Fáradékony, egyfolytában aludna, fáj a feje, levert, szédül, s még meg-magyarázhatatlanul ingerlékeny is? Akkor – bármilyen közhelyesen is hangzik, de menetrendszerűen megérkezett Önhöz is a szokásos tavaszi fáradtság.
Ami, szerencsére nem betegség, hanem hiányállapot, energiatartalékaink kimerülése. Lelassult anyagcserénk,vitamin és ásványianyag-szegény , viszont zsír – és szénhidrát dús étrendünk megtette a hatását: káros salakanyagok halmozódtak fel a szervezetünkben,amelyektől amilyen gyorsan csak lehet meg kell szabadulnunk, és fel kell töltődnünk vitaminokkal – lehetőleg természetes forrásból . Ebben segíthet a MÁRCIUSI VITAMINVADÁSZ összeállítása - használják egészséggel!
SPENÓT vagy PARAJ: Élettani jelentősége a magas vitamin, ásványi só és nyomelem tartalmában van. Tartalmaz: K-vitamint, A-vitamint-, mangánt-, folsavat, magnéziumot, vasat, C-vitamint, B2-vitamint, kalciumot-, káliumot-, és B6-vitamint, élelmi rostokat, rezet, növényi fehérjéket, foszfort, cinket és E-vitamint. Ezen kívül ismert forrása az omega-3 zsírsavaknak, niacinnak, és szelénnek. .Az ásványi sók közül kiemelkedik magnézium-, a kálium- és a kalciumtartalma.. Ezek a tulajdonságai a csontképzésben nagy jelentőséggel bírnak.
ÚJHAGYMA: javítja az étvágyat, csökkenti a vércukorszintet, gyulladásgátló hatású, vizelethajtó, bélféregűző. A magyar vöröshagyma B1 vitaminból 0,05 mg-ot, B2 vitaminból 0,03 mg-ot, C vitaminból 20mg-ot tartalmaz. Alilszulfid (egy kéntartalmú vegyület) tartalmánál fogva baktériumölő hatású Tartalmaz még kis mennyiségben E vitamint, kálciumot, foszfort, magnéziumot, vasat, jódot, szelént, rezet és cinket is.
FEJES SALÁTA:az egyik legkedveltebb zöldség: béta karotinban, C-, B1-, B2-, B6-vitaminban gazdag, vasat, kalciumot, fehérjét, meszet és foszfort is tartalmaz. Jótékonyan hat a gyomorműködésre, és antioxidáns -tartalma miatt csökkenti a vastagbéldaganat kialakulásának esélyét.
FAJTAAJÁNLÓ
• Jégsaláta
Előnye más salátákkal szemben, hogy levelei napokon át frissek, ropogósak maradnak. Az egyik legkellemesebb, édes ízű saláta, melyet kb 75%-os érettségen szednek le, másképp megkeseredhet.Számos ételhez kiváló köret és még melegszendvicsben sem veszíti el állagát. 12-15 napig tárolható.
• Endívia-saláta
Alakja hosszúkás, tojásdad, íze kesernyés Éretten, külső levelei haragos-zöldek, míg a belsők sárgák. Önálló fogyasztásra nem ajánlott, más salátákkal együtt sokkal kellemesebb ízű. Mintegy 18 napig tárolható.
• Radicchio-saláta
Jellegzetes bordó színű, pikáns, keserű saláta, főleg hidegkonyhai felhasználásra ajánlott. Július végétől októberig terem.
• Friese-saláta
Édes fajta, kemény, fodros levelei vannak, a külsők haragos-zöldek, a belsők sárgák. Minden más salátával jól keverhető..
• Lollo Rosso és Lollo Bionda
Fodros levelű saláták, előbbi bordó, utóbbi zöld színű. Elsősorban díszítésre használják
• Batavia
Vöröses zöld levelei enyhén fodrozottak. Finom ízű levelei a lollo típusú és a tölgylevelű fajtáknál puhábbak. Friss leveleit önmagában vagy más fajtákkal keverve használhatjuk saláta alapok elkészítéséhez, szendvicsekbe és jelentősen növeli ételeink esztétikai értékét díszítő elemként. Ásványisó-tartalma magas, kalcium-, magnézium- és vastartalma kiemelkedő. Béta-karotin, B1-, B2-, Niacin, B6-,C-, valamint Na-, K-, P-tartalma jelentős.
• Madársaláta
A madársaláta egész Európában elterjedt.. Hazánkban vadon is él, ennek ellenére egyelőre nem túl ismert. Energiatartalma rendkívül alacsony: 17 kcal, 71 kJ/100 gramm. Igen gazdag B1- és C-vitaminban, az ásványi anyagok közül nagy mértékben tartalmaz magnéziumot, káliumot, vasat és cinket. Remek rostforrás, így jótékonyan hat az emésztésre is.
