Kányádi Sándor: Április hónapja
Bolondos egy hónap
április hónapja,
hol kalap a fején,
hol báránybőr sapka.
Hiába próbálnád
kilesni a kedvét,
túljár az eszeden,
mire észrevennéd.
Köpenyegbe burkol,
ingujjra vetkőztet:
mutatja a tavaszt
hol nyárnak, hol ősznek.
Búsnak teszi magát,
szeme könnyben ázik,
mindegyre lehunyja
sűrű szempilláit.
Aztán gondol egyet,
fülig fut a szája,
s ránevet a fényben
hunyorgó világra.
S valóban: nem is lehetne jobban kifejezni az áprilisra jellemző szélsőségeket a költő szavainál. Ez a hónap a megújhodás ideje. Megérkeznek a fecskék, a vándormadarak. . Április - Szent György hava. Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány április 24-től számolja –az állatok Szent György napi első kihajtásától, amihez mára már elfeledett hiedelmek és szokások társultak. Napjainkban már csak az idősebb generáció tartja számon ezeket, és hagyatkozik - az elismerten is beigazolódó - időjárással kapcsolatos népi megfigyelésekre. Az április szeszélyessége ellenére minden sejtünkben zsong a tavasz, az újjászületés reménye, a megújulás misztikuma – új tervekkel, álmokkal látunk neki teendőinknek – s mindannyian úgy érezzük energiáink megsokszorozódtak. Lelkesen veteményezünk, kertészkedünk, metszünk, virágot ültetünk, hogy szebbé tegyük környezetünket, s izgatottan várjuk munkánk eredményét. Öröm kimenni a piacra – a standokon üde, friss, zsenge – és végre hazai - zöldségek színes kavalkádja kelleti magát, megkönnyítve a háziasszonyok mindennapos dilemmáját: mit is kellene ma főzni? Az ÁPRILISI VITAMINVADÁSZ ezen alapanyagok bemutatásával szeretné elősegíteni a választást, a szokásos receptek kíséretében.
KARALÁBÉ
A káposztafélék családjába tartozó fehér vagy lila karalábé ugyan egész évben beszerezhető, de az első tavaszi gumókkal semmi sem veheti fel a versenyt. A kicsi, még zsenge karalábék a legfinomabbak, állaguk tömör, héjuk sérüléstől mentes, levelük élénkzöld. Meglepően gazdag vitaminokban ( C-vitamin: 100 grammonként 63 mg, A-, B1-, B2-, B6-vitamin tartalma jelentős), és ásványi anyagokban: magas káliumtartalma miatt vértisztító hatású, magnézium-tartalma segíti az idegrendszer és az izmok működését, jódot, szelént, ként, kalciumot,foszfort,és vasat is említésre méltó mértékben találhatunk benne. Tartalmaz egy speciális vegyületet (szulforafán-t), ami kimutathatóan daganatellenes hatással bír, külsőleg és belsőleg egyidejűleg alkalmazva pedig nehezen gyógyuló sebeket is gyógyít antibakteriális hatóanyagai miatt. Magas rosttartalma segíti az emésztést, vízhajtó hatású, ezért elősegíti az ödémák kiürülését, cukorbetegek korlátlanul fogyaszthatják (magas rosttartalma miatt lassan szívódik fel, és alacsony a szénhidráttartalma). Fogyókúrázók is bátran készíthetnek belőle (zsír és szénhidrátszegény hozzávalókat alkalmazva) könnyű, és laktató ételeket. (Energiatartalma 25 kcal/ 100 gramm). Fogyasztható nyersen, főzeléknek, levesnek, töltve, rántva, salátának, turmixok összetevőjeként.
