méhcsalád életében?
A méztermelés - mint agrárágazat - természetesen a mindenkori időjárás függvényétől erősen befolyásolt, főleg a meghatározó termést adó akác hordás idején. Emellett a méhbetegségek (nyúlós költésrothadás, atka a méhek jellemző betegségei), melyek ellen okszerű gyógyszerhasználattal védekezik a méhész. A méhészet nagymértékben épül a gyakorlati tapasztalatokra, melyet nem lehet csupán szakkönyvekből elsajátítani, így ehhez sok-sok év tapasztalata, illetve az idősebb méhészek tapasztalatainak átvétele adja meg a méhészkedés rutinját.
Melyek a kifejezetten Y-FOOD termékek? Kiknek ajánlod ezeket?
Az Y-Food Kft alapítása, 1994 óta foglalkozik mézcsomagolással, illetve több önálló fejlesztése is van. Az 1990-es években indult fejlesztés a méz különböző anyagokkal történő dúsítását tartalmazta, így jött létre a desszert méz kategória, melynek jellemző tagjai a tökmagos méz, a méz-tea keverék, illetve trópusi gyümölcsökkel dúsított akácméz. A jelenlegi desszert mézek a tökmagos méz, a vegyes-gyümölcs ízű méz-tea keverék, illetve a trópusi gyümölcsöket tartalmazó Bahama-Mix. Ezek kis kiszerelésű változatát egy kínáló dobozban tartalmazza a „Mézvarázs” nevű termékünk. Ez mindenkinek ajánlható, aki a méz mellett a különlegességeket is kedveli, ugyanis nemcsak érdekes, de egészséges ajándék is.
Hol találhatnak meg benneteket, akik vásárolni szeretnének?
Helyben viszonteladónk, a Berettyó Kulturális Központ főtéren lévő Rendezvényháza, illetve web áruházban rendelhető a www.cicc.hu címen. A desszert mézek mellett javaslom a saját fejlesztésű, szabadalommal védett „TöbbmintMéz” termékcsaládot, mely csipkebogyó, csalán, bodzabogyó, kamilla, zsálya mellett homoktövis termékváltozatban is kapható.
Milyen fajta mézeket állíthatnak elő a Bihari Kistérség méhészei?
A Bihari Kistérség méhészei a Bihari sík jellemző növénykultúrájának mézeit állítják elő, mely tavasszal a gyümölcsvirágzással indul, innen vegyes mézet gyűjtenek, majd ezt követi a repce, illetve a fő terméknek tekintett akácméz. A nyár második felének fő terméke a napraforgó méz, mely egyben a bihari térség jellemző mézfajtája. Emellett a bihari méhészek termelnek facélia, selyemfű, illetve mézharmat mézet is kisebb mennyiségben.
2012-ben alakult a Bihari Mézlovagrend! Kik a tagjai? Mit tudhatunk a mézlovagrendről?
A Bihari Mézlovagrend a Berettyóújfalu és Vidéke Méhészek Egyesülete szakmai szervezeten belül működik, így tagjai is döntő többségében egyesületi tagok, illetve vannak tiszteletbeli tagok is. A Bihari Mézlovagrend az országban kilencedikként alakult, a Tiszántúlon másodikként. Ma már az országban tizennégy mézlovagrend működik és e szakmai közösség aktív tagja a Bihari Mézlovagrend. Valamennyi mézlovagrend éves rendezvényére meghívja a hazai és határon túli mézlovagrendeket, így az éves rendezvénynaptár a teljes évet és szinte az ország teljes területét lefedi Zalától Biharig, illetve Erdélyben aktív kapcsolatok vannak a Csiki és Udvarhelyi Mézlovagrenddel.
Immár 6. éve került megrendezésre 2017-ben a MÉZES NAP, a méz- és eszközvásár. Miről és kiknek szól ez a nap?
A Mézes Nap, mely méz- és eszközvásár, illetve szakmai fórum, egyaránt szól a szakmai közönségnek és a lakosságnak, ezen belül kiemelten a gyermekeknek. A szakmai fórum mindig egy-egy aktuális témát érint, ahol a szakma jeles előadói tartanak előadást. A lakosságnak szóló programok színes, változatos, gyermekek és felnőttek részére szóló műsorokat tartalmaznak, melyek kitöltik az egész napot. A rendezvényt hagyományosan a mézlovagrendek felvonulása, illetve a Mézkirálynő köszöntője, valamint mézszentelő teszi ünnepélyessé.
Milyen mézek kerültek idén bemutatásra, díjazásra?
A Mézes Nap meghatározó programja a négy kategóriában (akác-, fajta-, vegyes-, és különleges mézek) indított mézféleségek lakosság általi minősítése és a program végén kerülnek díjazásra az elismerésben részesített mézek, amely mellett az „Év méhésze” díj átadása is megtörténik, illetve itt kerülnek szintén elismerésre a gyermekek által benyújtott rajzpályázat díjazottjai is.
Feddjük fel az igazságot! Mit tehetünk méhszúrás ellen? Általában kalcium pezsgőtablettát oldunk fel vízben. Mennyire hatásos ez? Mi a megfelelő intézkedés ilyenkor?
A méhszúrás komoly dolog, főként amiatt, hogy egyedileg nagyon eltérő érzékenységgel rendelkeznek az emberek. Van, akinél már egy csípés is komoly fulladásos rohamot okoz, de láttam méhészt, aki 60-70 szúrást is elviselt! (Jómagam 27 szúrásig vagyok "hitelesítve".)
Alapszabály, hogy az ittas, izzadt ember, illetve a csapkodás támadásra ingerli a méheket. Amerikában az indiánok hazugság vizsgálatra használták, mivel a hazug ember jobban izzad és ezt a méhek megérzik!
Ha ilyen helyzetbe kerülünk, próbáljunk nyugodt maradni és olyan helyre vonulni ahová a méhek nehezen követnek (bokrok, autó stb.) Ha a szúrás bekövetkezik, próbáljuk a fullánkot kipöckölni, mert az egy darabig még pumpálja a mérget. Az ecetes víz némileg enyhíti a tünetet, de érzékenység esetén a Ca-injekció illetve az orvos segíthet. A méhméreg egyébként sok gyógyszer alapanyaga, kitűnően alkalmas az ízületes betegségek kezelésére. A méhészek között ez jóval ritkább panasz!