A régi vármegye házán található emléktábla koszorúzásával kezdődtek városunkban a Nadányi Zoltán születésének 130. évfordulója alkalmából tartott rendezvények 2022. október 10-én, majd az író volt lakóházánál emlékeztünk a jubileumi évfordulóra. Ezt követően emlékpadot avattunk a Nadányi Zoltán Művelődési Háznál, ahol Muraközi István, Berettyóújfalu város polgármestere mondott köszöntőt. KÉPGALÉRIA
Muraközi István polgármester elmondta, az elmúlt időszakban hagyománnyá vált városunkban, hogy az itt született, vagy munkásságával ide köthető híres emberek emlékére szobrok helyett emlékpadokat állítunk, immár a negyediket. Nadányi Zoltán tanulmányait Nagyváradon végezte, a jogakadémia befejezése után az államtudományi vizsgát Szegeden tette le. 1917-ben a Nagyvárad szerkesztőségében kezdte hírlapírói pályafutását.
Az első világháború és a trianoni békediktátum után Berettyóújfalu csonka Bihar vármegye székhelye lett és így került Nadányi Zoltán 1926-ban Bihar vármegye levéltárosaként városunkba. Az 1930-as években ismét a nagyváradi napilapokban jelentek meg versei. 1940–1944 között Bihar megye főlevéltárosa volt. A második világháború után végleg Budapesten telepedett le.
Berettyóújfalu város és intézményhálózata méltóképpen őrzi emlékét. Mostantól a Nadányi Zoltán Művelődési Ház mellett egy emlékpad is megörökíti munkásságát.
Muraközi István kéri a lakosságot, hogy ötleteikkel segítsék az Önkormányzatot abban, hogy egy következő alkalommal kinek/kiknek állítsunk emlékpadot városunkban.
Az emlékpad avatását követően a Kisvárosok, költők, folyóiratok határon innen és túl… című beszélgetést hallgathatták meg az érdeklődők a Nadányi Zoltán Művelődési Házban. A beszélgetés résztvevői voltak: Dr. Bakó Endre irodalomtörténész, Oláh András, a Partium folyóirat főszerkesztője, Szűcs László, az Újvárad folyóirat főszerkesztője és Kocsis Csaba népművelő.