Kép: Tomster Design
képtelen természetrajz
A kék vércse (Falco vespertinus) a madarak osztályába, a sólyomalakúak rendjébe, valamint a sólyomfélék családjába tartozó faj.
Kelet-Európában honos, Magyarországon is rendszeresen fészkel - a hazánkban található egyedeket az újságok és a weblapok szerkesztőségeiben ildomos keresni
A kék vércse testhossza a magyar átlagnak megfelelő, a hím 176, a nőstény 164 centiméter. A tolla golyós, a hasán mintázat nem található, ám ne csüggedjünk, könnyen felismerhető a nyakában lógó akkreditációs kártyáról. Szárnycsapásai gyorsak, erőteljesek, a kék a vércse a főszerkesztői utasításnak megfelelően pillanatok alatt a helyszínre ér, imígyen a szárnytávolsága is végtelen hosszúságú.
Ragadozó madár, ne lepődjön meg senki, ha egyszer egy kék vércse interjúra hívja. Gyakran egy helyben lebeg, testét viszonylag függőlegesen tartva írja riportját, készíti tudósítását. Ritkán kapja el levegőben áldozatát, előbb inkább kérdez, s csak aztán támad. Leginkább rovarokkal és bogarakkal táplálkozik, olykor azonban kérdéseivel politikust és celebet sem rest felfalni. Kiemelkedő, magas tereptárgyakon pihen, a tisztásokat kedveli igazán – naná, a laptop és az internet helye nem sötét erdőben van. Szerencsére egyes csapatok gyakran tesznek több ezer kilométeres túrákat: külföldi tudósítókra mindig szükség van, köszönjük meg áldozatvállalásukat.
Saját fészket nem épít. Minek is tenné, hiszen egyszerre több szerkesztőségben is költhet. Előszeretettel fészkel telepesen, akár más madárfajok közelében is megtalálható - kollegialitásból is jelesre vizsgázik tehát. Szakmáját rajongásig szereti. Mi másért akarná figyelemmel kísérni sorstársait testközelből?!
A kék vércse veszélyeztetett madár, különösen a jó tollú, értéket közvetítő egyedei állnak a kihalás szélén. Nem öntömjénezésnek szánjuk, csupán írói hitvallásunkat szeretnénk kifejezni: a www.berettyohir.hu portál szerkesztőségében fészkelő egyedek jelszava az igényesség, a műfaji sokszínűség; célja a lakosság pontos tájékoztatása, szórakoztatása.
Kihalás veszélyezteti, bár annyira nagy baj azért még talán nincs: a kék vércse megkapta már a madarak Pulitzer-díját is - a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 2009-ben az év madarának választotta.