Idén első alkalommal került megrendezésre az a katonai emlékmenet, mely június 7-én, szerdán indult Derecske főteréről, és Konyár, Pocsaj, Nagykereki, Biharkeresztes, Mezőpeterd érintésével érkezett Berettyóújfaluba. A katonák 3 nap alatt 75 kilométert meneteltek a hősökért. Berettyóújfaluban térzenével, koszorúzással és egy rendhagyó történelmi óra keretében fegyvertörténeti bemutatóval emlékeztünk. KÉPGALÉRIA
A katonahősök emlékére szervezett emlékmenet célja az I. és a II. világháború áldozataira való emlékezés és tisztelgés, valamit a Magyar Honvédség civil támogatásának erősítése. Az emlékmenet szervezője és ötletgazdája Fekete András százados volt.
Berettyóújfaluban a főtéren térzenével várták az emlékmenet résztvevőit, melyet a Berettyóújfalui Ifjúsági Fúvószenekar szolgáltatott, Hegedűs Imre vezényletével. A rendezvényen Lisztes Éva, a Nadányi Zoltán Művelődési Ház vezetője külön köszöntötte Berkecz Gábort, a Krachtovil Károly Honvéd Középiskola és Gimnázium igazgatóját, Fekete András századost, a Bihar menet parancsnokát, Halmai Péter hagyományőrző hadnagy urat, Muraközi István polgármestert és minden megjelentett, akik az emlékmenet fogadására eljöttek.
„Egy eddig példátlan rendezvényen vagyunk itt, hisz Berettyóújfalu még nem adott otthont ilyen eseménynek, melyen az I. és II. világháborúban elhunyt katonahősök tiszteletére szervezett emlékmenetet fogadunk” – mondta városunk polgármestere. Majd hozzátette, hogy örömmel csatlakoztunk ehhez a kezdeményezéshez. Tettük mindezt azért, mert sajnos nagyon sok család hozzátartozói nyugszanak itt is, akár jelölt, vagy jelöletlen sírokban. Az ő tiszteletükre is fontos, hogy megemlékezzünk az emlékmenet kapcsán - fejezte be gondolatait Muraközi István.
Berkecz Gábor köszöntőjében az alábbiakat osztotta meg az egybegyűltekkel: „Az emlékmenet célja az emlékezés, a megemlékezés az I. és II. világháború hallottairól. Nem vagyunk abban a szerencsés helyzetben, hogy ne lettek volna áldozataink, mindkét világháború iszonyatos véráldozatokat követelt a Hajdúságtól, Berettyóújfalutól. Hiszen ezek a települések a történelem kora óta mindig is katonavárosok voltak. Innen kerültek ki a magyar honvédség legkiválóbb katonái, akik a mai napig is itt laknak, innen járnak be dolgozni.
Külön kiemelte, hogy a honvéd suli kadét program tanulói és a romániai katonai hagyományőrzök is képviseltették magukat a három napos eseményen. „ A halott katona nem ellensége egymásnak, a halottakról meg kell emlékeznünk, nekünk ez a kötelességünk” – fejezte be gondolatait a gimnázium igazgatója, aki megköszönte valamennyi segítő munkáját is.
Az emlékmenet a katonahősökért berettyóújfalui záróeseménye térzenével, koszorúzással ért végett, majd egy rendhagyó történelmi óra keretében fegyvertörténeti bemutatóra is sor került.