2023. szeptember 23-án emlékkoszorúk elhelyezésével emlékeztünk arra a vitéz Kádár Istvánra, aki 1658. szeptemberében, a Berettyó-folyó mellett, Berettyóújfalu határában maroknyi csapatával szembeszállt a tízszeres túlerőben lévő török-tatár sereggel, és aki ebben a csatában, szeptember 23-án életét adta a szabadságunkért. Az eseményen Muraközi István, Berettyóújfalu város polgármestere mondott beszédet. A Szent István téren álló lovasszobor Györfi Lajos szobrászművész alkotása, amely 2011. szeptember 23-án került felavatásra. KÉPGALÉRIA
Muraközi István polgármester beszédében visszaemlékezett vitéz Kádár Istvánra, arra a 365 éve elhunyt katonaemberre, aki a Berettyó-folyó partján védte az itt élőket valamint II. Rákóczi György fejedelmet, és itt halt hősi halált. Ennyi idő elteltével is emlékezünk Rá a tiszteletére emelt lovasszoborral, utcanévvel, de a Borosjenői Kádár István Hagyományőrző Íjász Egyesület is méltósággal viseli nevét.
1920-ban Dr. Papp Károly etológus, egyetemi tanár és Dr. Zoltai Lajos magyar helytörténész, muzeológus és etnográfus vezetésével ásatásokat végeztek és így találtak rá vitéz Kádár István sírjára, amely emlékét Kórógy-pusztán, Bakonszeg határában a Kádár-domb őrzi. 1928-ban a Kanizsai Dorottya Bizottság gyászünnepségre hívta az itt élőket. Annak a titka, hogy halála után még 365 évvel később is őrizzük emlékét nem más, mint a hazaszeretet – jegyezte meg Muraközi István. Nemzetünk szuverenitásának, szabadságának megőrzése fontosabb, mint bármilyen történetírás.
A rendezvényen közreműködtek a Diószegi Kis István Református Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és AMI művészeti csoportjai.