artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

Már nem a havas-jeges utak és a sötét időszakok jelentik a nehézséget a közlekedésben, hanem ellenkezőleg: a felszabadultság, nagyobb átlagsebességet lehetővé tévő közlekedés, a megfontoltság és az óvatosság hiánya.

A közlekedésben az évszakok nagyon meghatározóak. Egyszer napfény, sima útfelület fogadja a közlekedőket, máskor pedig kedvezőtlen látási és útviszonyok akadályozzák a tempós haladást, ezért másként kell vezetni télen és másként tavasszal, hisz feledésbe merül a télen berögződött, óvatos magatartás. A járművezetők lendületesebben, felszabadultabban, nagyobb átlagos sebességgel közlekednek az utakon. A körültekintő, átgondolt közlekedés velejárója, az elővigyázatosság ilyenkor sokszor háttérbe kerül.

Tavasszal a közutak forgalma zsúfoltabbá válik. Ebben az időszakban emelkedik az átlaghőmérséklet és szeszélyessé válik az időjárás. Tavasszal esik a legtöbb eső, amihez gyakran szél is párosul. A csapadéktól vizes, csúszós útszakaszokon csökkenhet a járművek menetstabilitása, míg a látási viszonyokat az ilyen időszakban gyakran megjelenő pára-, illetve ködfoltok befolyásolhatják. Ebben az időszakban közlekedésünk során számítani kell arra, hogy az autó könnyebben megcsúszik, s tisztában kell lenni azzal, hogy a féktávolság is megnő. Főleg vidéki, mezőgazdasági tevékenységgel érintett területeken földutak és szilárd burkolatú utak kereszteződésében, építkezések környezetében jellemző lehet a sárfelhordás, amely szintén fokozott veszélyt jelent a közúton közlekedőkre.

Az évszak kezdetén egyre nagyobb számban jelennek meg az utakon a segédmotoros kerékpárosok és motorkerékpárosok. A kétkerekű motoros járművel utazók baleseti és ezzel együtt a személyi sérülések bekövetkezésének kockázata átlag feletti. Ennek oka, hogy a motorkerékpárosokat olyan tárgyak, megoldások mint a gépkocsik karosszériája és az azokba beszerelt passzív biztonsági eszközök nem védik, így közlekedési baleset esetén könnyebben és gyakrabban szenvednek el komolyabb sérüléseket. Tavaszi időszakban és időjárási viszonyokban rejlő kockázatok a motorosokat fokozottan veszélyeztetik. Nagyon fontos, hogy a motorkerékpárosok – néhány hónap kényszerpihenőt követően – készítsék fel járműveiket a közlekedésre, ellenőrizzék azok műszaki állapotát, de saját maguk „felkészítéséről” se feledkezzenek meg. Néhány hónapos kihagyás után még a rutinos motorosok járműkezelésében is hiányosságok merülhetnek fel, továbbá tompulhatnak a reflexek. A balesetek megelőzése érdekében a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Közlekedési Felügyelőségével, „A Közlekedés Biztonságáért Alapítvánnyal” és a Hajdúsági Hallgatókért és Civilekért Egyesülettel együttműködve 2014. április hónapban több rendezvény keretében kiemelt figyelmet fordít a kétkerekű járművezetők vezetéstechnikai felkészítésére.

Balesetmentes közlekedést kíván a Hajdú-Bihar Megyei Balesetmegelőzési Bizottság!

Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság

You have no rights to post comments