A Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (HBKIK) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szervezésében immár XXVI. alkalommal rekordszámú kiállítóval, rengeteg érdeklődővel nyitotta meg kapuit a Bihari Számadó Napok Berettyóújfaluban 2024. október 11-én, a Kabos Endre Városi Sportcsarnokban. A szokásokhoz híven, idén is kiosztásra került a Nyíri István-díj, a NAK-dij, a Vásárdíj és a termékdijak. KÉPGALÉRIA
A XXVI. Bihari Számadó Napok a „ Berettyóújfalui iparosok és kereskedők hősi halottai 1914-1918" emléktábla megkoszorúzásával kezdődött, majd a Kabos Endre Városi Sportcsarnokban az ünnepélyes megnyitóval folytatódott, ahol részt vett Muraközi István, Berettyóújfalu polgármestere, Demian Zsolt, Margitta polgármestere, Győrfi Sándor, a HBKIK Berettyóújfalui Területi Szervezetének elnöke, Szólláth Tibor, a NAK Hajdú-Bihar Vármegyei Szervezetének elnöke, Halász János országgyűlési képviselő, a Városok Falvak Szövetségének elnöke, Miklóssy Ferenc, a HBKIK elnöke illetve Dr. Vitányi István országgyűlési képviselő.
Miklóssy Ferenc, a HBKIK elnöke összefogás fontosságáról, erejéről beszélt, ami kézzel fogható ezen a több mint negyed évszázados rendezvényen. Jó látni a sok kiállítót, akik a munkájuk gyümölcsét mutatják be és azt a számos érdeklődő vásározót, akik időt szánnak arra, hogy megismerkedjenek a bihari vállalkozókkal és az általuk kínált termékekkel, szolgáltatásokkal- hangoztatta.
Győrfi Sándor, a HBKIK Berettyóújfalui Területi Szervezetének elnöke a kamara szerepét hangsúlyozta a multinacionális cégek, az önkormányzatok és a KKV-szektor közötti híd megépítésében. A Bihari Számadó Napok 26. éve bizonyítja azt, hogy nagyon komoly létjogosultsága van a rendezvénynek és ennek az összefogásnak, amely segít minket abban, hogy a kormány vidékfejlesztési programjában elérhető forrásokat maximálisan ki tudjuk használni.
Szólláth Tibor, a NAK Hajdú-Bihar Vármegyei Szervezetének elnöke köszöntőjében kihangsúlyozta, a bihari térségi óriási fejlődésen ment keresztül az elmúlt 20 évben, ez is azt bizonyítja, hogy a magyar vidék élni akar. Elnök úr gratulált a térség országgyűlési képviselőjének és polgármestereinek, valamit az üzente az itt élő embereknek, hogy legyenek büszkék a településükre, hiszen ez a kisváros bárhol megállná a helyét Európában, és vigyázzanak rá.
Demian Zsolt, az idei vásár díszvendége, Margitta város polgármestere kiemelte, mindig szeretettel jönnek testvértelepülésükre, Berettyóújfaluba. A polgármester dicséretként elmondta, városunk sok mindent jól és jobban csinál, mint ők. Az elmúlt hónapban két rendezvényen is lehetőségük volt részt venni: a Tájak-Házak-Ízek Fesztiválon és a Bihari Számadó Napokon. Ezek olyan események, amelyek a jövőben szeretnének odahaza is megvalósítani. Tapasztalható, hogy a helyi vállalkozásokat sokkal jobban szervezik, támogatják, mint Margittán, ezért érdemes tanulni az itteni összefogásból, elhivatottságból. Romániának is fel kellene egyszer ébredni és támogatni a helyi őstermelőket, kistermelőket és az állami vállalkozókat.
Muraközi István, Berettyóújfalu város polgármestere beszédében hangsúlyozta, ez a 26 év, amely a Bihari Számadó Napok mögött van, egy igen komoly eredmény. Siker a kamaráknak, az önkormányzatnak és a városnak, ami azt mutatja, hogy békében, összefogva meg tudtuk szervezni a 26. alkalommal is ezt a rendezvényt, amely egy valódi seregszemléje a vállalkozóknak, munkájuknak. Jó látni a környező településeket, városokat, hogy igazán bihari eseménnyé kovácsolják ezt a több mint negyed évszázados kezdeményezést. Jó látni azt is, hogy mindig van megújulás a vásárban, hisz néhány éve már a szakképzés is bemutatkozik, így a pályaválasztásban is segítséget tud nyújtani. Továbbá mindig újabb és újabb vállalkozások mutatják meg magukat.
A köszöntők végén a Nyíri István-díj, NAK-dij, Vásárdíj, Termékdíjak kerültek átadásra.
Nyíri István 1845-ben született Berekböszörményben. Miután megszerezte a gépészmérnöki oklevelét, 1869-ben a Műegyetem tanársegédévé nevezték ki. Ezt követően a MÁV-nál helyezkedett el, majd 1879-ben Berettyóújfaluban alapította meg motoros malmát. A korabeli Berettyóújfalu "nagyvállalkozójaként" családi vállalkozásuk több tucat embernek biztosított megélhetést, az általa megalapított családi vállalkozás napjainkban is a térség egyik legnagyobb munkaadója.
A 2007-ben alapított Nyíri István díjat idén Daróczi Lajos, az Y-Food Kft. ügyvezető igazgatója kapta.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara különdíját idén a füzesgyarmati Szörpös Ház képviseletében Korán Ibolya vehette át.
Díjazottak 2024-ben:
Vásárdíjak
1. Red Kreatív Kft. - Téglás
2. BSZC Bessenyei György Technikum
3. Nagyrábé Nagyközség Önkormányzata
Termékdíjak
1. Premier Illat Stúdió - méhviasz illatgyertyák
2. Gólián Tímea - mézkészítmények
3. Farkas Richárd - szörp és lekvár
A Kultúrális Termékdíjat a furtai Juhász Erzsébet Hagyományőrző Egyesület tagjának, Hodobán Józsefné Varga Erzsébetnek - a névadó lányának - adta át Dr. Vitányi István országgyűlési képviselő, a díszvendégnek járó serleget pedig Demian Zsolt, Margitta város polgármestere vehette át Muraközi István polgármestertől.
A díjak átadása után kezdődő szakmai előadások a nagy érdeklődésre való tekintettel a Járási Hivatal Fráter László termében kerültek megrendezésre. A kézműves termékek színes kavalkádja mellett a HBKIK szakképzési standjánál pályaorientációs tanácsadás, szakmaválasztást segítő VR-eszközök, kvízek várták a látogatókat, a TAMA Hungary a játékos feladatokkal és nyereményekkel teli standdal készült a résztvevőknek, de mindezeken túl számos színpadi program és tombolasorsolás színesítette a rendezvényt.
Az színpadi dekorációként szolgáló virágkompozíciókat a Jázmin Virágkötészet - Fóriánné Fülöp Andrea készítette.