• Római saláta
Külső levelei haragoszöldek, befelé világosodnak. Minél sötétebb a szín, annál erősebb a jellegzetes, kissé kesernyés íz. A tövének a 2-3 cm-ét le kell vágni, mert keserű, ugyanígy a sötétzöld levelek hegyét.. A római salátát általában önmagában fogyasztják, például a klasszikus só-ecet-olaj ízesítéssel. A római saláta a legzamatosabb fejes saláta, önálló íze van, amit csak megfelelően hangsúlyozni kell egy jó salátaöntettel.
• Rukkola
A mediterrán térségből ered, az olasz konyha elmaradhatatlan fűszere. A tormával és mustárral rokonságban lévő növény. Aromája a dióra emlékeztet.. Nyers fogyasztása nagyon ajánlott, nagy mennyiségben tartalmaz C-, és B-vitamint. Magját fűszerként hasznosítják. Levelét frissen tépkedjük az ételekbe, használhatjuk salátákba, levesekbe, tésztákhoz, húsételekhez, burgonyás- és tojásos ételekhez.
PIROS RETEK
Szintén rendkívül magas antioxidáns tartalommal rendelkezik. Annak ellenére, hogy ásványianyag- és vitamintartalma alacsony, táplálkozási jelentősége mégis nagy, mivel gazdag kénforrás, ezért az emésztésre különösen jó hatást gyakorol. Folsavat, vasat, kalciumot, magnéziumot, B1- és C-vitamint is nagy mennyiségben tartalmaz. Epebántalmak, epekő, epehomok és túlterhelt máj esetén ajánlott négy-hathetes reteklé-kúrába kezdeni.
SÓSKA: C-vitamint, vasat, foszfort, ásványi sókat és meszet is tartalmaz. Étvágygerjesztő, élénkítő, frissítő, vértisztító enyhén hashajtó hatású, az immunrendszert is erősíti.
CSALÁN
Kevésbé ismert és használt növényünk pedig ásványi sókban gazdag, az egyik legjobb vértisztító és salaktalanító hatású növény. Kedvezően hat a hasnyálmirigyre, vizelethajtó, tisztítja a húgyutakat, elűzi a fáradékonyságot, fokozza a szervezet ellenálló képességét.
Magas A-, B2-, C- és K-vitamintartalma van, de kalciumban, magnéziumban, szilíciumban is bővelkedik. MEDVEHAGYMA: A medvehagyma egyes feltételezések szerint onnan kapta nevét, hogy a medvék ették, a téli álom okozta fáradtság utáni erőgyűjtésre. Hazánkban ismert nevei: kígyóhagyma, poroszhagyma, vad fokhagyma. Szára és levelei kettétörve fokhagymaillatot árasztanak, íze pedig a metélőhagymára (snidlingre) emlékeztet, de annál kissé intenzívebb. A növény szerves kénvegyületeket) tartalmaz. Fontos hatóanyagai, tágítják az ereket, gátolják a vérrögök kialakulását, mérséklik a
trombózisveszélyt, izomlazító hatásúak. A népi orvoslás szerint a medvehagyma rendelkezik a fokhagyma minden ismert előnyével, sőt annál kedvezőbb hatású, hiszen több aktív hatóanyagot tartalmaz, illetve olyanokat is, amelyeket a termesztett fokhagyma, vagy annak kicsiny adagja nem.. Vérkeringés-javító hatása a fokhagymáénak többszöröse, emellett fokozza az étvágyat és az emésztőrendszer működését, vérnyomás- és koleszterinszint-csökkentő hatású, magas C-vitamin-tartalma miatt javítja a szervezet ellenálló képességét. Méregtelenít, tisztítja a vesét és a húgyhólyagot, vértisztító hatású, jót tesz érelmeszesedés ellen, fertőtleníti a gyomrot, javítja a koncentrálóképességet is. Sokféleképpenhasználhatjuk: alkalmas fűszernek –leveleit apróra vágva kenyérre, levesekbe, salátára, húsokra. Készíthetünk belőle pestót – olajjal,
parmezán sajttal, magvakkal, sóval összeturmixolva. Szárítva alkalmazható tea-alapanyagként.
RECEPT - TIPPEK
SPENÓTSALÁTA
Hozzávalók: 70 dkg spenót, 2-2 csokor újhagyma, és retek, 5 evőkanál napraforgómag, 3 evőkanál extra szűz olívaolaj, 2 evőkanál mustár, citromlé ízlés szerint, petrezselyemzöld,bors, só.
