artand001bakonszeg001darvas001komadi001korosszegapati001magyarhomorog001mezosas001nagykereki001szentpeterszeg001tepe001ujiraz001vancsod001

A Hajdú-Bihar megyei rendőrök felhívják a kikapcsolódásra vágyók figyelmét a fürdőzés szabályainak betartásának fontosságára, a bányatavak és a szabadvizek veszélyeire.

 

 

 

Hazánk szabad vizekben – folyók, tavak – rendkívül gazdag, ezáltal számtalan lehetőséget biztosít a fürdőzésre, a sportra, a horgászatra és a szabadidő egyéb módon történő hasznos eltöltésére.

A nyaralásukat a vízparton eltölteni szándékozó baráti társaságoknak és családoknak azonban számolniuk kell az előre nem kiszámítható veszélyhelyzetekkel, a vizek és az időjárás szeszélyeivel is.

Annak érdekében, hogy szabadságuk alatt jól érezzék magukat, pihenésük, nyaralásuk gondtalanul végződjön, kérjük, szívlelje meg tanácsainkat és tartsa be a szabadvizeken való tartózkodás alapvető szabályait:

Hat éven aluli, továbbá úszni nem tudó 14 éven aluli gyermek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödhet a szabad vizekben. Az úszni nem tudó gyermekeknek mindenféleképp, de a jól úszóknak is célszerű a mentőmellény, mentőgallér vagy karúszó használata.

Úszni nem tudók, gyengén úszók csak sekély vízben fürdőzzenek. Erősödő szélben csónakkal, fürdőeszközzel elsodródók lehetőség szerint maradjanak a csónakban, amíg sekély vízre érnek vagy ameddig megérkezik a segítség. Elsodródott játékok, matracok után ne ússzanak mélyvízbe. Fürdés, illetve fürdőeszköz használata előtt ne fogyasszanak nagy mennyiségű alkoholt. Ne étkezés után közvetlenül menjenek úszni, fürdeni.

Ne ugorjanak felhevült testtel a vízbe, valamint kerüljék el a vízi járművekről, fürdőeszközökről (vízi-bicikli stb.) való hirtelen vízbeugrást. Ismeretlen vízterületen óvatosan (a vízzel való fokozatos érintkezéssel) hagyják el a kishajót, csónakot, fürdőeszközt, mérjék fel a várható veszélyeket (szélerősséget, ebből fakadó sodródást, a meder jellemzőit, a vízmélységet, és a vízhőmérsékletet). Csónakban, fürdőeszközön ne aludjanak el.

Tilos fürdeni:

  • hajóútban;
  • hajóutat és hajózási akadályt jelző bóják, nagyhajók, úszó munkagépek és fürdés célját nem szolgáló úszóművek 100 méteres körzetében;
  • vízlépcsők és vízi munkák 300 méteres, hidak, vízkivételi művek, egyéb vízi műtárgyak, komp- és révátkelőhelyek 100 méteres körzetében;
  • kikötők, veszteglő- és rakodóhelyek, kijelölt zárt vízisí és vízi robogó (jet ski), valamint egyéb motoros vízi sporteszköz közlekedésére szolgáló pályák, hajóállomások területén;
  • egészségre ártalmas vizekben;
  • a kijelölt fürdőhelyek kivételével a határvizekben és a városok belterületén lévő szabad vizekben;
  • éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, kivéve ha a vízfelület megvilágított, és legfeljebb a mély víz határáig; ahol azt tiltó tábla jelzi.

Hasznos tanácsok:

  • Ne fürödjön közvetlenül étkezés után, teli gyomorral! Szeszesital, vagy egyéb bódító hatású szer által befolyásolt állapotban tartózkodjon a fürdőzéstől!
  • Napozás után testét zuhanyozással, vagy más módon hűtse le, felhevült testtel soha nem menjen a vízbe!
  • Lehetőség szerint ismerje meg a fürdőzésre igénybe venni kívánt vízterület sajátosságait, mederviszonyait, a várható időjárást és a segélykérés módjait!
  • Szív és érrendszeri-, légző-, továbbá mozgásszervi betegségben szenvedők egyedül soha ne fürödjenek!
  • Mindig vegye figyelembe és tartsa be a viharjelző szolgálat – ahol található – által adott jelzéseket!
  • Aki nem tud úszni, ne menjen mély vízbe és ott ne használjon felfújható fürdőeszközt (gumicsónak, gumimatrac), azon lehetőleg ne aludjon el!
  • Ha fázik, remeg a vízben, azonnal menjen ki a partra és törölközzön, vagy szárítkozzon meg!
  • Ismeretlen helyen ne ugorjon vízbe, ugyanis a vízfelszín alatt található és nem látható kövek, cölöpök, karók maradandó csigolya- és gerincsérülést, rosszabb esetben akár halált is okozhatnak!
  • A szabad vizek mentén a kijelölt fürdőhelyen történő fürdőzés a legbiztonságosabb. A fürdőhely határait a parton 60x30 cm méretű, fehér alapú, kék hullámzó vízen fekete felsőtestet ábrázoló táblával, a vízen vörös-fehér függőlegesen csíkozott, henger alakú, legalább 50x50 cm-es bójákkal jelölik. A 120 cm-nél mélyebb víz határát tavakon és állandó vízterületeken „120 cm” feliratú, folyókon „mély víz” feliratú táblával jelölik.
  •  A fürdési tilalmat 60x30 cm méretű, fehér alapú, kék hullámzó vízen fekete felsőtestet ábrázoló és átlósan 3 cm széles piros csíkkal áthúzott táblával jelölik

Tanácsainkkal a célunk a fürdőzők megfontoltabb gondolkodásra késztetése, magunk és társaink megóvása. Bízunk benne, hogy betartják és megfogadják tanácsainkat, amelyek az Önök biztonságát szolgálják, ez által kellemesen és gondtalanul pihenhetnek, szórakozhatnak és élvezhetik a nyár örömeit a szabad vizek partján.

 A Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság kellemes szünidőt, jó nyaralást kíván!

You have no rights to post comments