artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

2024. március 29. péntek

Katalin Motel és Étterem

Berettyóújfalu, Király-Hágó u. 22.

06 (54) 401-537

06 (20) 421-9411

HETI MENÜ ÉS ÉTLAP

A napsütéses, melegedő idő egyre többünket csal ki a természetbe - sétálni, napfürdőzni, beszélgetni, kirándulni, hosszabb túrákat tenni. Miközben mindannyian élvezzük a tavasz szépségét, eszünkbe sem jut, milyen veszélyek leselkednek ránk; a  zöldülni kezdő aljnövényzetben, a rügyező bokrokon és fákon - aprócska, de annál veszedelmesebb „ragadozók” várják, hogy támadásba lendülhessenek.

A kullancsok rendszertani szempontból a pókszabású ízeltlábúak törzsébe, ezen belül az atkafélék alosztályába tartoznak. Magyarországon mintegy 20 különböző kullancsfaj él, amelyek közül a közönséges kullancs az, amelyik leginkább felelőssé tehető az emberi megbetegedések terjesztéséért. 1- 4 milliméter nagyságúak, de vérrel teleszívott állapotban babszem nagyságúra is megduzzadhatnak. Rejtőzködő életmódot folytatnak, kedvelik a nedves, hűvös területeket, s ezért főleg a reggeli és esti órákban a legaktívabbak. Leginkább az aljnövényzetben, cserjék, bokrok leveleinek fonákján, maximum másfél méter magasságig szeretnek tartózkodni, s ott várják az alkalmat a táplálkozásra.
 
A kullancscsípés rendszerint fájdalommentes, nem viszket, ezért gyakran előfordul, hogy napokig észre sem vesszük a jelenlétét, ugyanis vérszíváskor érzéstelenítő, értágító, és véralvadásgátló anyagokat juttat a sebbe. A kullancs az első órákban csak nyiroknedveket szív, és csak 4-6 óra elteltével éri el a kapilláris ereket, s kezdi el a tényleges vérszívást, és nyálával a fertőző baktériumok és vírusok esetleges átadását. A tüneteket sokszor, ezek kórokozók váltják ki.
Leggyakoribb kullancscsípés okozta megbetegedések: a vírusos, heveny agyvelőgyulladás és a Lyme-kór. Az agyvelőgyulladás első tünetei a vírusfertőzött kullancs csípését követő 5- 14 napon belül lépnek fel láz, fejfájás, rossz közérzet, végtagfájdalmak formájában. A betegek mintegy ötödénél alakul ki a betegség agyhártyagyulladással, agyvelőgyulladással, és gerincvelő-gyulladással járó második fázisa, ami a csípést követő 4. héten kezdődik.  A vírus megtámadhatja a májsejteket és a szívizmot is, arcidegbénulás, végtagbénulások jelentkezhetnek. A betegség ritkán halálos is lehet, vagy súlyos maradandó szövődményeket okozhat. Mivel a kullancscsípés ellen nincs teljes védelem, ezért az egyetlen hatásos védekezési mód ellene a bárki által kérhető védőoltás, amely során a tartós védettség eléréséhez három oltásból álló alapimmunizálás, illetve háromévenkénti emlékeztető oltás szükséges. A Lyme-kórt baktérium okozza, amellyel minden tízedik kullancs fertőzött hazánkban. A betegség nagyon alattomos,- a fertőzés során a csípés helyén jellegzetes piros, körkörös gyűrű alakú folt jelenik meg a bőrön, ami magától elmúlik,- s gyakran feledésbe is merül. Később azonban – kezelés nélkül – idegrendszeri panaszokat, memóriazavart, bőrgyulladást, szívritmuszavart, szívizomgyulladást, ízületi gyulladást, arcidegbénulást okoz,és komoly fájdalmakkal jár. Antibiotikumokkal kezelve is évekig tartó terápia szükséges.
Ennyi rémség hallatán az ember joggal kezd el rettegni a kullancsoktól, de elkerülhetetlen szembenézni a ténnyel: nem élhetjük le az életünket a négy fal rabságában.
 
Természetesen megelőző óvintézkedéseket tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük a bajt:
- Törekedjen arra, hogy elkerülje a kullancsok kedveltebb élőhelyeit – a hűvös, nedves, füves, bokros, csalitos erdőrészeket, cserjéseket. 
- Mindig a kijárt úton közlekedjen – ne táborozzon a legeldurvultabb erdőrészeken
- Mindig zárt ruházatban közelítse meg a gazosabb részeket – hosszú szárú nadrág, az is begyűrve a zokniba 
- Célszerű világosabb ruhákat hordani – mert azon könnyebben felfedezhetjük a ránk tévedő vérszívókat
- Használjon előírásszerűen kullancsriasztó szereket 
- Hazatérve mindig vizsgálja át a testét, és a családtagjait is vonja „górcső” alá. Leggyakrabban a lágyabb bőrrészekbe furakszik be – lágyék, hónalj, térdhajlat, törzs, vagy a fejbőr a célpont. Ha kullancsot talál, azonnal távolítsa el!
- Kullancscsípés esetére mindig legyen a hátizsákjában, házi patikájában kullancs eltávolító csipesz, fertőtlenítőszer
- A viselt ruhát alaposan rázza ki, de a legjobb, ha kimossa
 
Ha már megtörtént a baj:
Először is: ne essünk pánikba! Minél hamarabb távolítsuk el – szakszerű módon kullancs kiszedő csipesszel. Az ősrégi módszereket pedig felejtsük el, mert csak többet ártunk magunknak, mint használunk.(a potrohára kent olaj, alkohol, vagy a potroh nyomogatása csak azt eredményezi, hogy az oxigénhiányban szenvedő kullancs a vérkeringésünkbe juttatja a kórokozókat). A kullancskiszedő-csipesszel közvetlenül a bőrfelszínen fogva vegyük ki a kullancsot, de ha ez nem áll rendelkezésre meg lehet próbálni hosszabb körmű hüvelyk és középső ujjal. A kullancsot lehetőleg egészen elöl, közel a fejéhez fogjuk meg, s óvatosan távolítsuk el. A csípés helyét alaposan fertőtlenítsük le (alkohollal, jóddal) Ha a fej véletlenül a bőrbe szakadt ne ijedjünk, mert az – mint minden idegen - test pár napon belül magától kilökődik. A kullancs eltávolítás időpontját célszerű feljegyeznünk – az esetleges később jelentkező betegségek esetén jó támpont a diagnózis felállításához. Figyeljük a csípés helyét 5-6 héten keresztül – a szervezet természetes védekező reakciója a körömnyi nagyságú bőrpír keletkezése és a viszketés, ami rendszerint magától elmúlik. De ha a már fentebb említett Lyme-kórra jellemző kokárdaszerű foltok jelentkeznek, vagy a rettegett agyvelőgyulladás tünetei – HALADÉKTALANUL FORDULJUNK ORVOSHOZ! 
 
Tartalmas és kullancsmentes kikapcsolódást kíván a szerző: Faar Ida
 

You have no rights to post comments