artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

2024. május 26. vasárnap

Katalin Motel és Étterem

Berettyóújfalu, Király-Hágó u. 22.

06 (54) 401-537

06 (20) 421-9411

HETI MENÜ ÉS ÉTLAP

2016-ban a Vass Lajos Népzenei Verseny Kárpát-medencei döntőjében kiemelt nívódíjjal jutalmazták városunk szülöttét, Turzó Boglárkát, aki az éneklés mellett a Bajnóca Néptánc Egyesület alapító tagja és egyik művészeti vezetője is. Az interjúban Bogival ismerkedhetnek meg, tánc iránti szeretetével, illetve november 3-án izgulhatunk érte, hiszen a Fölszállott páva című népzenei és néptánc tehetségkutató versenyen is hallhatjuk őt énekelni.

A tánc és az éneklés szorosan összefonódnak, kiegészítik egymást az életedben. Mióta hódolsz a néptánc iránti szeretetnek?

Az általános iskolában találkoztam először a néptánccal. Alsó tagozatban Bak Istvánnétól tanulhattam meg az alapokat, a még akkori Széchenyi István Általános Iskolában. A kötelező néptánc órák mellett szakkör keretében is volt szerencsém foglalkozni a tánccal. Kanalasné Harasztosi Judit volt az oktatónk. Felső tagozatban lehetőségem nyílt a Bihar Néptáncegyüttesben táncolni. A gimnáziumi éveimben kicsit szüneteltettem a dolgot.

Mikor kerültél ismét kapcsolatba a néptánccal?

Főiskolásként kerültem megint közel a néptánchoz, népzenéhez, néphagyományhoz. A néptánc mára az életemnek természetes velejárója. El sem tudom képzelni nélküle az életem. Vannak olykor nehéz feladatok, de mindig sikerül leküzdeni őket. Jó tartozni egy közösséghez, és erre nevelem diákjainkat. Mindig van mit tanulni a néphagyomány által. Annyiféle tánclépés, népdal, viselet, szokás található a magyar hagyományban, amit igazán megismerni egy életen át sem lehet.

Fontosnak tartom, hogy a magyar néptánc és néphagyomány szeretetét elmélyítsem a gyerekekben. A néptánc nem csak egy mozgásos tevékenység, hanem nagyszerű szórakozási lehetőség, ismerkedési közeg.

13315813 1203763642976003 2569543436817440912 n 14650443 1312745135411186 2647488855885261472 n

Jelenleg is a Bajnóca Néptánc Egyesületben táncolsz és oktatsz is. Mit tudhatunk az egyesületről?

Az együttes 2009 őszén alakult felnőtt csoportként, régi és új táncosok verbuválódtak össze, mivel Berettyóújfaluban nem volt felnőtt tánccsoport. Kezdetben 5 párral indultunk, de egy bő év leforgása alatt 22 főre duzzadt a létszám. Eleinte a Nadányi Zoltán Művelődési Ház adott helyet nekünk, majd 2013 tavaszán átköltöztünk a József Attila Általános Iskola ebédlőjébe, az önkormányzat jóvoltából.

2010 szeptemberében bővültünk egy gyermek utánpótlás csoporttal, a Cserbókával, amely mára már alsó- és felső tagozatos gyerekekből tevődik össze. 2011 szeptemberében pedig megalakult egy kisebb csoport, amelynek tagjai 6-8 évesek, majd 2013 őszén a legkisebb csoport, a Kökörcsin, melynek tagjai óvodások. Jelenleg közel 80 főből áll a csoport, de folyamatos bővülés tapasztalható. Minden év decemberében, karácsony előtt megtartjuk évzáró műsorunkat, részt veszünk találkozókon és minősítőkön. 2013. május közepe óta a csoport egyesületként folytatja munkáját.

2017 nyarától a Bihar Néptáncegyüttessel folytatjuk a munkát egy egybeolvasztott egyesületként. Szűkebb és tágabb hazánk táncait egyaránt tanítjuk és tanuljuk. Minden évben sikeresen megrendezésre kerül a Bajnócás gyermek tánctábor, és idén harmadik alkalommal a Berettyó Nemzetközi Néptáncfesztivál is.

Milyen csoportot vezetsz? Mit terveztek a közeljövőben?

A Cserbóka csoporttal foglalkozom heti rendszerességgel. Több szóló- és csoportos verseny áll előttünk. Szorgosan készülünk. Az őszi szünetben a csoport Erdélyi turnéra indul pár napra. Az idei új táncanyagunk Mezőkölpény és Vitnyéd táncai, melyek a karácsonyi közös műsorunkon megtekinthetők lesznek.

19095669 1906124272994102 6503556638504738521 oTérjünk át a zenére. Milyen népdalokat énekelsz szívesen? Milyen énekversenyen indultál már? Milyen eredményeket értél el?

Nagyon szeretek új dalokat tanulni, és hallgatni. Mindig az éppen tanulandó anyag az akkori kedvencem. Befolyással van a dalválasztásomra az akkori kedélyállapotom is. Jelenleg széki, bihari és buzai népdalokkal foglalkozom. A XI. Vass Lajos Népzenei Találkozó és Verseny országos döntő fordulóján Kiemelt nívó díjat kaptam. Indultam a Fölszállott a páva vetélkedőn. November elején lehet szurkolni a területi válogatón a továbbjutásomért tette hozzá Bogi mosolyogva.

