Élénk érdeklődés mellett zajlott a 27. Hűtéstechnikai Szakmai Nap Berettyóújfaluban, a Micskei tanyán 2025. január 27-én. Az esemény egyben a Hűtő- és Klímatechnikai Vállalkozások Szövetsége (HKVSZ) Észak-Kelet Magyarországi regionális fóruma is, melynek házigazdája Tóth László, a berettyóújfalui EXPRESS Hűtéstechnikai Kft. ügyvezető igazgatója, aki szokásához híven kendőzetlenül beszélt a szakmát sújtó problémákról és viszontagságokról. Az esemény évről-évre egyre több résztvevőt vonz az ország egész területéről, hiszen a szakemberek itt első kézből kaphatnak tájékoztatást az őket érintő kérdésekben. KÉPGALÉRIA
Tóth László köszöntőjében kihangsúlyozta, a rendezvény életre hívásának fő célja az volt, hogy a szakemberek a gyártók érdekeitől függetlenül jussanak információhoz a számukra releváns témákban. Ennek érdekében a vezető gyártók mellett a rendezvény állandó vendége Várkonyi Nándor, a HKVSZ elnök-főtitkára, Dr Maiyaleh Tarek, a Budapesti Műszaki Egyetem Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszékének egyetemi docense, illetve a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság szakemberei is rendszeresen jelen vannak, és minden felmerülő kérdést igyekeznek megválaszolni.
27 évvel ezelőtt még nem is sejtették milyen kihívásokkal kell majd szembenézniük, és milyen égető szükség lesz erre a fórumra, az együtt gondolkodásra. A tavalyi év ugyanis olyan változásokat hozott a hűtéstechnikai szakemberek életében, amely komoly feladat elé állítja a szakma minden szereplőjét. 2024. március 11-én hatályba lépett az új F-gáz rendelet és ezzel párhuzamosan változott a képesítésekről és képzésekről szóló végrehajtási rendelet is. Az új szabályozásnak való megfelelés pedig óriási fizikai és anyagi terhet ró a klímatechnikai vállalkozásokra.
„Szóval aki azt gondolta, hogy a mai nap a húslevesről és a töltött káposztáról fog szólni, az nagyot tévedett” – zárta viccesen köszöntőjét az ügyvezető igazgató, majd átadta a szót az első előadónak.
Juhász László, a Climalife Kft. képviselője a hűtőközegekkel kapcsolatos változásokról beszélt, illetve az A1, A2, A3, besorolású közvetítő közegeket összehasonlító táblázatok segítségével ismertette.
Korbácska Ákos, szakoktató a technológia hűtéshez alkalmazott hűtőközegek és azok tulajdonságairól tartott előadást, illetve részletezte a direkt és indirekt hűtés fogalmát, fajtáit. Dr Maiyaleh Tarek, a Budapesti Műszaki Egyetem Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszékének egyetemi docense az alternatív hűtőközeg alkalmazásáról tartott előadást. Az oktatási kabinet elméleti és gyakorlati oktatói munkájának tapasztalatait és a 2025- ös terveit Várkonyi Nándor, a HKVSZ elnök-főtitkára ismertette a jelenlévőkkel.
A Nemzeti Klímavédelmi Hatóság „Hazai szabályozás az F-gáz rendelet tükrében - Változó környezet, változó előírások” címmel tartott előadást Gurdon-Kiss Hermina és Dr. Szabó Iván, illetve a szakmai nap legjobban várt híreként tájékoztatást adtak a kötelező képesítési, oktatási igazolás megszerzéséről és időpontjáról.
