artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

Hiába vagyunk egészségesek, hiába van meg tulajdonképpen mindenünk, ami a boldogsághoz kellene - örökké elégedetlenek, idegesek, zsémbesek, levertek, szomorúak, nyugtalanok, tespedtek, és fáradtak vagyunk. Örömtelenül hajtjuk az anyagiakat - hiszen már rég nem a meggazdagodásról szól az egész, hanem a létfenntartásról - s eközben -bármennyire ellentmondásként hangzik is - elfelejtünk boldogok, lenni

Pedig túl rövid az élet ahhoz, hogy ezt a fényűzést megengedjük magunknak - arról nem is beszélve, hogy a fenn említett közérzeti zavarok idővel betegségek kialakulásához vezethetnek. Negatív érzelmeink károsan befolyásolják a vegetatív idegrendszer működését - légzésünkre, keringésünkre, emésztésünkre, anyagcserénkre, gyógyulási folyamatainkra - hatva, az egyes szervek működésében zavarok támadnak anélkül, hogy maga a szerv beteg lenne. Eleinte "csak" úgynevezett működésbeli zavarok keletkeznek: étkezési, nyelési, emésztési, légzési gondjaink lesznek; gyakori tünet a szívdobogásérzés, a keringészavarok. Majd kialakulnak a "klasszikus" pszichoszomatikus megbetegedések - a gyomor és nyombélfekély, a magas vérnyomás, a szívinfarktus,  az asztma,  az allergiás bőrelváltozások, táplálkozási zavarok, nőgyógyászati betegségek - ilyenkor már maga a szerv is megbetegszik  s ez szoros összefüggésben áll a pszichés hátérrel, ami idáig vezetett. Nagyon sok kellemetlenségtől, és kíntól megkímélhetjük magunkat, azzal, ha időben teszünk azért, hogy közérzetünk- hangulatunk - életkedvünk optimális legyen. S ez miképp lehetséges? Következzék néhány hangulatjavító technika, amelyeket alkalmazva könnyebbé válhatnak a mindennapok. 

1./Aludja ki magát! A pihenés nélkülözhetetlen ahhoz, hogy regenerálódjon túlzottan igénybevett szervezete. Az ernyedtség, a kimerültség, testünk "egészséges" jelzése arra nézve, hogy eljutottunk teljesítőképességünk határához - ne feszegessük tovább a korlátainkat: pihenjünk!

2./Táplálkozzon egészségesen! Ma már számtalan módon tájékozódhat az egészséges táplálkozás ismérveiről - folyóiratokban, szakkönyvekben,
internetes oldalakon kaphat eligazítást, arról miképp kell változtatnia szokásain.
 
3./Soha ne vállalja túl magát! A munkahelyén finoman, de határozottan hozza munkatársai tudomására: természetes, hogy elvégzi az Önre bízott
feladatokat, sőt hajlandó pluszmunkát is vállalni, de mindennek van határa - s ne akarjanak visszaélni a jóindulatával. Ebben az esetben mindenki számára az lesz a legjobb, ha igazságosan megosztják egymás közt a feladatokat. Otthon pedig azzal, hogy minden háztartási munka a maga nyakában tornyosul - miközben a családja puszta "kíméletből" halálra unja magát a TV előtt - nem vezet sehová. Vegyék ki ők is a részüket a teendőkből, hogy a munka végeztével közösen szervezhessenek tartalmas és mindenki számára élvezhető programokat.
 
4./Változtasson életszemléletén! Ne akarjon görcsösen megfelelni mindenkinek - ez úgysem lehetséges. Ne érezze úgy, hogy folyamatos csatatér az élete, ahol minden pillanatban résen kell lennie, ha eredményeket akar - gondoljon bele: ha mindig csak harcol - mikor fog élni? Mikor lesz boldog és felszabadult? Mikor tud őszintén nevetni, s örülni az élet apró - jelen lelki állapotában most még semmitmondó - szépségeinek? Próbálja ki! Álljon meg egy pillanatra a nagy hajtásban - nyissa ki az ablakot, lélegezzen mélyeket, - engedje, hogy a hangok, a fények, a külvilág történései eljussanak a tudatáig. Hallja az esőcseppek koppanását; a faágak suhogását? Látja a napsugarak tétova játékát a szemközti ház homlokzatán? Ha képes arra, hogy félretegye a gondjait, s nyitott szemmel és lélekkel szemlélje a világot - rögtön jobb lesz a hangulata. És ez mindenkinek csak jót tesz.
 
5./Törődjön bele: vannak gyenge pontjai! Mint mindenkinek. Persze ezt nem kell úton-útfélen hangoztatnia, s tehet is ellene - csak egyre vigyázzon: ne keserítse el, ha minden tökéletlenségét nem sikerül leküzdenie.
 
