Városunk lakosságának szinte minden korosztályát érintő fejlesztések megvalósulását segíti a kormány. Mint azt Muraközi István polgármestertől megtudtuk, a TOP-Plusz keretében több pályázatot adott be az önkormányzat, ezek közül 3 esetben született támogatói döntés, melyek között vannak olyan pályázati programok, amiket a Magyar Kormány – az Európai Unióval való megállapodás megtörténtéig – a magyar költségvetésből finanszíroz. Az első támogatói döntések a közelmúltban meg is születtek, melynek értelmében Berettyóújfalu 1 milliárd 100 millió forintos támogatást nyert. Városunk polgármesterét arra kértük, ismertesse olvasóinkkal az egyes pályázatokat és azok részleteit.
A város az „Élhető települések” gyűjtőpályázatra nyújtott be pályázatokat, amelyik három alpályázatot tartalmaz:
1. Csapadékvíz elvezetésének fejlesztése, amelyben egy komplex fejlesztés valósul meg. Legnagyobb lemaradásunk az aszfaltozott utaknál van, ezért összekötöttük a belterületi utak fejlesztését támogató pályázatot a csapadékvíz elvezetésének fejlesztésével, ugyanis az útépítéshez szükséges a komplex infrastruktúra kiépítése is. Az önkormányzati képviselők javaslatai alapján történt meg az érintett utcák kiválasztása.
Ennek értelmében A TOP Plusz „Csapadékvíz elvezetés Berettyóújfaluban” elnevezésű pályázat (100%-os támogatási intenzitás) célja a települési kék infrastruktúra fejlesztése (vízgazdálkodási beavatkozások): Belterület védelmét szolgáló vízelvezető-hálózat fejlesztése, rekonstrukciója, mely a tervezett belterületi utak felújításához kapcsolódó csapadékvíz elvezetését foglalja magában.
A csapadékvíz elvezetése az alábbi belterületeken fog megvalósulni:
- Bessenyei utca
- Batthyány utca
- Kinizsi utca
- Török Bálint utca
- Egressy Béni utca
- Nagyváradi utca
- Csikász utca
- Malom utca
- Sport utca
2. "Kertvárosi Zöld Infrastruktúra fejlesztése Berettyóújfaluban" megnevezésű pályázat (100%-os támogatási intenzitás) célja az Önkormányzati tulajdonú, közhasználatú zöldterületek és zöldfelületek rekonstrukciója, kialakítása, építése, ezen belül a város perifériáján található zöldterületek, játszóterek fejlesztése, fasítás, parkok fejlesztése. A pályázat része a belterületi parkolók kialakítása is.
Az önkormányzati képviselők javaslatai, valamint a lakosság kor szerinti összetétele alapján – az ott élők igényeinek figyelembevételével – a beruházás 12 helyszínt fog érinteni:
- Honvéd utca
- Csillag utca
- Bem József tér
- Budai Nagy Antal utca
- Bocskai utca
- Puskin utca
- Herpály utca
- Nyárfa utca
- Táncsics tér
- Báthori utca
- Nadányi Zoltán Művelődési Központ melletti területen (50 férőhelyes), valamint a Berettyóújfalui Polgármesteri Hivatal mögötti területen (13 új) parkolók kialakítása
- Berettyó Áruház előtti tér rekonstrukciója (egy belvárosi gyalogos és kerékpáros sétány kialakítása)
3. „Energetikai fejlesztések Berettyóújfaluban” megnevezésű pályázat célja az Önkormányzat tulajdonában álló épületek energiahatékonyság-központú fejlesztése külső határoló szerkezeteik korszerűsítése által, fosszilis energiahordozó alapú hőtermelő berendezések korszerűsítése, cseréje, és a kapcsolódó fűtési rendszerek korszerűsítése.
Az energetikai fejlesztés a Rákóczi Tagóvoda épületét és a berettyószentmártoni vegyes használatú épületet érinti.
Az épületek kapcsán az alábbi fejlesztések valósulnak meg:
- utólagos homlokzati hőszigetelés
- nyílászárócsere
- fűtéskorszerűsítés
- napelemes rendszer kialakítása
- akadálymentesítés
Ennél a beruházásnál – ellentétben az előző kettővel – a támogatási intenzitás nem 100%-os, ugyanis bizonyos fejlesztéseket, felújításokat nem támogat a pályázat. Ilyen például a szentmártoni épület tetőszerkezetének felújítása, ami viszont szükséges a napelemek elhelyezéséhez. Így 200 millió forintos támogatással, 60 millió forintos önkormányzati önerővel lehetséges a projekt megvalósítása.
A pályázatok támogatásáról szóló döntést az önkormányzat megkapta, most kezdődik a támogatási szerződések előkészítése és azok aláírása. Engedélyköteles pályázatok révén a tervezőknek 4 hónapon belül engedélyes tervet kell készíteni. Az engedélyes tervek megléte szükséges ahhoz, hogy a közbeszerzési eljárást meg tudjuk indítani, hogy a lehetséges kivitelezők a munka elvégzésére ajánlatokat tudjanak beadni. Ez vélhetően 2023 tavaszán megtörténik, majd a szükséges jogorvoslati határidők lejártát követően a kivitelezői szerződések megköttetnek és jövő év nyár elején elkezdődhetnek a munkálatok – ismertette a további menetrendet városunk polgármestere.