artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

Egy újszülött érkezése nagymértékben felforgatja a pár vagy a család addigi életét, nincs ez másként a szexualitás területével sem. Már a várandósság ideje alatt is kihívásokkal teli feladat a nemi élet aktivitásának a fenntartása, a helyzet nehezítettsége pedig csak fokozódik a kisbaba megszületése után. Az első hetekben, hónapokban nehéz elképzelni, mikor lesz a szexualitás megint olyan, amilyen a baba előtt volt? Lesz-e valaha a régi egyáltalán?

Azt mindenki tudja és elfogadja, hogy szülést követően az orvosok által javasolt várakozási időtartam 6 hét szokott lenni, a fertőzés, vérzés, sérülés kockázatának elkerülése, valamint az esetleges varratok begyógyulása érdekében. Így a párok átlagosan 6-8 héttel a szülést követően próbálkoznak újra a szexuális élethez való visszatéréssel. Hogy ez mennyire megy zökkenőmentesen, amögött több tényező is szerepet játszik. Nézzük, hogy mi minden befolyásolja a szülés utáni szexualitás alakulását.

A testi változások

Az egyik tényezőt érthető módon a szülés utáni testi változások jelentik, amelyek sokszor hormonális változásokkal kapcsolódnak össze. Gyakori probléma a mell érzékenysége, az aranyérproblémák, a székrekedés, a hőhullámok, amelyek akár még 1 évvel a szülés után is fennállhatnak. Valamennyi említett tényező nehezebbé teszi a nők számára, hogy vágyjanak a szexualitásra és élvezni tudják az együttléteket. A hüvelyi diszkomfortérzet, illetve a hüvely, a gát és a medencefenék izomzatának sérülései pedig fájdalmas együttlétet okozhatnak, és emiatt mind kifejezetten visszavetik a nők szexuális kedvét, nem csupán az első hónapokban, hanem akár az első évet követően is. Bár az intimtorna hatásával kapcsolatban egyelőre kevés a kutatás a szexuális élet vonatkozásában, mindenesetre a hüvelyizmok erősödése és az inkontinencia csökkenése révén nyilvánvalóan pozitív irányú következményei vannak a nők testkomfort érzetére.

A szülés módja

A szülés módja is befolyásolja valamennyire a nemi élet alakulását, bár a kutatási eredmények ellentmondásosak e téren. Egyes tanulmányok alapján a hüvelyi szülés okozta sérülések és változások az első évben visszavetik a természetes úton szült nők szexuális kedvét a császármetszésen átesett anyákhoz képest. Más kutatások szerint egy-másfél évvel a szülést követően viszont már nincs különbség a szexuális aktivitás tekintetében a nők között, bármilyen módon adtak is életet gyermeküknek. Ettől eltérő eredmények alapján hosszú távon a hüvelyi szülést megélt nők nagyobb nemi vágyról számoltak be a császármetszéssel szült anyákhoz képest, annak ellenére is, hogy a hüvely izomzatát renyhébbnek élték meg. Úgy tűnik tehát, hogy az első hónapokban inkább a császármetszésen átesett anyáknak, míg egy év elteltével már inkább a hüvelyi úton szült nőknek van nagyobb kedvük a szexuális élethez.

Bizonyos kutatási eredmények szerint viszont azok a nők, akik gátsérülés nélkül, hüvelyi úton szültek, már akár a 6 hetes orvosi kontroll előtt is újrakezdték a nemi életet. Ezzel egybecsengő egy másik tanulmány, amely a szülésélmény és a szexualitás kapcsolatát vizsgálta, és az eredmények szerint azok a nők, akik pozitív, önbizalmat és kompetenciaérzetet adó szülésről számoltak be, hamarabb és nagyobb aktivitással tértek vissza a szexualitáshoz.

Az első baba és a kapcsolati elégedettség

A teljes cikk itt olvasható! >>

Írta: Baranyi Linda, pszichológus

You have no rights to post comments