6./Kerülje a stresszt - amennyire ez lehetséges. A stressz önmagában ugyan nem betegség, de beteggé tud tenni. Ön stressz veszélyben van, ha észreveszi, hogy mindaz, amit korábban szívesen végzett, most óriási teherré nőtt; ha nehezen tud megnyugodni, s folyton a tennivalóin idegeskedik; ha kicsinyes okokra túlzottan reagál;ha már nem szívesen vesz részt a beszélgetésekben, sőt nehezére esik másokat meghallgatni;ha kizárja magát a környező világból. Ezek mind olyan jellemzők, amelyek arra figyelmeztetik: tennie kell valamit, ha nem akar lebetegedni.
 
7./Végezzen ellazító gyakorlatokat! Tanuljon meg helyesen lélegezni! Vegyen tudatosan többször mély levegőt, s hangadás közben fújja ki! Hallgasson zenét!A ritmusos zene élénkítően hat,míg a halk lassú dallamok oldják a feszültséget. Találja meg az Önnek legmegfelelőbb lazítási módszert - szakember bevonásával sajátítsa el a gyakorlatokat. Jóga, meditáció,  autogén tréning, masszázs, hidroterápia, zeneterápia-mind mind a segítségére lehet.
 
8. /Alkalmazzon gyógyteákat! Szorongásoldó, nyugtató hatásúak természetes forrásból. Kiválóan használható közérzetjavításra a hársfavirág, a citromfű, vagy a levendulalevél- tea. Legismertebb a macskagyökér-tea:egy teáskanálnyi macskagyökérre öntsön 2 deci forró vizet, 10-15 percig hagyja állni, majd szűrje le. Nyugtatóként a frissen készített teából naponta két-három alkalommal fogyasszon el egy –egy csészével.
 
9./Javítsa a közérzetét fényterápiával! A minimálisan 2500 lux fényerő két óra hosszán át tartó dózisban elengedhetetlen a jó kedélyállapot fenntartásához. Menjen ki minden nap a zárt, levegőtlen szobából, lehetőleg a legfényesebb déli órákban. Használhat közvetlen ilyen célra kifejlesztett speciális lámpát is, ami 1500 - 10000 lux fényerővel rendelkezik.  Évente 3-4 alkalommal 2-3 hetes fénykúrát kell tartania ahhoz,hogy a legoptimálisabban befolyásolhassa közérzetét.
 
10./Vegyen forró fürdőt, gőzfürdőt, vagy szaunázzon. A víz és a meleg ellazítják görcsössé vált izomzatát, új testérzést biztosítanak.
 
11./Sportoljon! A rendszeres mozgás elengedhetetlen a jó közérzethez, és az állóképesség fenntartásához, javítja a keringést, növeli a szervezetellenálló - képességét, növeli az izomtömeget, és elégethető vele a fölöslegesen bevitt kalória is, ezáltal elkerülhetővé válik az elhízás.
 
12./Ne nyomja el az érzéseit! Ha folyton "lenyeli a békát", és állandóan "rágódik" - ne csodálkozzon, ha rosszul érzi magát. "Csapjon Ön is az asztalra", és nyíltan mondja el mi a véleménye. Még ha vita is keveredik belőle, legalább megbeszélhetik, hogy miképp érdemes megoldani az adott kérdést. Ez persze nem jelenti azt, hogy üvöltözzenek egymással –sokkal inkább a közös nevezőre jutás a cél.
 
13./Beszélgessen! Találkozzon rendszeresen a barátaival, és ne szégyelljen beszélni a személyes hangulatairól, szorongásairól, nyugtalansága okairól. Lehet, hogy belső félelmei kimondva már nem is tűnnek akkora bajnak, s mindemellett még tanácsokra, és segítségre is számíthat.
 
14./Hagyja magát kényeztetni! Fogadjon el meghívásokat, járjon el táncolni, élvezze a társadalmi, és kulturális lehetőségeket- engedje, hogy kiragadják.
 
15./Szenteljen időt arra, hogy a saját kívánságai és igényei teljesülhessenek. Önnek is joga van ahhoz, hogy este leüljön tévét nézni, vagy, hogy egyszerűen "csak" önmagával törődjön. Szakítson időt külön saját maga részére, anélkül, hogy ezen időszak bármilyen tevékenységet végezne - egyszerűen csak "lötyögje el" az időt.
 
16./Törekedjen örömteli életre! Az öröm - a rossz hangulat legjobb ellenszere. Eloszlatja a fáradtságot, megnyugtatja a felborzolt idegeket, megszünteti az érdektelenséget - s általa visszanyerhető az elveszettnek hitt életenergia, s elkerülhetővé válnak nagyon komoly megbetegedések.
 

You have no rights to post comments