Először jársz vizelettartási problémáddal orvosnál? Az orvosi vizsgálat sokak számára stresszhelyzetet jelent, ráadásul ilyen jellegű panaszokról általában nem könnyű beszélni. Összegyűjtöttünk olyan kérdéseket, amelyeket az orvos megkérdezhet annak érdekében, hogy a lehető legpontosabb kép alakuljon ki benne a jelenlegi állapotodról, a Téged leginkább zavaró tünetekről és a terápiával kapcsolatos elvárásaidról. Ha előre felkészülsz, segíthet, hogy el tudd mondani a lényeges információkat, esetleg olyan fontos dolgot is, ami Téged zavar, de egyébként nem merül fel a beszélgetés során.
Légy őszinte, nyíltan mondd el, mi zavar a legjobban, mit szeretnél elérni a terápia segítségével, és kérdezz bátran, ha valami nem érthető!
Ha először jársz orvosnál, javasoljuk, hogy a következő kérdéseket gondold át előtte, hogy elmondhasd az orvosnak magadtól vagy a kérdésére válaszolva:
Mióta vannak vizelettartási panaszaid?
Ha lehet, pontosan mondd el, hogy mikor kezdődtek a panaszaid. Pl. 3 hete, fél éve, 2 napja, stb., mondjuk így: „Fél éve kezdődött, hogy időnként hirtelen nagyon erős vizelési ingert érzek, néha nem is érek oda időben a mosdóba.”
Milyen tüneteid vannak? Ezek milyen gyakoriak?
Vedd számba az összes vizelettárolási tünetet, ami Téged érint. Például elcseppen vagy elfolyik-e akaratlanul a vizeleted, esetleg teljesen átázik a fehérneműd? Előfordul, hogy hirtelen sürgető vizelési ingert érzel, ami miatt gyorsan meg kell látogatnod a mellékhelyiséget? Éjszaka is fel kell kelned vizelni, vagy inkább csak nappal látogatod meg gyakrabban a mosdót, mint korábban? Esetleg nappal és éjjel is? Figyeld meg, hogy ezek milyen gyakran jelentkeznek Nálad. Mindennap, esetleg naponta többször is vagy inkább csak hetente?
Inkontinencia tüneteiről, fajtáiról, kezeléséről egy helyen! >>
A panaszod köthető-e valamilyen élethelyzethez, tevékenységhez?
Próbáld a tüneteid jelentkezésének körülményeit megfigyelni! Pl.: este 8 után már nem iszol, mégis szinte minden éjjel kétszer ébredsz arra, hogy ki kell menned a mosdóba; csak olyankor cseppen el a vizeleted, amikor a nehezebb bevásárlókosarat megemeled. Ha nem tudod kötni fizikai aktivitáshoz a tüneteket, az is fontos információ.
Töltsd ki az alábbi Önértékelő inkontinencia tesztet és majd beszéld ezt meg orvosoddal!
Mennyi folyadékot iszol naponta?
Amikor megbecsülöd a szokásos napi folyadékfogyasztást, számold bele ezeket is: kávé/tea, leves, lédús gyümölcsök, alkoholos italok.
Milyen fajta folyadékot fogyasztasz, abból mennyit és mikor?
Itt elsősorban a következő folyadékok fogyasztására lesz kíváncsi az orvos: szénsavas/mentes, koffein tartalmú/mentes, cukros/ édesítőszeres, alkoholos/mentes, stb. Próbáld pontosan meghatározni, például: alkoholt (bort vagy koktélt) alkalomszerűen, havonta 2-4 alkalommal, kávét napi 2x iszom, stb.
Vidd magaddal a kitöltött 3 napos Vizelési naplót!
A folyadékfogyasztási szokásaidat, illetve a vizeletürítéssel kapcsolatos adataidat napló formájában is rögzítheted. Ehhez nyújt segítséget az alábbi vizelési napló, amit, ha kitöltve megmutatsz kezelőorvosodnak, nagyon fontos információkat szolgáltat számára a megfelelő terápia kiválasztásához.
Mennyire zavarnak a panaszok, illetve melyik zavar a legjobban?
Az élethelyzet, munka vagy szabadidős tevékenységek befolyásolják azt, hogy kinek mennyire zavaró egy-egy tünet: a gyakori vizelési inger egy tanárnál sokkal kellemetlenebb lehet, mint egy kötetlenebb munkát végzőnél. Gondolj arra is, hogy az éjszakai felkelésed esetleg nemcsak Téged zavar, hanem a Veled egy háztartásban élők alvásminősége is romlik, tehát mások számára is probléma.
Szoktad feszültnek, levertnek érezni magad a panaszaid miatt?
Próbáld minél pontosabban megfogalmazni, hogy mit érzel panaszaid miatt és mikor, például: aggódom, hogyan jutok el a mosdóba, ha ismeretlen helyre vagy olyan programra megyek, ahol nagyon sok ember van.
Vannak-e szokásaid, praktikáid panaszaid ellensúlyozására?
Gondold át, mit csinálsz, ha ismeretlen helyre mész, vagy ha hosszabb utazásra indulsz, stb. Például: "Ilyenkor mindig van nálam tartalék betét, és első dolgom feltérképezni a mosdókat egy új helyen."
Használsz-e valamilyen segédeszközt?
Segédeszköznek számítanak a betétek, pelenkák. Jó, ha ezek típusát is tudod, illetve fontos az is, hogy milyen gyakran kell használnod, cserélned őket.
Végzel valamilyen speciális gyakorlatot/tornát a panaszaid enyhítésére?
Itt például gátizom tornára, vagy speciális vizelési technikára gondolj, amit korábban már egy egészségügyi szakembertől elsajátítottál.
A teljes cikk itt olvasható! >>
Írta: Dr. Sz. Ildikó
Forrás: Intima.hu