A baba megszületése utáni időszak különleges szakasza egy anya életének: az egymásra hangolódásé, egymás megismeréséé ilyenkor a főszerep. Számos kívülről látható és láthatatlan változás történik testünkben, lelkünkben egyaránt. A császár utáni gyermekágyi időszakra vonatkozóan gyűjtöttük össze a legfontosabb információkat Galgóczi-Gyenes Dorottya, szülésznő segítségével.
Gyermekágyi vérzés
Bár sokan meglepődnek rajta, de normális folyamat, hogy a gyermekágyi vérzés császármetszés után is jelentkezik, erőssége változó lehet. Az első napokban erősebb, de az idő előrehaladtával, ahogyan a méhlepény tapadási helyének sebe gyógyul, úgy lesz egyre kevesebb. A kórházi napokra még érdemesebb nagyobb betéttel készülni, s olyan bugyival, ami nem bántja a császáros heget. „Van, akinek a magasra felhúzható bugyik, valakinek pedig kifejezetten az alacsony, csípő fazonú lesz a kényelmes, ezért érdemes mindkettővel készülni” – tanácsolja a szülésznő. A tampon vagy menstruációs kehely használatát kerülni kell a fertőzések elkerülése érdekében.
A méh összehúzódása
A hasi műtét mellett fájdalommal, kellemetlen érzéssel járhat a méh összehúzódása. Ne feledjük, ami 9 hónapon át nőtt, változott, az most pár hét alatt zsugorodik össze. Van, akinek hamar, míg másoknak tovább tart ezáltal a has visszahúzódása. Szoptatás alatt, az ilyenkor termelődő oxitocin hormonnak köszönhetően gyakoribb az összehúzódás, s az ezzel járó fájdalom. „Minél többedik szülésről van szó, ez a fájdalom annál kifejezettebb lehet, nem kell tőle megijedni, természetes jelenség” – mondja Dorottya. Éppen ezért a szoptató anyukáknak általában hamarabb húzódik vissza a méhük, de jó tudni, az viszont tévhit, hogy császár után lassabban húzódik vissza a has.
A teljes cikk itt olvasható! >>
Szerző: Óvári Enikő, újságíró, közgazdász, VBAC anya, szülésfelkészítő dúla
Forrás: Intima.hu, Császárvonal