SNIDLING VAGY METÉLŐHAGYMA
A Földközi-tenger vidékéről származik, ott közkedvelt fűszer. Hazánkban már kevésbé elterjedt, pedig télen - ablakpárkányon cserépben nevelgetve a tavasz első hírnökeként üde zöld színfoltja lehet konyhánknak. Frissen fogyasztva a legjobb, ekkor a legmagasabb a C-vitamin tartalma is. Íze kellemesen enyhe hagyma íz, ami nem utolsó szempont azoknál, akik viszolyognak a hagymafélék mindent átható ízétől és illatától. Gazdag A-vitaminban, és vasban; nagyon jó kalcium-forrás, emiatt erősíti a körmöket, megelőzi a csontritkulást. Jó hatással van általános egészségi állapotunkra is köszönhetően a hagymafélékre oly jellemző antibakteriális és vírusölő hatásának. Rendszeres fogyasztása lassítja az érelmeszesedést, csökkenti a koleszterinszintet és gátolja a vérrögképződést. Étvágyfokozó, emésztést segítő, vértisztító. Felhasználása sokoldalú – egyetlen alapelvet kell csak betartani: mindig frissen levágva és felkarikázva kell a főzési folyamat legvégén az ételünkhöz adni – ellenkező esetben elillan az aromája. Ízesíthetünk vele: salátákat, túrós-, tojásos-, gombás ételeket, leveseket, szendvicskrémeket, sülteket. Mindenképpen érdemes kipróbálni.
PETREZSELYEMZÖLD
A petrezselymet már a rómaiak is ismerték és termesztették. Két változata van: a gyökérpetrezselyem – aminek mind a levelét, mind a gyökerét előszeretettel használjuk, és a metélőpetrezselyem, amelynek a gyökere vékony, szerteágazó, s a folyamatosan növő és szedhető levele miatt termesztik. Kedvező élettani hatásait számos vizsgálat bizonyította. Magas vitamintartalma (A-, C-, E-, K- vitamin), illóolaj-, ásványi anyag (vas, foszfor, mangán, kálium,) klorofil-, flavonoid-, és béta-karotin--tartalma erősíti az immunrendszert. Antioxidáns, daganatellenes, méregtelenítő, étvágyjavító, megelőzi a puffadást, javítja a máj működését, vizelethajtó, stabilizálja az ösztrogén-szintet, gyógyítja a fogíny-gyulladást, hatásosan megszünteti a rossz leheletet. Elengedhetetlen alapanyaga a hús és zöldségleveseknek, főzelékeknek, újburgonya mellé, salátáknak.
KÍGYÓUBORKA
Az uborka őshazája India, ahol már 4000 évvel ezelőtt is fogyasztották gyógynövényként. Nem is hinnénk, hogy az élettani hatása mennyire széleskörű: hűsítőleg hat az emésztőszervekre, légzőszervekre, magas káliumtartalma serkenti a veseműködést vizelethajtó, vértisztító; egy újonnan felfedezett enzimje pedig tehermentesíti a hasnyálmirigyet, amiért a cukorbetegeknek különösen ajánlott a fogyasztása. Alacsony a kalóriatartalma, (12 kcal/100 gramm), rendkívül magas a víztartalma (96%) - emiatt diétázók is lelkiismeret furdalás nélkül beépíthetik étrendjükbe. Gazdag magnéziumban, kalciumban,foszforban, vasban, A-, B1-, B2-, B6-vitaminban. Levét a kozmetikai iparban egyes bőrápoló krémek alapanyagaként használják – bőrpuhító, bőrnyugtató, bőrtisztító, gyulladáscsökkentő, regeneráló hatása miatt. Vásárláskor mindig az élénkzöld, sérülésektől mentes, kocsánnyal szedett termésekből válogassunk. Sokféleképpen hasznosíthatjuk: salátának, levesnek, mártásnak, savanyúságnak; de külsőleg alkalmazva – uborkalé, reszelt uborka – csodákat művel a megviselt bőrrel.
SPÁRGA
Évelő növény, ami sajnos nem túl gyakran kerül az asztalunkra. Pedig fogyasztásával számos betegség megelőzhető illetve kezelhető lenne. A 4000 éves kultúrnövény remek vértisztító, megszünteti a fertőzéseket, hatással van a belső elválasztású mirigyekre, megszünteti a bőrproblémákat. .(minderről bővebben olvashat majd a HETI ÍZPRÓBA április 23. –án jelentkező számában.)
RECEPTEK
SNIDLING MÁRTÁS TOJÁSBA TÖLTVE
Hozzávalók: 3 csokor metélőhagyma. 5 főtt tojás, 3 dl tejföl, só, cukor/ vagy méz/, citromlé.
A főtt tojásokat kettévágjuk, a sárgáját a tejföllel kikeverjük. Sóval, cukorral, citromlével ízesítjük és belekeverjük az apróra vágott metélőhagymát. A főtt tojásfehérjéket ezzel a mártással megtöltve tálaljuk.
