Napsütéses, pörgős nap volt az 5. Szent László Napokat csúcsra járató hétvége első, pénteki napja: ugyan a déli órákban Nagyvárad fölé is megérkeztek az esőfelhők, végül egyetlen csepp csapadék sem esett a várba érkezőkre, és délután már a szó szoros értelmében is a felhőtlen szórakozásé volt a főszerep.
Értékőrzés a Fejedelmi udvarban
A Szent László Napok egyik állandó, mindig nagy érdeklődésre számot tartó eseménye a Hagyományok kézről kézre elnevezésű kézművesvásár. A nagyváradi vár Fejedelmi udvarában az idén több mint hatvan standot állítottak fel a résztvevők számára: ezúttal is üvegfújók, keramikusok, bútorfestők, gyékényfonók, tűzzománc-készítők, fafaragók, ékszerkészítők termékeit lehetett megcsodálni, és természetesen megvásárolni. Érkeztek kézművesmesterek egyebek mellett Csíkszentmihályról, Szatmárnémetiből, Mezőfeléből, Zalánból, Székelyudvarhelyről, Székelyvarságból és Debrecenből, de emellett természetesen Nagyvárad, illetve Bihar megye is képviseltette magát.
A pénteki megnyitón Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Gazdák Egyesületei Szövetségének elnöke köszöntötte a megjelenteket, majd dr. Tóth Katalin, a magyar Földművelésügyi Minisztérium helyettes-államtitkára méltatta a vásárt, kiemelve: fontos tudatosítanunk ezeknek a termékeknek az értékét.
A vasárnap záruló vásárt a Nagyváradi Kézműves Ház Egyesület szervezte.
Kulturális határátkelő Debrecen és Várad között
Debrecen és Hajdú-Bihar megye kincsei címmel nyílt meg az a kiállítás az 5. Szent László Napok keretében, pénteken, amely a cívisváros történelmi, népművészeti, kézműves értékeiből, illetve a Hajdúság és Bihar egyedi stílusú népi kultúrájából nyújtott ízelítőt. Viseletek, kézimunkák, a bőrdíszművesség, illetve a fazekasmesterség remekei kaptak helyet a kiállításon, amelynek kurátora, Mátrai-Nagy Andrea Bíborka szakavatott tárlatvezetést is tartott az érdeklődőknek.
A megnyitón felszólalt Zatykó Gyula, a kulturális fesztivál főszervezője, Szakáli István Loránd, a magyar Földművelésügyi Minisztérium helyettes-államtitkára, dr. Mazsu János, a Debreceni Közgyűlés Kulturális Bizottságának és a Debreceni Értéktár Bizottságnak az elnöke, illetve Angela Lupșea, a nagyváradi vár- és várostörténeti múzeum igazgatója.
Méltatva a Nagyvárad és Debrecen közötti testvérvárosi kapcsolat jelentőségét, a vendégek részéről megfogalmazódott: szeretnék, hogy jövőre Várad jelenjen meg a cívisvárosban egy hasonló kiállítással, oly módon, hogy ebben a nagyváradi magyar, illetve a román értékeket is megjelenítsék.
Szent László-ábrázolás Bihar megyében
Bihar megyében más régiókhoz képest művészettörténetileg kevés Szent László ábrázolás van. Ezen kevés helyek közzé tartozik például a magyarremetei templom, derült ki Emődi Tamás építész és Lángi József restaurátor pénteki előadásából, ami az 5. Szent László napok keretében hangzott el.
Történeti keretbe Emődi Tamás foglalta a belényesi vidéket és Magyarremetét, amely már a 70-es években is kutatás tárgyát képezte: történészek végeztek feltárást a településen. A falképeket, pontosabban azok egy kis töredékét már 1927-ben feltárták és az akkori technológiák alapján már megpróbálták konzerválni, láthatóvá tenni. Az azóta eltelt időkben a templom régészeti kutatások helyszínévé is lett, és 2005–2009. között kívül-belül felújították, megtartva középkori jellegét. Terveik szerint a jövőben a feltárt falképek teljes restaurálása következik, amint arra megfelelő forrást találnak.
Akiknek szívesek tapsoltunk – Csíky Ibolyára és Varga Vilmosra emlékeztünk
Akiknek szívesen tapsoltunk: a közelmúltban elhunyt Csíky Ibolya és Varga Vilmos színművészekről szóló megemlékezést is tartottak a péntek koraesti órákban a nagyváradi Szent László Napok keretében. A művészek személyiségét, alakításait szeretteik, pályatársaik, az őket szerető és tisztelő nézők idézték fel, és az eseményen levetítették Piski Norbert Varga Vilmosról forgatott filmjét, illetve a Csíky Ibolyáról szóló Ifjúság és vénség című, Boros Zoltán által a Román Televízió számára készített portréfilmet.
A legkisebbek is jól szórakoztak a pénteki napon
Inkább interaktív, közös játék, mint a hagyományos értelemben vett koncert volt a Libavonat zenekar pénteki fellépése az 5. Szent László Napokon. Papp Attila Tilu minden dalnál a színpadra szólította a gyerekeket, és mivel minden dal egy-egy külön mese volt, a kis résztvevők énekléssel, mozgással, tánccal kísérték, és mutatták be egyebek közt a virág növekedését, a vihart, a cserkészmenetelést, vagy éppen a sütés-főzést és az azt megelőző bevásárlást. A koncert libavonatozással végződött.
A zenés játék után a gyerekek a várudvarban felállított egyik jurtában hallgattak magyar népmeséket.
Buli a nagyszínpad előtt
És természetesen a felnőttek sem maradtak koncert nélkül: zúzós rockot szolgáltatott nekik a Loyal együttes, majd a Pannonia All Stars Ska Orchestra és az Anna and the Barbies szórakoztatta a szépszámú közönséget.
További fotókat a Szent László Napok Facebook-oldalán találnak.
A Szent László Napok sajtóirodája