A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara /MESZK/ országos szakmai versenyét 2017. október 27-én tartották Budapesten, ahol a Hajdú-Bihar Megyei Területi szervezetet képviselő Gróf Tisza István Kórház Központi Aneszteziológiai és Intenzív Betegellátó Osztályának csapata /KAIBONOK/ az előkelő 2. helyezést érte el. A korábbi megyei, majd az országos megmérettetésről Kecskeméti Brigitta intenzív osztályvezető főnővér árult el érdekes részleteket lapunknak.
Idén nyolcadik alkalommal került megrendezésre a MESZK által szervezett országos szakmai verseny Budapesten, a Lurdy Házban, melyen azok a csapatok képviseltethették magukat, akik a korábban megtartott megyei versenyeken első helyezést értek el.
Hogyan zajlott a megyei verseny?
A HBM területi szervezet 2017. június 3-án rendezte meg szakmai versenyét Debrecenben, a Szeged utcai Szabadidőközpontban szervezett Családi nap keretein belül. Mi elsősorban „játszani” mentünk, hiszen egy játékos vetélkedő volt meghirdetve. Ennek ellenére, nagy örömünkre és meglepetésünkre itt első helyen végeztünk. – kezdte élményeit Kecskeméti Brigitta.
A bemutatkozást a szakmai teszt követte, majd a gyakorlati megmérettetésben ápolási feladatként fél oldalt bénult beteg etetése volt a feladat, ahol a kommunikáció mellett, nagy hangsúlyt kapott a szigorú szakmai előírások betartása is. Sor került még újraélesztésre, a tájanatómia mellett komoly, különböző felhasználási területen alkalmazható fertőtlenítő szerekkel kapcsolatos tesztet is ki kellett töltenünk.
Az elméleti részben volt TOTÓ, amely Kossuth Zsuzsannával kapcsolatos kérdésekből állt, majd a kihagyhatatlan activity és a villámkérdések következtek. Ez három részből - szakmai, általános műveltségi, és szakdolgozói kamarával kapcsolatos kérdésekből - tevődött össze. Végül a meglepetés-játékban kérdésekre válaszolva kellett összeraknunk egy szót.
A csapat tagjai: Kecskeméti Brigitta osztályvezető főnővér, csapatkapitány, Bazsó Lászlóné ápolónő, Gurzó Andrea intenzív szakápoló (Gróf Tisza István Kórház) és Kovács Lajos mentőápoló (OMSZ).
Négy hónapotok volt az országos versenyig, hogyan készültetek rá?
Az országos versenyre való készülést főleg az elméleti ismereteink elmélyítése, és mivel Kossuth Zsuzsanna, hazánk első főápolója születésének 200. évfordulója tiszteletére a 2017-es évet Emlékévvé nyilvánították, az ő életének és munkásságának elsajátítása jelentette. Tekintettel arra, hogy a verseny maga az ápolásról szólt, mi a felkészülést a munkánkkal, a mindennapi tevékenységünkkel „végeztük”. Amint az később kiderült, rendkívül értékes az a munkafolyamat, melyet mi az Intenzív osztályon végzünk, az, hogy egymás szeméből tudjuk kiolvasni a munkatársunk gondolatait, az ápolási folyamat következő lépését. Mi már a munkánkban is félszavakból megértjük, és tökéletesen kiegészítjük egymást. Ebbe a csapatba illeszkedett be jól mentőápoló tagunk is, aki hozzánk hasonlóan rendszeresen vizsgázik például az újraélesztésből, és hasonló ápolási munkát végez minden nap.
A verseny szakmai tesztírással kezdődött, amely a kórképektől az anatómiáig minden szakterületre kiterjedt. Ezt követően egy 30 perces ápolási gyakorlati feladat következett. Itt fontos volt követni a tankönyvi előírásokat, valamint nagy hangsúlyt kapott a csapatban való együttműködés, a teammunka is.
Az újraélesztési szituációnál a versenybírók már a feladat elvégzését követően, de az eredményhirdetésnél is külön kiemelték és megdicsérték a csapat kiváló együttműködését és precizitását!
A tájanatómia résznél röntgen, ultrahang, CT felvételek, leletek alapján kellet felismerni képleteket, ami talán az egyik legkomolyabb szakmai kihívás volt, mert ez közvetlenül nem tartozik a szakápolók feladatához. Az elméleti részben Kossuth Zsuzsannával kapcsolatos, illetve az 1800-as évek ápolásáról szóló kérdésekre kellett válaszolni.
Két érdekes filmet is megnézhettek a verseny résztvevői. Az egyikben azt mutatták be, hogy a tanulónővérek demonstrációs teremben hogyan mossák a beteg haját, hogy kell kisegíteni a beteget az ágyból. A másik filmen pedig az volt látható, hogy napjainkban ezek a feladatok gépesítve vannak, pl. betegemelő, hajmosó gépek segítik az ápolók munkáját. A látottak alapján apró részletekig menő kérdéseket tettek fel a versenyzőknek, melyek alapján kiderült, hogy milyen jó megfigyelők. A kérdések például arra irányultak, hogy milyen színű zoknit viselt az első filmen látható beteg, illetve milyen érzelmek hiányoznak a modern ápolásból, amik korábban még megvoltak.
Amíg a vizsgabizottság meghozta a döntését, a csapatoknak lehetőségük volt a bemutatkozásra, amire mindenkinek pontosan 3 perc állt rendelkezésére. A résztvevők 90%-a bemutató filmet készített, mi viszont egyedi módját választottuk a bemutatkozásnak. Négy táblát tartottunk a kezünkben, amelyeken ez a szöveg volt látható: Hajdú-Bihar megye – Berettyóújfalu - Gróf Tisza István Kórház – KAIBO, mindeközben egy ismert magyar „sláger” általunk átírt szövegét énekeltük, amiben a csapat tagjait mutattuk be:
„Van egy mentős, nem túl idős, Lali az Ő neve,
Narancssárga vákuummatrac volt az ovis jele,
Mert Ő felteszi a stiftneck-et, rögzíti a gerincet,
Szirénázva-villogva elindul a kórházba.
Van egy kórház, van egy osztály, KAIBO a neve,
Sürög-forog Andi, Brigi, Margó több évtizede
Mert mi figyeljük a beteg légzését, meg a pulzusát,
Meg a vérnyomás-ingadozását,
Bejelöljük a lázát, artériás vérgázát…”
Ha még azt is eláruljuk, hogy mindez Kis Grófo „Mert a nézését meg a járását” nótájára követtük el, akkor elképzelhető a közönség lelkesedése! Végül az Ismerős Arcok „Nélküled” című szerzemény első versszakát énekeltük el:
„Annyi mindent kéne még elmondanom,
S ha nem teszem, talán már nem is lesz rá alkalom,
Hogy elmeséljem, milyen jó, hogy itt vagyunk,
S mint a régi jó barátok egyet mondunk s egyet gondolunk.”
Ez az egyedi ötleten alapuló, kicsit vicces és emberközeli bemutatkozás nagy sikert aratott nem csak a bírálóbizottság, hanem a többi csapat körében is.
Hihetetlen öröm nekünk az országos 2. hely, mivel korábban Hajdú-Bihar megyei csapat legjobb eredménye a 7. hely volt, és mindemellett Berettyóújfalu első alkalommal vett részt az országos megmérettetésen.