Veled született adottságod a hangod? Kik segítik, segítették népdalénekesi pályafutásod?

Egy tanulmányban olvastam, hogy egy gyermek, ha nem tanul meg 9 éves koráig énekelni, akkor nagy valószínűséggel nem is fog. Óriási felelősség van a szülőkön, óvónőkön, alsós ének tanárokon. Előttem mindig jó példa állt. Általános iskola 3. osztályában lehetőség nyílt népi ének tanulásra szakkör keretében, ugyanis Hadobásné Karancsi Annamária szép hangú diákokat toborzott az induló Páva körébe. Imádtam.  Ma is emlékszem az ott tanult dalokra. Közülük néhányat átadtam már a növendékeimnek.

Később Juhász Erikától tanulhattam a Nyíregyházi Egyetemen, akinek személye és tudása állandó motivációt jelent számomra.

Magad is tanítasz, tanítványaid vannak. Ők is énekelnek. Kikre vagy a legbüszkébb?

A Hunyadi Mátyás Tagiskolában és a Magyarhomorogi Szabó Pál Általános Iskola Körösszegapáti Tagintézményében tanítok jelenleg. Akadnak gyöngyszemek, akikkel szívesen foglalkozom külön is. Mégis a néptáncos közegből sikerült kiemelnem gyerekeket, akikkel versenyre is tudok készülni. Itt jön elő, hogy a heti 2 énekórához hozzájáruló plusz énekes és táncos foglalkozás mennyit tesz hozzá az éneklési készség fejlődéséhez. Minden énekesemre egyaránt büszke vagyok. A számos arany, kiemelt arany minősítés és 1. helyezések mellett, mégis a 2014-ben megrendezett XII. Vass Lajos Népzenei Találkozó és Verseny elődöntőjén elért eredményeinkre vagyok a legbüszkébb, ugyanis az összes indított versenyzőm:

Kis Bajnóca Népdalkör: Magyari Luca, Pálfi Johanna, Balogh Jázmin, Gyöngyösi Ágnes, Nagy Gréta, Magyari Péter, és a

Nagy Bajnóca Népdalkör: Török Laura, Szémán Anna, Magyari Anna, Tóth Zsófia, Németh Marietta, és Magyari Péter szólista és jó magam is Arany fokozatot értünk el. Megható élmény volt látnom a boldogságot a kis arcukon. Ez a nagyszabású verseny kezdő lépcsőfoka igazolta a belefektetett áldozatos munkát egyaránt diák, szülő és pedagógus számára.

 16864298 1451478468204518 7991640599352044106 n17103514 1462853270400371 2185930323061345486 n

2016-ban kiemelt Vass Lajos nívódíjat kaptál. Mesélj erről egy kicsit? Mit tudhatunk erről a Kárpát-medencei népdal versenyről?

A Vass Lajos Népzenei Szövetség 1995-ben alakult azzal a céllal, hogy összefogja, segítse a Kárpát-medencében élő és működő népdalköröket, népzenei csoportokat, énekkarokat, nyugdíjas éneklő csoportokat, a népzenét, néphagyományainkat éltető közösségeket, embereket. Segítse a csoportok közötti kapcsolat kiépítését, megtartását, a tapasztalatok átadását. A Szövetség által kiírt verseny háromfordulós. Elődöntőből Arany fokozattal lehet a középdöntőbe jutni, Középdöntőből Kiemelt Arany fokozattal lehet a Budapesten megrendezett országos döntőbe jutni. A döntőben elérhető fokozatok: Nívó-díj, Kiemelt Nívó-díj, Vass Lajos Nagy-díj.

21369324 1657695877582775 4323275098791286407 nIMG 2066

Mivel töltöd a szabadidődet?

A szabadidőmben szívesen lovagolok. Lovas családba születtem. Édesapám gyerekkorom óta lovakkal foglalkozik. A jelenlegi 4 lovamat is neki köszönhetem. Szerencsémre a párom is szereti őket, és kitűnő környezetet alakított ki számukra a lakóhelyünkön. Emellett van egy nagyszerű lovas barátom, aki sok tanáccsal lát el engem, nem csak a sporttal, hanem helyes lótartással és a lovakkal való kölcsönös tisztelettel kapcsolatban is. Rengeteget járunk terepre, túrázunk, idomítunk. Igényes vagyok ezen a téren is. Szeretném tökéletesíteni, amennyire csak tudom. A kevés tudás veszélyt jelenthet lóra és emberre is. Egy jó ideje elkezdtem ugratni is. Mindenkinek ajánlani tudom ezt az időtöltést, hiszen amellett, hogy nagy felelősséggel jár, felemelő érzés egy több mázsás állat vezetőjének és barátjának lenni.

Köszönöm szépen, hogy megismerkedhettünk veled a kérdések alapján. További sikeres tánc- és népdalfesztiválokat kívánunk!

You have no rights to post comments