artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

Többnyire a nyár a kerékpáros karrierünk csúcspontja, ekkor tesszük meg éves kilométereink nagy részét. Sajnos ugyanebben az időszakban zúdul legnagyobb eséllyel a nyakunkba egy kiadós zuhé, hogy 10 perc múlva már megint a forró napsugaraktól szenvedjünk. A mennydörgést és villámlást nem szabad félvállról venni, különösen, ha nyílt terepen vagy! Hogy biztonságban legyél, amikor leszakad az ég, összeszedtünk pár tanácsot, amit érdemes megfogadni.

Meg kell értened, hogyan működnek a villámok!

A villám a természetben előforduló elektromos kisülés. A töltések szétválasztása miatt – melyet a vízcseppek levegőben történő ütközése okoz – az elektronok villámgyorsan (!) mozoghatnak a felhő és a földfelszín között kialakuló járatokban. Az elektronok lusták, tehát a legrövidebb utat keresik a pozitív töltésű talajhoz, így némileg kiszámítható a mozgásuk. De sajnos ugyanez teszi őket veszélyessé. Akár tetszik, akár nem, az emberi test kiválóan vezeti az áramot. Szóval egy biztos: nem a legjobb ötlet odakint tartózkodni zivatar idején.

1

Fontos, hogy megértsd a villámlást. © Profimedia

Védve vagy, ha biciklin ülsz?

Hacsak nem egy 13. századi lovagi páncélba öltöztél, akkor nem. Tévhit, hogy a bicikli gumiabroncsai szigetelnek, és ezért nem vonzzák a villámokat. A villám ugyanis amire földet ér, már több ezer métert megtesz a világ legjobb szigetelőanyagán, a levegőn át. Néhány centiméternyi gumi nem állítja meg. Másodszor pedig, még ha ez így is lenne (de nincs), a gumiabroncsok akkor is nedvesek lesznek az esőtől, így már biztosan kiválóan fogják vezetni az elektromosságot. Az egyetlen ok, hogy egy autóban mégis nagyobb biztonságban vagy, mint a szabadban, nem az abroncsokban rejlik, hanem abban, hogy fém alkatrészek vesznek körül, melyek még nálad is jobban vonzzák az elektronokat. A páncél tehát tényleg jó megoldás lenne a villámcsapás elkerülésére, de elég kényelmetlen benne biciklizni.

Mi történne, ha villámcsapás érne?

Magától értetődik, hogy nem ez lenne a napod fénypontja. Valójában azonban 90%, hogy túléled. Ez persze nem jelenti azt, hogy félvállról kell venni a zivatarokat. A villámcsapás hatalmas károkat okozhat a szervezetben, és maradandó sérülésekhez, vagy fogyatékossághoz is vezethet. Ha villámcsapás ér, gyakorlatilag rövidzárlat keletkezik a szerveidet működtető apró elektromos rendszerben és az idegrendszeredben. Ennek eredményeként akár a szíved is leállhat, károsulhat az agyad, de rohamokat, amnéziát vagy a gerinc károsodását is okozhatja a villámcsapás. Emellett gyakoriak az égési sérülések, főleg, ha ékszereket, fém kiegészítőket viselsz. Mivel eláztál az esőtől, és még ki is vagy izzadva, és a villámlás hője azonnal elpárologtatja a bőrödön lévő összes vizet, könnyen lehet, hogy egy valódi robbanás repíti le rólad a ruháidat.

Hogyan védekezz?

A legjobb módja a védekezésnek, ha megnézed előre az időjárás-előrejelzést, és ha vihar közeleg, otthon maradsz. A zivatarokat azonban nehéz megjósolni, nyomon követni az útjukat pedig végképp. Összeállítottunk tehát egy listát, ami életmentő lehet, ha utolér a zuhé.

2

Ne becsüld alá a vihar erejét! © Profimedia

Legyél éber!

A legkézenfekvőbb mód, ha néha felnézel az égre és viharfelhők után kutatsz. A zivatar azonban egyik pillanatról a másikra érkezik, ezért más jelekre is oda kell figyelned: a hirtelen széllökések vagy a gyorsan úszó fellegek is a vihar előhírnökei lehetnek. Ezenkívül ha egy szeles napon hirtelen áll be a szélcsend, szintén jó gyanakodni. Fontos, hogy a talajközeli széljárás nem mindig egyezik meg azzal, ami a magasban történik! A szél hirtelen változásai azonban szinte mindig vihart jeleznek, ne hagyd ezeket figyelmen kívül!

