A múlt héten egy nap alatt két személygépkocsiban is tűz keletkezett Debrecenben. Mindkét jármű vezetője és a segítségükre siető járókelők is szakszerűen avatkoztak be. Szerencsére az ilyen jellegű események nem túl gyakoriak megyénkben, mégis felmerül a kérdés, hogy minden autóvezető tudná-e, mi ilyen esetben a teendő.
Ne tegyük:
- Egyre többet és erősebben süt a nap, ezért olyan tárgyakat, amelyek hamar felforrósodnak (szemüveg, öngyújtó, parfümös üveg, szeszesitalos üveg), ne tegyünk a kalaptartóra, szélvédő mögé vagy olyan helyre, amely parkolás során erős napsugárzásnak lehet kitéve.
- Autóban lehetőleg ne dohányozzunk, ha mégis megtesszük, eloltott állapotban, az autó hamutartójába helyezzük a csikket. Ne dobjuk ki az égő cigarettát az autóból, mert a szél a nyitott ablakon visszafújhatja, ha pedig mégis kiesik az autóból, szabadtéri tüzet okozhat.
- Legyünk tisztában az általunk használt jármű műszaki állapotával. A legtöbb tűz rövidzárlatból, akkumulátor-meghibásodásból, üzemanyagfolyásból, vagy egy nem kellően rögzített kábel kidörzsölődéséből adódik.
Tegyük:
- Ha füstöt érzünk vagy tüzet látunk, álljunk félre a gépjárművel, és szálljunk ki az utasokkal együtt.
- Minden esetben hívjuk a tűzoltókat, hiszen akár a biztosító is kérheti a szakvéleményt.
- Ha az autó légterében keletkezik a tűz, és van nálunk porral oltó készülék, megkezdhetjük az oltást.
- Amennyiben a motortérben keletkezik a tűz, nem célszerű, ha laikus kezd oltani. A motorháztető felnyitása során égési sérüléseket okozhat a hirtelen kiáramló meleg levegő és a forró karosszéria. A beáramló levegő ráadásul az égést meggyorsítja, így azt kizárólag kibiztosított tűzoltó készülékkel a kezünkben nyissuk ki.