A jó idő beköszöntével sokan veszik elő kerékpárjukat és használják munkába járásra, sportolásra. A balesetmentes közlekedés érdekében a KRESZ szabályainak betartásán túl fontos a kerékpár megfelelő felszerelése is. Számos tévhit kering ezzel kapcsolatban, melyeket az alábbi rövid összeállítás tisztázhat.
Mivel kötelező felszerelni egy kerékpárt?
- Két, egymástól függetlenül működtethető fékszerkezet, melyek közül az egyik az első, a másik a hátsó kerékre hat
- Könnyen kezelhető, megbízható kormányberendezés
- Fehér színű első lámpa (színe lehet kadmiumsárga is)
- Piros színű hátsó lámpa (sötétben, tiszta időben legalább 150 méter távolságról látható)
- Egy vagy két, hátul szimmetrikusan elhelyezett, nem háromszög alakú, piros színű fényvisszaverő (prizma)
- Csengő
- Borostyánsárga színű küllőprizma legalább az első keréken
- Fényvisszaverő ruházat (csak lakott területen kívül, éjszaka vagy rossz látási viszonyok esetén)
- Ha a kerékpáros sisakot visel és utast nem szállít, lakott területen kívül max. 50 km/h sebességgel haladhat (ugyanitt sisak nélkül csak 40 km/h -al) A kerékpárúton közlekedve 30 km/h, a gyalog- és kerékpárúton közlekedve 20 km/h a megengedett maximális sebesség.
Ezen kívül ajánlott még borostyánsárga pedálprizmák, valamint a hátsó kerékre is küllőprizma elhelyezése. Fel szabad szerelni a kerékpárt bal oldalon elhelyezett szélességjelzővel, amely előre fehér, hátra piros színű fényvisszaverőt tartalmaz. Érdemes odafigyelni a gumiabroncsok állapotára, a kopott felület sokkal kisebb tapadást biztosít. Mindenki számára hasznos lehet egy fejvédő, illetve sárvédők használata.
Fontos még tudni, hogy kétkerekű kerékpáron 16. életévét betöltött személy szállíthat 10 évnél nem idősebb, a kerékpárt nem hajtó utast a kerékpár pótülésén.
HBM Kormányhivatal
Közlekedési Felügyelőség