A DRB Bankcsoport fizetőképességi helyzete miatt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 60 ezer forintra csökkentette a kifizethető betétek és más források összegét csütörtöktől - közölte a jegybank az MTI-vel.
A BRB Buda Regionális Bankot, a DRB Dél-Dunántúli Regionális Bankot, a DDB Dél-Dunántúli Takarék Bankot és az ÉRB Észak-magyarországi Regionális Bankot érintő intézkedésre a közlemény szerint azért volt szükség, mert a bankok azonnali fizetőképessége a vártnál lényegesen rosszabbnak bizonyult.
A 60 ezer forintos limit a jegybank által korábban elrendelt kifizetési korlátozás teljes 90 napos időszakára vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy ha egy ügyfél már korábban felvett 60 ezer forintot vagy annál nagyobb összeget bankjától, akkor csütörtöktől már nem juthat hozzá további összegekhez - áll a közleményben.
A jegybank hangsúlyozza, hogy döntése során figyelembe vette, hogy az érintett betétesek legszélesebb köre, ha korlátozott összegben is, de hozzájuthasson betétjéhez.
Az Országos Betétbiztosítási Alap 100 ezer euróig, azaz mintegy 30 millió forintig kártalanítja a betéteseket, ha a bankcsoport fizetőképessége nem áll helyre néhány napon belül - tették hozzá.
A közlemény szerint a jegybank egyeztetést kezdeményezett a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal, illetve az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatósággal azért, hogy a betéteseket ne érje hátrány az adófizetési kötelezettségek teljesítése, illetve a járadékkifizetések kapcsán.
Az MNB 2015. február 24-től a betétesek halaszthatatlan védelme érdekében felügyeleti biztosokat rendelt ki a DRB Bankcsoporthoz.
Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke kedden sajtótájékoztatón jelentette be, hogy erős a gyanú, hogy több évtizetdes visszaálés-sorozatra bukkant a jegybank a Buda-Cash Brókerház átfogó ellenőrzése során. A gyanú szerint a brókerház valamennyi adatszolgáltatását meghamisította az elmúlt tíz évben és az ügyfelek jelentős összegű pénzével nem tud elszámolni. A kár elérheti akár a 100 milliárd forintos nagyságrendet is - fejtette ki.
Közölte azt is, hogy a Buda-Cash tulajdonosain keresztül szoros összefüggésbe hozható Dél-Dunántúli Regionális Bankcsoporthoz (DRB) tartozó négy banknál szintén korlátozó intézkedéseket, így a betétkifizetés korlátozását rendelte el a jegybank. A jegybank alelnöke tájékoztatása szerint a Buda-Cash Brókerháznál mintegy 15-20 ezer, a DRB bankcsoportnál pedig mintegy 100-120 ezer ügyfél lehet érintett, akik kártalanításra számíthatnak.
A jegybank az ügyfelek számára legfontosabb tudnivalókat tartalmazó kérdéseket és válaszokat jelentetett meg honlapján. ().
ÉRB Észak-magyarországi Regionális Bank Zrt. hivatalos tájékoztatója:
A Magyar Nemzeti Bank N-JÉ-I-8/2015. számú, 2015. február 25-én kelt végzésében az ügyfelek részére nyilvántartott követelésből kifizetést ügyfelenként, legfeljebb 60.000,- Ft, azaz hatvanezer forint összegben korlátozta 2015. február 26-tól kezdődően maximum 87 napra, illetve az eljárás lezárásig.
A végzés értelmében, a bankfiókokban legfeljebb 60.000,- Ft, azaz hatvanezer forint az Ön által a banknál nyilvántartott követelés erejéig (fizetési számla, számlabetét, okiratos betét) 2015. február 26-tól kifizethető.
Több tulajdonos esetén az összeg tulajdonosként értendő. Ha csak az egyik tulajdonos van jelen a fiókban, a másik tulajdonosra vonatkozó 60.000,- Ft-ot csak meghatalmazással lehet felvenni.
Okiratos betét esetén az okiratos betét megszűntetésre kerül, és a 60.000,- Ft, azaz hatvanezer forint összegen felüli részt a Bank továbbra is nyilvántartja ügyfél-követelésként.
Internetbanking, ATM berendezést, bankkártya szolgáltatást, POS terminál szolgáltatást a Bank továbbra sem nyújt, átutalási megbízást nem vehet át és nem teljesíthet.
A törvényben rögzítettek szerint az ügyfél-betétek és számlakövetelések 100.000 Euróig (kb. 30.500.000,- Ft) biztosítva vannak, melyhez kb. 1 hónapon belül Ön hozzáférhet.
A Bank hibájából nem teljesített átutalásokról igazolást a bankfiókokban díjmentesen kérhet, mely alapján a NAV nem fogja Önt megbüntetni.
A kifizetések teljesítéséhez szükséges forrás a Bank rendelkezésére áll, az igényeknek megfelelően, lehetőség szerint folyamatos pénzellátással.
Miskolc, 2015. február 26.
Szabó Tamás, Mészáros Ágnes
Felügyeleti biztos
ÉRB Észak-magyarországi Regionális Bank Zrt.