A friss parajleveleket a szárról egyenként letépkedjük, és az egészségeseket bő vízben, többször megmossuk. Lecsepegtetjük, és leszárítjuk. A hagymát és a retket mosás után felkarikázzuk, és összekeverjük a spenóttal. Az olajat összekeverjük a mustárral, a citromlével és a vágott petrezselyemmel. Sóval, borssal fűszerezzük, majd a salátástálban levő zöldségekkel összeforgatjuk. A saláta tetejét napraforgómaggal megszórva tálaljuk.
ÚJHAGYMÁS RETEKSALÁTA
Hozzávalók: 3 csokor piros retek,3 csokor zöldhagyma, 2 fej kemény saláta,2 fej lila karalábé, az öntethez: l csokor petrezselyemzöld,3 dl joghurt,3 kemény tojás sárgája,2 evőkanál olivaolaj, 1 evőkanál mustár, l teáskanál barna cukor vagy méz, ízlés szerint só
A retket és a hagymát megtisztítjuk. Mindkettőt felkarikázzuk, a hagyma zöldet a saláta mártásához félretesszük. A salátafejeket megmossuk, leszárítjuk, majd vékony csíkokra tépjük. A karalábét hámozás után az almareszelő durva fokán lereszeljük. Turmixgép poharába öntjük a joghurtot és az olajat, hozzátesszük a felkarikázott hagyma zöldet, a megmosott és lecsöpögtetett, valamint összevágott petrezselyemzöld felét, a mustárt, a tojás sárgákat, a sót és a cukrot, majd sűrű mártássá keverjük. A mártást ezután salátástálba öntjük, és beleforgatjuk a feldarabolt zöldségeket meg a salátaleveleket. Óvatosan átforgatjuk, és befedve egy-két óráig hűtjük,a tetejét a megmaradt petrezselyemzölddel megszórjuk.
EGYSZERŰ SALÁTALEVES
A fejes salátát gondosan megmossuk apróra tépkedjük, kis olajon megdinszteljük, lisztet szórunk rá, vízzel feleresztjük. Ízesítőnek 1-2 fokhagymagerezdet apróra vágunk és azt tesszük bele. Ízlés szerint sózzuk, majd, ha készen van ecettel, cukorral ízesítjük. Betétnek kockára vágott főtt tojást adunk
PEZSDÍTŐ TAVASZI SALÁTA
2-2 marék friss zsenge csalánlevelet, és gyermekláncfüvet, parajt, sóskát, valamint2 fejes salátát jól megmosunk, lecsöpögtetjük, metéltre vágjuk,3 szál sárgarépát,3 almát megtisztítunk, a levelekre reszeljük,2 evőkanál olajjal meglocsoljuk, 1 citrom levét 2 evőkanálnyi mézzel, meg 2 dl vízzel elkeverjük, megsózzuk, és a salátára öntjük. Apróra vágott fokhagymával, újhagymával 2 evőkanál lenmaggal gazdagítjuk.
SPENÓTFŐZELÉK TEJSZINNEL
A spenótot szárától megtisztítjuk, a leveleket gondosan megmossuk, két evőkanál olajon puhára pároljuk. Szerecsendióval, 2-3 gerezd zúzott fokhagymával fűszerezzük, 1 dl tejszínnel összeturmixoljuk, 2 evőkanál lisztből és 2 evőkanál étolajból világos rántást készítünk, ezzel összeforraljuk. Rántott csirkemellel tálaljuk.
ENDÍVIASALÁTA
Hozzávalók: 1 fodros endívia széttépdesve,3 endíviafej aprítva ,3 zöldalma felkockázva ,3 evőkanál dió durvára vágva ,60 ml olívaolaj ,3 kávéskanál erős mustár ,30 ml borecet , 1 kávéskanál zúzott, száraz pirospaprika ,só és bors
Egy salátástálban keverd el az endíviát az almával és a dióval. A többi hozzávalóból egy légmentesen záró üvegben (pl. egy kisebb befőttesüvegben) rázd össze a dresszinget, majd öntsd rá a salátára.
CSALÁNLEVES
40 dkg marhahúst és 1/2 kg sonkát 5 l vízben leveszöldséggel és fűszerekkel együtt megfőzünk, levét leszűrjük. Körülbelül 1 kg fiatal csalánlevelet megmosunk, lobogó vízzel leforrázunk, durván összevágjuk. 1 kanál lisztet evőkanálnyi olajon megpirítunk, a csalánt hozzáadva rövid ideig pároljuk. A húslét hozzáöntve felfőzzük. Petrezselyemzöldet és kaprot összevágva a tetejére hintünk, 2 pohár tejföllel, néhány kemény tojással, kolbász- vagy sonkaszeletekkel és a főtt leveszöldséggel gazdagítjuk.