A szakértők felhívták a figyelmet, a klímagázokkal kapcsolatos új hazai előírások megjelentek a Magyar Közlönyben, amelyek egységesen 2025. március 1. napján lépnek hatályba. A legfontosabb változásokat az alábbiakban foglalták össze:
- a fluortartalmú üvegházhatású gázok mellett az alternatív közegekre és az azokkal kapcsolatos tevékenységekre is vonatkozik majd regisztrációs, adatszolgáltatási kötelezettség (szén-dioxid, ammónia, szénhidrogének)
- változnak a vállalkozás tevékenységi kategóriák
- változik a regisztrációra kötelezett alkalmazások köre
- változik a felügyeleti díj mértéke
- módosul az előtöltött berendezések értékesítésének folyamata
- jelentősen átalakul a klímagáz képzési rendszer
Az előadás során a jelenlévők részletes tájékoztatást kaptak a telepítési tanúsítvány (TT) -köteles (azaz nyilvántartásra köteles) berendezések köréről, melyek a következők:
- F-gázzal töltött, MR szektorba tartozó, nem hermetikusan zárt berendezések
- Klímagázt tartalmazó vagy azzal működtetett HR szektorba tartozó berendezések
Kivéve:
- háztartási hűtő- és fagyasztógépek
- háztartási mosó- és szárítógépek
- hordozható beltéri légkondicionáló berendezések
- ital- és élelmiszer-automaták
A telepítési tanúsítvány tartalmazza a berendezés:
- gyári számát, típusát, benne lévő klímagáz fajtáját és mennyiségét, helyszíni hűtőköri szerelést igényel-e vagy sem
- azt, hogy regisztrációra és szivárgásvizsgálatra kötelezett-e, és hogy ennek tényéről a telepítést végző képesített személy tájékoztatta a telepíttetőt
- a berendezésben lévő klímagáz tűz- vagy robbanásveszélyességére vonatkozó tájékoztatást
- a telepítő nyilatkozatát arra vonatkozóan, hogy büntetőjogi felelőssége tudatában kijelenti, a telepítést és beüzemelést a vonatkozó jogszabályoknak, szabványoknak és biztonsági előírásoknak megfelelően végezte el
- a telepítő nevét, F-gáz ügyfélazonosítóját, aláírását
- a telepítés és beüzemelés pontos helyszínét
- vonalkód
- telepíttető vagy képviselője nevét és aláírását
A Nemzeti Klímavédelmi Hatóság előadásának második részében a személy képesítési kategória jogosultsági rendszerének legfőbb változásairól tájékoztatták a hallgatóságot.
Alternatív gázok (szén-dioxid, ammónia, szénhidrogének) kezelése is jogosultsághoz kötötté válik, ehhez szükséges 2024/2215 EU rendelet szerinti képzettséggel rendelkezni, ennek megszerzési módjai:
- 2025. március 1. követő sikeres klímagáz vizsga
- Átképzés – a már F-gáz jogosultsággal rendelkező szakemberek speciális továbbképzése, amely egyben két évvel meg is hosszabbítja jogosultságot
Kifutó rendszerben a jelenlegi jogosultságokkal továbbra is végezhető tevékenység, az alternatív gázok kezelését is beleértve. A képesítések érvényességi idejének lejártával az alternatív gázokkal kibővített jogosultságot a fenti két módon lehet megszerezni.
A korábbi EU-s és magyar jogi normák alapján kiadott, és e rendelet hatálybalépése napján érvényes képesítési és képzési igazolások azok érvényességi idejének lejárati dátumáig, de legalább az e rendelet hatálybalépését követő 1 évig (2026. március 1.) továbbra is érvényesek, és érvényességük legfeljebb 2029. március 12. napjáig tarthat.
A gyártói szekció első előadásában a DAIKIN, mint gyártó szakmai alternatív irányvonalát ismertette Pallos Levente, kereskedelmi-ipari hűtés és technológiai folyadék hűtőberendezésekben. A Danfoss képviseletében Fribért Csaba tartott előadást az alternatív hűtőközeggel működő berendezésekről.
A délután folyamán érdekes és hasznos előadások hangzottak el többek között:
A szakmai nap zárásaként a házigazda Express Hűtéstechnikai Kft szakemberei gyakorlati tapasztalataikat osztották meg a jelenlévőkkel az R-455/A és R-454/ C tipusú hűtőközeggel működő beépített aggregátos bútorok esetén, illetve ezek jövőbeni térnyerésének lehetőségeit elemezték.