artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

Dr. Vitányi István országgyűlési képviselő, a Hajdú 04-es választókerület választókerületi elnöke tartott sajtótájékoztatót 2016. december 8-án, melynek témája a jövő évtől esedékes béremelések volt. A tájékoztatón elhangzottak az alábbiakban olvashatók.

 

 

A november végén bejelentett béremelés olyan mérföldkő, amely lehetővé teszi a magyar kormány számára, hogy adócsökkentésekkel segítse a bérek emelkedését a versenyszférában.

A rendszerváltás óta nem volt még olyan jelentős minimálbéremelés és szakmunkás minimálbéremelés, mint amit a kormány által tető alá hozott bérmegállapodás biztosít. Különösen fontos a minimálbér jelentős emelése, hiszen ha a minimálbér emelkedik, akkor az általános bérszínvonal is emelkedni fog.

Egyedülálló a béremelés abból a szempontból is, hogy az MSZP-SZDSZ kormányok gyakorlatával szemben nem hitelekből valósul meg. A baloldali kormányok iszonyatos károkat okoztak azzal, hogy inkább adtak segélyt, mint munkát, és elvették a szakképzés és a kétkezi munka becsületét. A szocialisták ezzel tömegeket tettek munkanélkülivé, és megalázó béreket adtak a legkiszolgáltatottabb dolgozóknak.

A minimálbéremelésért mindig is a Fidesz-kormányok tették a legtöbbet. 1998 és 2002 között 2,5-szeresére növeltük a minimálbért és 2010 óta is folyamatosan emeljük. A Fidesz négy év alatt többel növelte a minimálbért, mint a szocialisták nyolc év alatt. Az elmúlt években azért dolgoztunk, hogy segély helyett munkából éljenek a magyarok, s aki valóban tud és akar, az dolgozhasson is. 12%-ról 4,7%-ra csökkent a munkanélküliség, mely a rendszerváltás óta a legalacsonyabb érték és jóval az EU átlaga (8%) alatt van.

Pontokba szedve érdemes kiemelni a jövő évi legfőbb változásokat:

  • A minimálbér jövőre 15%-kal emelkedik, összege 111 ezer forintról  127.500 Ft-ra nő, majd 2018-ban már 138 ezer forint lesz. A jelenlegi 129 ezer forintos szakmunkás minimálbér is jelentősen, 25%-kal nő, 2017-ben 161 ezer, míg 2018-ban 180.500 forint lesz. A nagy béremelések (melyek a munka megbecsüléséről szólnak) tovább folytatódnak, 2018-ra így a minimálbér eléri az egyfős létminimum összegét.
  • Januártól egységesen, minden vállalkozásra 9 % lesz a társasági adó, ez az EU-ban a legalacsonyabb. Magyarország ezzel az egyik legvonzóbb befektetetési országgá válik.
  • A kisvállalkozói adókedvezmény a duplájára nő; a KATÁ-t - az eddigi félmillió helyett - havi 1 millió forintos bevételig választhatják a vállalkozások.
  • A KIVA értékhatár használhatóságának megemelésével (1 milliárdos mérlegfőösszeg) a kormány a gyorsan növekedő középvállalatokat támogatja.
  • A munkáltatói járulékok jövőre 5 százalékponttal, majd 2018-ban további 2 százalékkal csökkennek. 

A kormány valóban elment a falig, hogy a lehető legnagyobb minimálbéremelést harcolja ki. A béremelésekért cserébe jelentős adócsökkentésekkel segítjük a munkaadókat.

Továbbá fontos kiemelni, hogy a kormány a nyugdíjasokat is megbecsüli. A gazdasági teljesítőképesség lehető teszi, így ez év decemberében minden nyugdíjas 10 ezer forintnyi Erzsébet-utalványt kap.

Látható, a magyar kormány elkötelezett az erős és gyarapodó Magyarország megteremtése mellett, a magyar emberek és családok boldogulását valódi, kézzelfogható módon segíti elő.

You have no rights to post comments