A tudatos családtervezés azt jelenti, hogy lehetőség szerint mind a fogantatásra, mind pedig a várandósságra időben felkészülünk. Jó tisztában lennünk azzal, milyen vizsgálatokon kell részt vennünk ahhoz, hogy nyugodt és zavartalan legyen a teljes kilenc hónap.
A terhesvitaminok fogantatás előtti szedése egyre nagyobb hangsúlyt kap, de ezzel még korántsem tettünk meg mindent. Bár a fogazatunk állapota és a terhesség lefolyása között tagadhatatlan az összefüggés, mégis a tanácsadáson sok esetben, elmarad ennek hangsúlyozása. A terhesség előtti góckutatás, vagy a fogazat rendbe tétele már a fogantatás szempontjából is rendkívül fontos és nem csupán a leendő édesanyának, de az apukának is.
Mi az a góc?
A góc egy betokozódott, idült gyulladás, melyben a kórokozók folyamatosan jelen vannak. Ezek a baktériumok aztán a véráramon keresztül szétszóródnak a testben és további szervi panaszokat okoznak. Fül-orr-gégészeti és fogászati kivizsgálással, mellkasröntgennel, hasi ultrahanggal és nőgyógyászati vizsgálattal, illetve, urológiai kivizsgálással lefedhetjük az egészségünk szempontjából fontos, teljes góckutatást.
- Mik lehetnek fogászati gócok, és mit okozhatnak?
A szájüregi gyulladások és fertőzések krónikus nőgyógyászati problémákat, koraszülést és sajnos vetélést is előidézhetnek. Meddőségi kivizsgáláskor pedig szintén egyre jellemzőbb, hogy fogászati kivizsgálást is elrendel a kezelőorvos, hiszen a lappangó gócok a női és a férfi meddőségért is egyaránt felelősek lehetnek. Fogászati góc lehet az elhalt fog; az olyan gyökérkezelt fog, mely még mindig a gyulladás jeleit mutatja; a betört fog; az állcsontban maradt foggyökér; a kezeletlen szuvas fog; a fogágybetegség; a gyulladt ínytasak; vagy például egy ciszta.
- Miért fontos a férfiak, az apák fogazatának rendbe tétele?
Az elhanyagolt, vagy a szülés utánra hagyott, kezeletlen fogak baktériumait óhatatlanul is átadjuk a kisbabánknak. A szuvasodás egy olyan fertőző betegség, mely nyálkontaktus útján képes terjedni. Tehát hiába az igyekezet az anya fogainak rendbetételére, ha az apa is megfertőzheti vele a kisbabát. A kicsinek átadott baktérium flóra, pedig a leendő fogak egészségét veszélyeztetik.
- Kaphat-e fogászati kezelést egy várandós nő?
Az orvos alapos körültekintés mellett, bármilyen kezelést elvégezhet a terhesség alatt, ha azzal nagyobb problémát előz meg. A nem kezelt gyulladások vetélést és koraszülést is okozhatnak, tehát a magzat érdeke is azt kívánja, hogy mihamarabb szüntessük meg az anya testében zajló gyulladásos folyamatot. A kismama a fogászati kezelésekhez nyugodtan kaphat érzéstelenítőt, csupán helyileg okoznak érzés kiesést és biztosítanak fájdalommentességet a kezelés idejére. A modern fájdalomcsillapítás már semmilyen kockázattal nem jár, helyes dózisban gyorsan felszívódik a szövetek között, a babához pedig el sem jut.
A teljes cikk itt olvasható >>
Írta: Dr. Czigler Péter, vezető fog-esztétikai specialista