Bízz az orrodban!

Mindenki tudja, milyen illata van az esőnek. Amikor jön a vihar, a levegő megtelik nedvességgel, ez pedig különös illatot ad neki. Amint megérzed ezt, irány haza! Ne feledd, hogy a vihar gyorsabb nálad, szóval, ha teheted, vágd le az utat!

Keress hajlékot!

Európán belül kevés az olyan vidék, ahol ne lenne 5-10 km-re lakott terület. A legbiztonságosabb megoldás tehát az, ha a lehető legközelebbi menedéket keresed meg. Elbújhatsz egy üzletben, vasútállomáson vagy egy étteremben, sőt, ha más opció nincs, akár egy fészerben is, de csak akkor, ha elég nagy és rendelkezik villámhárítóval! Az aluljárók szintén jó menedéket nyújtanak a villámok elől, bár valószínűleg a lezúduló víz utol fog érni odalent.

3

Ha lehet, keress menedéket! © Profimedia

Kerülj lejjebb!

Ha a hegytetőn ér utol a vihar, igyekezz minél gyorsabban, minél lejjebb ereszkedni, különösen, ha a növényzet szintje alattad fekszik. Még ha emiatt jó pár plusz kilométert is kell megtenned – még mindig jobb, mintha akkor áramadagot kapnál, hogy a telefonod három napig maximumra lenne töltve. Remélhetőleg hamar eljutsz egy alacsonyabb és biztonságosabbra területre.

Barlangban elbújni csak akkor jó ötlet, ha ismered a környéket. Ha a helyi vadvilág ismeretlen számodra, jobb, ha elkerülöd ezeket a búvóhelyeket, hiszen a vadállatok is tudják, hogy a barlangok milyen szuper védelmet nyújtanak, és könnyen lehet, hogy hajlandóak megküzdeni értük.

Ha nincs menekvés

Ha esélyed sincs menedéket találni, akkor csökkentened kell az esélyét annak, hogy eltalál egy villám. Kerüld a különálló fákat, oszlopokat és más magas tárgyakat, mert ezek vonzzák leginkább a csapásokat! Ne feledd, hogy miután a villám földet ér, még kb. 30 métert terjedhet az elektromosság a földben! A legjobb, ha egy alacsonyan fekvő, sík terepet keresel, ahol kevés a víz, és leguggolsz.

4

Kerüld el a magas tárgyakat! © Profimedia

Tarts legalább 30 méteres távolságot a biciklidtől is, és hagyj ott vele mindent, ami fémből készült. Guggoláskor próbálj a lábujjaidon egyensúlyozni, és érintsd össze a sarkaid! Így a talajon áthaladó áram valószínűleg úgy dönt, egyszerűbb egyenesen folytatni az útját – a talajban, és nem rajtad keresztül. Még ha meg is csap, akkor is a lábadon keresztül fog érni, és jobb esetben a sarkaidon keresztül a másik lábadon át távozik is. Fájni fog, de nem érint kulcsfontosságú szervet. Tartsd alacsonyan a fejed és csukd be a szemed! A villám fénye károsíthatja a retinát.

A bizsergés rossz jel!

Ha úgy érzed, hogy a hajad magától felemelkedik, vagy a bőröd bizseregni kezd a nyakadon a felálló szőrszálaktól, az azt jelenti, hogy pozitív töltetű protonokkal vagy tele, melyek kapcsolódni szeretnének a fentről érkező elektronokhoz. Ilyenkor nincs időd habozni. Dobd el a kerékpárt és minden fémet, ami nálad van, minél messzebb és ha van a közeledben árok, ugorj! Guggolj le és gömbölyödj össze! Remélhetőleg az égből érkező elektronok máshonnan veszik fel a protonokat.

Összefoglalva

Ahhoz, hogy elkerüld Zeusz haragját a legjobb, amit tehetsz, hogy éberen figyelsz. Ellenőrizd az időjárás-előrejelzést és ennek megfelelően tervezd meg az utat! Ne menj távolabb 5-10 km-nél lakott területtől és kerüld el az ismeretlen helyeket. Ha viharos az idő, ne indulj el hegynek fel! Figyeld az eget, a szél változásait, és cselekedj időben, hogy ne kelljen a földön kuporogva várnod, hogy elvonuljon a vihar!

You have no rights to post comments