SNIDLINGTORTA
Hozzávalók: 50 dkg liszt, 25 dkg margarin, 6 tojás, só, 12 dkg vaj, 5 csomó metélőhagyma, 30 dkg sajt, szerecsendió.
A lisztből, a margarinból és 1 tojásból kevés vízzel tésztát állítunk össze. Kevés pihentetés után kinyújtjuk, és tepsire téve megsütjük. A vajon megpároljuk a felkarikázott és besózott metélőhagymát. Levesszük, a tűzről beleütjük a 6 tojást, beleszórjuk a reszelt sajtot és egy kevés szerecsendióval ízesítjük. A tésztára öntjük, és addig sütjük, amíg a tojás meg nem kocsonyásodott.
KÖNNYŰ PETREZSELYEMLEVES
Hozzávalók: 2 evőkanál vaj, 2 nagy hagyma finomra vágva, 3 zellerszár felkarikázva, 2 csokor friss petrezselyemlevél összedarabolva, 2 evőkanál liszt, 2 liter zöldség alaplé, só
A felforrósított vajon pirítsuk meg a hagymát, adjuk hozzá a petrezselyemzöldet, zellerszárat – pár perc után szórjuk rá a lisztet. Öntsük fel óvatosan a zöldség alaplével (folyamatosan kevergetve, hogy ne legyen csomós). Főzzük puhára – majd ha kicsit már hűlt turmixszoljuk le.
TÖLTÖTT KÍGYÓUBORKA
Hozzávalók: 1 kg kígyóuborka, 4 dl kefir, 30 dkg fetasajt, 10 dkg Tv-paprika,10 dkg paradicsom, 20 dkg vöröshagyma, ízlés szerint bors, bazsalikom
Az uborkát mossuk meg, hosszában vágjuk félbe. Kaparjuk ki a belsejüket, és ezt az uborka-vagdalékot keverjük össze a pici darabokra vágott paprikával, paradicsommal, bazsalikommal, borssal. A fetasajtot keverjük össze a kefirrel, majd öntsük hozzá az előbbi zöldség keverékhez. A kivájt uborkadarabokat ezzel töltsük meg. Önmagában is, de sültek mellé is kitűnő.
UBORKALEVES – FŐZÉS NÉLKÜL
Hozzávalók: 4 db hámozott kígyóuborka, 5 dl zöldség alaplé, 5 dl natúr joghurt, 2 szál újhagyma, só,bors
Az uborkát aprítsuk fel, és bot mixerrel pépesítsük. Öntsük fel a pépet a joghurttal, és a zöldség alaplével, sózzuk, borsozzuk – keverjük simára. Lehűtve a legfinomabb. Tálalásnál felkarikázott újhagymát szórjunk a tetejére.
KARALÁBÉLEVES RIZSGOMBÓCCAL
Hozzávalók: 6 zsenge karalábé, 50 dkg darált csirkemell, 20 dkg rizs,1 tojás, 1 pohár tejföl, 1 evőkanál étkezési keményítő,só, bors, petrezselyemzöld
A meghámozott karalábét apró kockákra vágjuk. A darált húst sóval, borssal ízesítjük, hozzákeverjük a rizst és a tojást. Diónyi gombócokat készítünk belőle. A karalábét tegyük fel főni, annyi vízzel, ami éppen ellepi. Helyezzük bele óvatosan a gombócokat. Főzzük kb. 30 percig, majd a tejföllel elkevert étkezési keményítővel habarjuk be. Petrezselyemzölddel díszítve tálaljuk
RAKOTT KARALÁBÉ
Hozzávalók:80 dkg karalábé megtisztítva, vékonyra felkarikázva, 80 dkg sárgarépa megtisztítva, felkarikázva, 50 dkg darált sovány sertéshús,2 fej vöröshagyma,só, bors, pirospaprika,bazsalikom, 2 csomó zöldpetrezselyem felaprítva, 10 dkg reszelt sajt, 1 dl olivaolaj
A darált húst elkeverjük a reszelt vöröshagymával, a fűszerekkel. Beolajozunk egy tűzálló tálat, és a karalábé, sárgarépa szeleteket, a felaprított zöldpetrezselymet, az ízesített darált húst rétegezve lerakjuk. A rétegezés közben a zöldségeket is sózzuk, borsozzuk. Legfelül a darált hús kerüljön. Felöntjük kb. 2dl-nyi vízzel, megszórjuk reszelt sajttal, és megsütjük. Gyors és finom étel.